TTB VE SAMSUN TABİP ODASI 7 YIL ÖNCE GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLEN DOKTOR AYNUR DAĞDEMİR’İ ANDI

service

TTB VE SAMSUN TABİP ODASI 7 YIL ÖNCE GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLEN DOKTOR AYNUR DAĞDEMİR’İ ANDI

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Türk Tabipleri Birliği (TTB)ve Samsun Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, 7 yıl önce yanında çalışan kadını erkek şiddetinden korumak isterken öldürülen Dr. Aynur Dağdemir’i mezarı başında andı.

7 yıl önce yanında çalışan kadını erkek şiddetinden korumak isterken öldürülen Dr. Aynur Dağdemir, mezarı başında anıldı. TTB ve Samsun Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu üyeleri, daha sonra Samsun Tabip Odası’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Doktor Sıla Karagöz Özen, şunları söyledi:

“Bugün 19 Kasım, bizler için hem acının, hem öfkenin hem de dayanışmanın günü. 19 Kasım 2015’te meslektaşımız Doktor Aynur Dağdemir, birlikte çalıştığı bir kadını erkek şiddetinden korumaya çalışırken öldürüldü. Öfkenin günü çünkü Aynur kadınlar için güvenli olmayan çalışma ortamında erkek şiddeti ile aramızdan alındı. Dayanışma günü, çünkü Aynur cesareti ile bizlere kadın dayanışmasının vazgeçilmez önemini ve gücünü gösterdi.

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROJESİNİN 20. YILINDA KADIN HEKİMLER HAYATTAN KOPARILIYOR”

Biz kadın hekimler, pandemi ile birlikte kadına karşı hamlelerini artıran erkek egemen yapı, tüm ülkede giderek artan şiddet sarmalı ve sağlıkta çöküş ile yükselen sağlıkta şiddet nedeniyle hemen her gün şiddet ile karşı karşıya kalıyoruz. Sağlıkta dönüşüm projesinin 20. yılını geride bıraktığımız bugünlerde bu dönüşümün kadın hekimleri hayattan koparışına tanıklık ettik. Acil servis asistanı olarak görev yaptığı sırada SABİM’e yapılan haksız başvurular gerekçe gösterilerek işyerinde sürekli mobbinge maruz kaldığı için canına kıyan Dr. Melike Erdem, pediatri asistanı olarak görev yapmakta iken uzun çalışma saatleri, nöbet sonrası dinlenme sürelerinin azlığı, emek sömürüsü ve kışkırtılmış hasta istekleri sarmalında tükenmişlik yaşadığı için yaşamına son veren Dr. Ece Ceyda Güdemek, uzun süren çalışma saatleri sonrası evine giderken iş cinayetinde kaybettiğimiz Asistan Dr. Rümeysa Berin Şen. Sağlıkta dönüşüm projesi kadın sağlık çalışanları için ölümcül çalışma koşulları yaratırken, güvensiz işyerleri erkek şiddetini cesaretlendirmeye devam etti. Ocak ayında ebe Ömür Erez aile sağlığı merkezinde katledildi. Daha bir ay önce aile sağlı merkezinde çalışan Emine hemşire işyerinde bir erkek tarafından ateşli silah ile vuruldu.

“YARGI, ŞİDDETİ CEZASIZLIKLA TAÇLANDIRDI”

İsimlerini saydığımız ve sayamadığımız kadınları; neoliberal sağlık politikaları, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler, ekranlarda cinsiyet eşitsizliğini savunan siyasetçiler, şiddeti cezasızlıkla taçlandıran yargı ve kadın düşmanı politikalar katletti. Aynı anlayış, kadınların kazanımlarına saldırıları arttırarak kadın mücadelesini hedef aldı, almaya devam ediyor. Her geçen gün şiddetin arttığı, adaletin yok sayıldığı coğrafyamızda kadın hekimler olarak bizler; pandemi boyunca aklın ve bilimin ışığında hakikatleri ve yok sayılan sağlık hakkını savunduğumuz için, meslektaşlarımızın ölümünden bu sağlık sisteminin sorumlu olduğunu gün yüzüne çıkardığımız için, kadını yok sayan sağlık politikalarına karşı durduğumuz için,  özetle Türk Tabipler Birliği, tüm odalarımız ve organlarımızla toplum ve kadın karşıtı politikalara en güçlü karşı duruşu sergilediğimiz için hedef alındığını biliyoruz.

“BİLİM AŞKINI KUŞANMIŞ KADIN HEKİMLERİZ”

Biz Aynur Dağdemir’in cesaretini, Melike’nin, Rümeysa’nın öfkesini, Füsun Sayek’in öncülüğünü, Esin Hoca’nın bilim aşkını rehber edinip kuşanmış kadın hekimleriz. Erkek şiddeti, kadın akademisyenleri hedef alan bilim düşmanlığı, kadını yok sayan sağlık politikaları son bulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Yaşamı savunan bir mesleğin üyeleri olarak bir kadın daha kaybetmemek için ne yaşamdan ne özgürlükten ne de meslekten bir kişi daha eksilmemek için, kadına yönelik her türlü şiddete karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.”

 

TTB VE SAMSUN TABİP ODASI 7 YIL ÖNCE GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLEN DOKTOR AYNUR DAĞDEMİR’İ ANDI
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!