Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

WordPress dünyanın en popüler web sitesi oluşturma platformlarından biridir. Milyonlarca insan basit web sitelerinden karmaşık kurumsal çözümlere kadar her şeyi oluşturmak için kullanıyor.

Popülerliğine rağmen WordPress’in kusurları da yok değil!

Karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunlardan biri, “Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu. Lütfen talimatlar için site yöneticinizin e-posta gelen kutusunu kontrol edin.”

Bu yazı size WordPress‘te bu kritik hatayı nasıl hızlı bir şekilde düzeltebileceğinizi gösterecek. Ayrıca bu hataya neyin neden olduğunu ve nasıl önleneceğini de tartışacağız. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

WordPress Kritik Hata Nedir?

WordPress’in kritik hatası, düzgün çalışması için gereken tüm komut dosyalarını yüklemesini engelleyen bir hatadır.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Daha önce, bu WordPress sorunu genellikle ölümcül bir hata mesajı veya beyaz bir ekran görüntüsü gösterirdi. Çoğu acemi kullanıcı, sorunu bağımsız olarak çözmekte zorlanırdı.

Kullanıcılarına yardımcı olmak için WordPress, bir eklentinin veya bir temasının kritik bir hataya neden olduğunu algılayan ve yönetici e-posta adresine bir bildirim gönderen bir özelliğe sahiptir. E-posta kutunuzda bildirim e-postalarını görmüyorsanız spam klasörünüzü kontrol edin.

E-postada, kullanıcılara soruna neyin sebep olduğu hakkında daha fazla detay verilir. E-posta, bir eklenti veya tema tarafından doğru çalışmayan bir hata içerir. Ayrıca, veritabanı bozulması veya yetersiz bellek nedeniyle de oluşabilir. E-postada hangi satırın hataya neden olduğu gibi daha fazla detay açıklanır.

Ayrıca, e-posta, sitenizi kurtarma modunda erişim sağlamak için bir kurtarma bağlantısı içerir. Sorunu çözmek için kurtarma bağlantısını kullanarak WordPress panonuza giriş yapabilirsiniz.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

“Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” Hatasının Nedeni Nedir?

“Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” hatasının nedenleri genellikle WordPress’in düzgün çalışmasını engelleyen çalışmayan bir eklenti, komut dosyası veya kod tarafından kaynaklanır.

Bu sorunu düzeltmezseniz, WordPress diğer gereksinim duyduğu dosyaları yükleyemez.

Bu hatanın başka bir nedeni, son zamanlarda bir öğretici kaynaktan kod parçacıklarını web sitenize kopyalayıp yapıştırdıysanız; kod web siteniz için yanlış veya geçersiz olduğunda kritik bir hatayı tetikleyebilir. Başka bir WordPress eklentisi veya özel kod ile çakışma da hatayı tetikleyebilir.

Bunun söylendiği gibi, WordPress’te kritik hatayı nasıl düzelteceğimize ve web sitenizi tekrar çalışır duruma getireceğimize bir göz atalım.

“Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” Hatası Nasıl Çözülür?

Şimdi size “Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” hatasını çözmenize yardımcı olacak altı hızlı düzeltme göstereceğiz.

Hata Günlüklerini Kontrol Edin

İlk olarak, PHP hata ayrıntılarını saklayan hata günlüğü dosyasını kontrol edebilirsiniz.

Bunu yapmak için FTP kullanın ve public_html klasörüne gidin. Aşağıda gösterildiği gibi error_log dosyasını arayın.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

En son hata girişi, tarih ve saat belirtilerek en altta yer alacaktır. Sitenizdeki hatanın nedenini belirlemek için bu hata günlüğü dosyasını kontrol edebilirsiniz.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

WordPress’te Hata Ayıklamayı Etkinleştirme

WordPress, çekirdek yazılım, temalar ve eklentilerdeki kodlama kusurlarını bulan entegre bir hata ayıklama sistemine sahiptir.

