ŞANLIURFA’DA AĞIR HASARLI BİNA ÇÖKTÜ… AZİZ AYDINLIK: “ŞU ANDA BİR SES GELİYOR. ONUN İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

service

ŞANLIURFA’DA AĞIR HASARLI BİNA ÇÖKTÜ… AZİZ AYDINLIK: “ŞU ANDA BİR SES GELİYOR. ONUN İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Şanlıurfa’da ağır hasar alan bir bina bugün çöktü. CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, “Şu anda bir ses geliyor. Onun için çalışmalar yapılıyor. İnşallah en kısa zamanda altta kalan vatandaşımızı çıkarmaya çalışıyoruz” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da “Şimdi bunun hesabını kimden soracağız? Bu konuda ihmali bulunan, gerekli tedbirleri almayan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan’ı istifaya davet ediyorum” açıklamasını yaptı.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan bir bina, bugün saat 15:45’te yıkıldı. Binada bir kişinin olma ihtimaline karşı enkazda başlatılan arama-kurtarma çalışması sürüyor. Çökme anında bina yakınında bulunan bir kişi de düşen molozlar nedeniyle ayağından yaralandı. Yaralı vatandaş, hastaneye kaldırıldı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, olay yerinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Bu bina depremden dolayı çok ağır hasarlıydı. Bina depremden sonra tamamıyla boşaltılmıştı. Binada kimse yoktu. Bina hasarlıydı zaten, etrafı çevrilmişti ama bugün su kaçırma olmuş, belediye personelleri gelmiş. Belediye personelleri çıkmış. Personellerde hiçbir şey yok ama şu anda bir ses geliyor. Onun için çalışmalar yapılıyor. İnşallah en kısa zamanda altta kalan vatandaşımızı çıkarmaya çalışıyoruz.”

“GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAYAN ŞANLIURFA VALİSİ SALİH AYHAN’I İSTİFAYA DAVET EDİYORUM”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada, binanın ağır hasarlı olduğu halde yıkılmamasına ve güvenlik tedbiri alınmamasına tepki gösterdi. Tanal’ın açıklaması şöyle:

“Bu kadar da olmaz artık! Facia ‘geliyorum’ dedi ama yetkililer öylece bakakaldı. Bir ay önceki Kahramanmaraş merkezli depremde hasar gören, CHP Şanlıurfa İl Başkanlığı’mızın da bulunduğu bina, kendiliğinden yıkıldı. Enkaz altında vatandaşların kaldığı yönünde bilgi alıyoruz. Arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Bu bina ağır hasarlıydı. Güya boşaltılmıştı. Ancak bakıyoruz ki binanın dibinde trafik akıp gidiyor. Bina önünde park eden araçlar var. Bina neden gerekli güvenlik tedbirleri alınarak, insanların can güvenliği sağlanarak kontrollü şekilde yıktırılmadı? Binaya neden insanların yaklaşmasına izin verildi? Şimdi bunun hesabını kimden soracağız? Bu konuda ihmali bulunan, gerekli tedbirleri almayan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan’ı istifaya davet ediyorum. Şanlıurfa’da buna benzer birçok ağır hasarlı binanın varlığından da haberdarız. Bu binaların kontrollü olarak yıkılması gerekiyor.”  

Tanal’ın paylaştığı videoda ise şu açıklamalar yer aldı:

“An itibarıyla eski il başkanlık binamız yıkıldı. İçinde insanlar olduğu söyleniyor. Yani burada 15-16 kişinin olduğu söyleniyor. Biz, bu kadar liyakatsizliğin olduğu bir ortam görmedik. Bu binanın yıkılacağı çok önceden belliydi. Buradaki tüm insanların vebali sizlerin boynunadır.”

Art’s Magazin  Gündem

ŞANLIURFA’DA AĞIR HASARLI BİNA ÇÖKTÜ… AZİZ AYDINLIK: “ŞU ANDA BİR SES GELİYOR. ONUN İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!