Tez-Koop-İş, OMÜ İşçileri İçin Ankara’da Yapılan Toplu İş Sözleşmesi Görüşmesinde Uzlaşma Sağlandığını Açıkladı

service

Tez-Koop-İş, OMÜ İşçileri İçin Ankarada Yapılan Toplu İş Sözleşmesi Görüşmesinde Uzlaşma Sağlandığını Açıkladı

Tez-Koop-İş, OMÜ İşçileri İçin Ankara’da Yapılan Toplu İş Sözleşmesi Görüşmesinde Uzlaşma Sağlandığını Açıkladı

 

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi, grev kararı alan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve OMKAN işçileri için Ankara’da yaptıkları toplu iş sözleşmesi görüşmesinin uzlaşmayla sonuçlandığını açıkladı.

Yaklaşık 3 aydır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlanan ve geçen hafta yaptıkları oylamada yüzde 82’lik bir oy oranıyla grev kararı alan OMÜ işçileri bugün grev çadırını kurma hazırlanırken örgütlü oldukları Tez-Koop-İş Sendikası ile OMÜ yetkilileri ve işveren sendikası TÜHİS yeniden masaya oturdu. Masadan zaferle ayrıldıklarını belirten sendika yetkilileri, OMÜ Kongre ve Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi Başkanı Tarık Sayın, şunları söyledi:

“Sürecin sağlıklı bir şekilde buraya gelebilmesi için elimizden geleni fazlasıyla yaptık. Geçen hafta 24 Kasım’da, Ankara’da TİS için masaya oturduk. Biz, sürecin sağlıklı geçmesi açısından, genel başkanımız ve temsilci arkadaşlarımızla genel merkezimizde TÜHİS’ten gelen haberleri değerlendirerek evet ya da hayır kararını verdik.

Yine rektörlük düzeyinde katılan arkadaşlarımızda aynı şekilde TÜHİS’ten gelen haberler doğrultusunda karar verdi. Yani biz, sendika temsilcileri ve şube başkanı olarak o masada oturmadık. Durumun daha sağlıklı ilerleyebilmesi açısından orada yoktuk. Ama şunu açıkça söylüyorum; masa gerçekten zor bir masaydı. Bu masada ilk önümüze konulan, -zaten biz yıllardır burada iş barışını sağlamak için mücadele veriyoruz- işçiler fay hattıyla ikiye bölündü. Bir tarafta 40 saat çalışanlar, bir tarafta 45 saat çalışanlar.

Tabii bu süre zarfında önümüze üçüncü bir fay hattı çıkartıldı. Güvenlikçi arkadaşlarımızın 45 saat kalması noktasında bir teklif sunuldu. Yaklaşık iki saat bunun üzerinde direndik. Bu kabul etmeyeceğimizi, zaten eski 40-45 saate karşı olduğumuzu anlattık. Burada yapılan müzakereler sonucunda masadan kalkıldı. Genel sekreterimiz genel merkeze geldi, daha sonra TÜHİS’in genel sekreteri Adnan Bey, sürece tekrar girmemizi istedi. ‘Süreci bugün bitireceğiz. Gelin, biz de elimizden geleni yapacağız’ dediler. Ve süreç, TÜHİS’te 24’nde sonlandı.”

 

Art’s Magazin | Yerel

Tez-Koop-İş, OMÜ İşçileri İçin Ankara'da Yapılan Toplu İş Sözleşmesi Görüşmesinde Uzlaşma Sağlandığını Açıkladı
Tez-Koop-İş, OMÜ İşçileri İçin Ankara’da Yapılan Toplu İş Sözleşmesi Görüşmesinde Uzlaşma Sağlandığını Açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!