Yeşiltepe Mahallesi’nde Atakum Belediyesi’nin Çalışmaları Anlatıldı

featured
service

Yeşiltepe Mahallesinde Atakum Belediyesinin Çalışmaları Anlatıldı

Yeşiltepe Mahallesi’nde Atakum Belediyesi’nin Çalışmaları Anlatıldı

Atakum Belediyesi tarafından kentin kırsal mahallelerinde yürütülen ‘Kırsaldan Kente Biz Atakumuz’ projesinin ikinci programı, Yeşiltepe Mahallesi’nde düzenlendi. Ekipler tarafından mahalle sakinlerine tarımdan su tasarrufuna ve iklim değişikliğine kadar birçok konuda bilgi verildi.

Belediye’nin çalışmalarını ve projelerini anlatan ekip, yurttaşların sorularını da cevapladı. Programda, Atakum İlçe Emniyet Müdürlüğü ekibi ‘Uyuma’ projesini tanıttı. Etkinlikte yurttaşlar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinin yaptığı ankete de katıldı. 

Programda Atakum Belediyesi Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürü Çevre Mühendisi Özcan Çoluk, dünyadaki su kaynaklarının tükenmemesi için su tasarrufunun son derece önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“YAPMAMIZ GEREKEN EN TEMEL ŞEYLERDEN BİRİ SUYU TASARRUFLU KULLANMAK”

“Yapmamız gereken en temel şeylerden bir tanesi suyu tasarruflu kullanmak. Çünkü su çok değerli. Bir kişi günde yaklaşık 200 litre su harcıyor. Atakum’un nüfusu 200 bin, Samsun’un ise 1 milyon kişiden fazla. Türkiye’de yaklaşık 86 milyon dünyada ise 8 milyar insan yaşıyor. Bunlar gerçekten büyük rakamlar. Gün içinde suyu kullanırken bize geri kalanı çokmuş gibi gelebilir. Geldiğimiz noktada bu düşüncelerimizi ve eski alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor.”

Atakum Belediye Kırsal Hizmetler Müdürlüğü çalışanı Ziraat Yüksek Mühendisi Eylem Oktay Aktaş, mahalle sakinlerine Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait karakılçık buğdayı ve lavanta üretim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Aktaş, Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde (ATAK) karakılçık buğdayından köy bulguru yaptıklarını paylaşarak, şunları söyledi:

“KADINLARIMIZIN ÜRÜNLERİNİN EKONOMİK DEĞERE DÖNÜŞMESİNİ İSTEDİK”

“ATAK’ta gıda ve el sanatları üzerine üretimler yapılıyor. Biz, ATAK olarak evinde zaten reçel yapan, erişte kesen, lezzetli ürünler yapan kadınlarımızın ürünlerinin ekonomik değere dönüşmesini istedik. Bu ürünler Tarım Bakanlığı’nın isteği koşullarda üretilsin ve ‘Atakumlu kadınlar bu ürünleri üretti’ densin, istedik. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin desteği ile Alanlı Mahallesinde bir üretim atölyesi kurulmuş olup gıda üretimleri orada yapılıp satışa sunuluyor.”

Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli AtaTohum Merkezi Sorumlusu Ziraat Mühendisi Nilgün Erdem gönüllü üreticilik yönteminin ata tohumlarının geleceğe taşınmasında son derece önemli olduğunu kaydederek, “Belediyemize ait bin metrekarelik alanda gerçek atalık tohumların üretimini yapıyoruz.Tohumlarımızı alıyoruz, kurutuyoruz. Daha sonra da ürün üretmek isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz ve gönüllü üreticilik esasına dayanarak bu tohumları veriyoruz. Gönüllü üreticilikte ürünlerin bir kısmını kullanıyorsunuz bir miktarımı da tohumluk olarak ayırıyorsunuz. Bunlar gerçek tohumlar, bir sene sonra ektiğiniz zaman yine aynı ürünü alabiliyorsunuz” diye konuştu.

“JERSEY’LER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILIYOR”

Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Ali Kılıç, Atakum Belediyesi’nin Samsun Karadeniz Rotary Kulübü ile birlikte yürüttüğü ‘Jersey Projesi’ne ilişkin, “26 haneye 50 düveyi hibe olarak verdik. Hayvanlar doğum yaptıktan sonra yavruları yine kırsal bölgelerdeki ailelere tekrar verdik. İhtiyaçlı olan ailelere toplamda 58 tane Jersey ineği teslim ettik. Şehit ve gazi ailelerine öncelik verdik. Bir de Taflan’ daki taş ocağının yanında yem kırma makinemiz var. Vatandaşlarımız buğdayını, mısırını ve arpasını ücretsiz olarak kırdırılabiliyor. Alanlı’da ikinci bir yerde daha yem kırma makinesini hizmete açıyoruz” dedi. 

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde görevli Ecem Üner ise şu açıklamayı yaptı:

“Evde Destekleri Hizmetleri Birimimiz tarafından 65 yaş üstü ve dezavantajlı yurttaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak yemek yapımı, temizlik, berber hizmeti gibi birçok hizmet desteği veriliyor. Karadeniz’in ilk gıda bankası Ata Market’imiz var. İhtiyaç sahibi yurttaşlarımızın markette alışveriş yapmasını sağlıyoruz.

Yurttaşlarımıza kart veriyoruz. Bu kart sayesinde Ata Market’te alışverişlerini gerçekleştirebiliyorlar. Lozan Parkı’nın yakınında Hasan Ali Yücel Gençlik Bilim ve Sanat Merkezi’miz bulunuyor. Merkezin en üst katında kütüphanemiz en alt katında da üniversite öğrencilerinin kullanabileceği çamaşırhanemiz var. Bunun haricinde beş şubesi bulunan Ata Çocuk Çocuk Gelişim Merkezimizde yaklaşık 600 öğrencimize hizmet veriliyor.” 

Art’s Magazin | Yerel

Yeşiltepe Mahallesi’nde Atakum Belediyesi’nin Çalışmaları Anlatıldı 1

Yeşiltepe Mahallesi’nde Atakum Belediyesi’nin Çalışmaları Anlatıldı
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!