TTB AİLE HEKİMLİĞİ KOLU SEKRETERİ DR. SİBEL UYAN: “SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI ÖNLEM ALMAK 6331 SAYILI YASA GEREĞİ HÜKÜMETİN SORUMLULUĞUNDADIR”

service

TTB AİLE HEKİMLİĞİ KOLU SEKRETERİ DR. SİBEL UYAN: “SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI ÖNLEM ALMAK 6331 SAYILI YASA GEREĞİ HÜKÜMETİN SORUMLULUĞUNDADIR”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun Tabip Odası Aile Hekimliğinin ev sahipliğinde bir araya gelen TTB Merkez Konsey üyeleri ve TTB Aile Hekimliği kolu Karadeniz Bölge toplantısı yapıldı. TTB Aile Hekimliği Kolu sekreteri Dr. Sibel Uyan, “Sağlıkta şiddet son bulsun demekten bıktık ama yine de sorumlu olanlara soruyoruz, tüm kamuoyuna ve yönetenlere hatırlatıyoruz ki sağlıkta şiddete karşı önlem almak 6331 sayılı yasa gereği işverenin yani hükümetin sorumluluğundadır” dedi. uyan, “Şiddet anında ve sonrasında meslektaşlarımıza ve TTB yetkililerine bildirim gideceği, acil durum butonu yerine geçen cep telefonu uygulaması planlıyoruz” diye konuştu.

Samsun, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, İstanbul, İzmir Kocaeli, Manisa Tabip Odası ile birlikte aile hekimliği işletmesi ve aile hekimlerinin sorunları dün Samsun’da ele alındı.

Samsun Tabip Odası Başkanı Faysal Çadır, “Bugün burada TTB Aile Hekimliği kolunun organize ettiği sağlıkta şiddetin, aile hekimliği işletmesi ve aile hekimlerinin sorunları üstüne yapacağı değerlendirmeler ve görüşmeler için toplandık. Acıların şehri olan Aynur Dağdemir’in ve Kamil Furtun’un kaybedildiği şehrimiz Samsun’da böyle bir organizasyonun yapılmış olması için TTB’ye teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

TTB Aile Hekimliği Kolu sekreteri Sibel Uyan’da, “Haksız ve hukuksuz bir şekilde Sincan Cezaevi’nde tutulan TTB Merkez Konseyi Başkanımız ve hocamız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın fiziki olarak aramıza katılması için çabalarımızı sürdüreceğimizi bildiriyor, Samsun’dan selamlarımızı gönderiyoruz” dedi.

 “SAMSUN’DA YİTİRDİKLERİMİZİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Sibel Uyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün Samsun’da Aile Sağlığı Merkezlerine giderek, ASM çalışanları ile hizmet verdikleri mekânlar da görüşmeye çalıştık. Yaptığımız ziyaretler ve görüşmeler ışığında bugün bölgenin birinci basamak hizmetlerini, ASM çalışanlarının çalışma koşullarını, özlük haklarını, özel olarak da sağlık çalışanlarının sağlığını, sağlık çalışanlarına yönelik bitmek bilmeyen şiddeti konuşacağız. Samsun Tabip Odası ev sahipliğinde yaptığımız etkinlikler ve bugün yaptığımız toplantının sonuçlarını önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağımızı bildirmek istiyoruz. Samsun’da yitirdiklerimizi unutmadık, unutturmayacağız. Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi’nde görev yapan Dr. Mustafa Bilgiç, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastasına müdahale sırasında, hastaya kullanılan iğnenin eline batması sonucu KKKA nedeniyle 22 Eylül 2012 tarihinde yaşamını yitirmişti. Kamil Furtun 29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Aynur Dağdemir 19 Kasım 2015 tarihinde Samsun’da birlikte çalıştığı kadın sağlık çalışanına yönelik şiddeti önlemeye çalışırken, çalıştığı hastanede öldürüldü.

SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI ÖNLEM ALMAK 6331 SAYILI YASA GEREĞİ İŞVERENİN YANİ HÜKÜMETİN SORUMLULUĞUNDADIR”

Sağlık çalışanların sağlığı ve şiddet nedeniyle yitirdiğimiz meslektaşlarımızın acılı kenti Samsun’da olmanın burada çalışan arkadaşlarımızın acısını bir nebze azaltacağını düşünüyoruz. Ülkemizde sağlık çalışanlarının sağlığının hiçe sayıldığını Covid-19 pandemi sürecinde güvenliksiz çalışma koşullarından, yeterince korunmadıklarından dolayı arkadaşlarımızı kaybettiğimizi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin daha da yayılarak artığını yaşıyoruz. Sağlıkta şiddet son bulsun demekten bıktık ama yine de sorumlu olanlara soruyoruz, tüm kamuoyuna ve yönetenlere hatırlatıyoruz ki sağlıkta şiddete karşı önlem almak 6331 sayılı yasa gereği işverenin yani hükümetin sorumluluğundadır. Hükümetin, sağlığı ve hizmetlerini kar amaçlı yönetilmesi politikalarından vazgeçirmek, toplumun yararına ve ihtiyacı kadar, koruyuculuk esas alınarak kamu eliyle sunulması tercihini sağlamak, sağlıkta şiddetin azalmasına büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

“ÇÖZÜM YOLLARINI, YAPTIĞIMIZ ANKETLER, GÖRÜŞMELER, BİLGİ DENEYİMLERİMİZ IŞIĞINDA KONUŞACAĞIZ”

Bugün Samsun’da yaptığımız basın açıklamasıyla, Sağlık Bakanlığı’nı ve hükümeti sağlık çalışanlarının sağlığının korunması ve sağlık çalışanlarına yönelik giderek artan şiddetin sona ermesi için görev ve sorumluluklarını neden yeterince yerine getirmediklerini soruyoruz. ASM’ler sağlıksız ve şiddet ortamı içinde olduğundan haberiniz var mı? Birinci basamak sağlık hizmeti sunulan ASM’lerde, sağlık çalışanlarının kötü ortamı, çalıştıkları uygunsuz mekânlar, havasız penceresiz odalar, yetersiz uygunsuz kişisel koruyucu ekipmanlar çalışma zorlukları ve her an uğradıkları sözlü ve fiziki şiddet hali çekilmez hale gelmiştir. ASM’lerde şiddeti önleyici tedbirler almak, eksiklikleri gidermek kamu adına sağlık müdürlükleri sorumluluğunda olduğu açıktır. Bugün Samsun da ağırlıklı olarak ASM’lerde sağlık çalışanlarının sağlığı ve şiddet nedenleri, mevcut durumu. Çözüm yollarını, yaptığımız anketler, görüşmeler, bilgi deneyimlerimiz ışığında konuşacağız.

“ACİL DURUM BUTONU YERİNE CEP TELEFONU UYGULAMASINI PLANLIYORUZ”

TTB sağlık çalışanlarına şiddetin son bulması için çabalarını ve çalışmalarını giderek artırıyor ve çeşitlendiriyor. Sağlıkta şiddetle alakalı haklarımız, etkili iletişim, kriz yönetimi konularının da olduğu bir eğitimi merkezi düzeyde, odalarda ve sağlık kurumlarında gerçekleştiriyoruz. Güvenli çalışma ortamlarıyla alakalı alınması gereken önlemleri uluslararası literatüre göre belirleyip bir liste oluşturduk, bu listeye göre alınması gereken önlemlere uymayan kurumlardaki idarelere baskı kuruyoruz. Şiddeti tüm yönleriyle değerlendireceğimiz çalıştay hazırlığı içindeyiz. Şiddet anında ve sonrasında meslektaşlarımıza ve TTB yetkililerine bildirim gideceği, acil durum butonu yerine geçen cep telefonu uygulaması planlıyoruz. Sağlık çalışanların sağlığının korunması ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması için yapacaklarımız, sözlerimiz, çabalarımız ve bunun için mücadelemiz hiç bitmeyecek. Yitirdiğimiz arkadaşlarımızı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.”

 

TTB AİLE HEKİMLİĞİ KOLU SEKRETERİ DR. SİBEL UYAN: “SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI ÖNLEM ALMAK 6331 SAYILI YASA GEREĞİ HÜKÜMETİN SORUMLULUĞUNDADIR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!