Hata ayıklama modu etkinleştirildiğinde, sitenizde görünen çeşitli PHP sorunlarını fark edebilir ve bunların temel nedenini belirleyebilirsiniz. WordPress hata ayıklama modunu etkinleştirmek için public_html dizininizdeki wp-config.php dosyasını açın.

Aşağıda gösterildiği gibi wp-config.php dosyasını Görüntüle/Düzenle’ye tıklayın.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Ardından, aşağıdaki kod satırlarını belgenin en altına, /That’s all, stop editing! Happy publishing./ mesajının hemen öncesine ekleyin. İşlem tamamlandığında Kaydet düğmesine tıklayın. Dosyayı sunucuya geri yüklemeyi unutmayın.

define( 'WP_DEBUG', true );
define( 'WP_DEBUG_LOG', true );
define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );
@ini_set( 'display_errors', 0 );

İşte böyle görünecek:

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Hata ayıklama artık sitenizde etkinleştirilmiştir ve hatalar günlüğe yazılacaktır. Hata ayıklama günlüğünü debug.log adlı wp-content klasöründe bulabilirsiniz.

Varsayılan Temaya Geçin

Kritik hata sorununu gidermenin bir sonraki adımı WordPress temanızı varsayılan bir temaya değiştirmektir. Bu, hatanın temel nedeni bazı kodlarsa mevcut WordPress temanızdaki kritik hata sorununu çözecektir.

WordPress.org temalar dizinine gidin ve TwentyTwenty veya Twenty Twenty-One WordPress temasının yeni bir kopyasını indirin.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Tema indirildikten sonra, tema dosyasını bilgisayarınızda açın. Ardından, bir FTP istemcisi veya barındırma hesabınızdaki Dosya Yöneticisi’ni kullanarak WordPress sitenize bağlanın.

Bağlandıktan sonra /wp-content/themes klasörüne gidin ve web sitenizde yüklü olan tüm temaların bir listesini göreceksiniz. Aşağıda gösterildiği gibi yedekleme için tüm tema klasörlerini bilgisayarınıza indirin.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

İndirildikten sonra, aşağıda gösterildiği gibi Sil seçeneğine tıklayarak web sitenizdeki tüm klasörleri silin.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Artık WordPress sitenizde herhangi bir tema yüklü değil. Bunu düzeltmek için, daha önce indirdiğiniz varsayılan tema klasörünü yükleyin.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Tema sitenize yüklendikten sonra web sitenizi ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz.

WordPress temanız “Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” hatasına neden olduysa, artık bu hata ortadan kalkacak ve web sitenize erişebileceksiniz.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Kritik bir hatayla karşılaştığınızda genellikle bir eklenti sorumludur. Sitenizde birkaç hatta düzinelerce eklenti varsa, suçluyu bulmaya çalışmak göz korkutucu görünebilir.

Ancak sorunlu eklentiyi bulmanın kolay bir yolu var: hepsini devre dışı bırakın ve bunun hatayı düzeltip düzeltmediğine bakın. Eğer düzelirse, siteniz tekrar çalışana kadar hepsini teker teker etkinleştirin. Ve suçluyu buldunuz!

WordPress hosting hesabınızdaki FTP veya Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanarak web sitenize bağlanın.

Bağlandıktan sonra /wp-content/ klasörüne gidin. Eklentiler klasörünü bulun, üzerine sağ tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi Yeniden Adlandır seçeneğini seçin.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Ardından, eklentinin klasör adını istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirin. Örneğimizde, ‘plugins.old’ olarak yeniden adlandıracağız.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Bu işlem tamamlandığında, tüm eklentileriniz devre dışı bırakılacaktır.

WordPress, web sitenizdeki etkinleştirilmiş eklentileri yüklemek için eklentiler klasörünü arar. Eklentiler klasörünü bulamadığında, bunları etkinleştiremez ve otomatik olarak devre dışı olarak ayarlar.

Artık kritik hata mesajının kaybolup kaybolmadığını kontrol etmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Not: Kritik hatayı çözmüş olsanız da olmasanız da, ‘plugins.old’ klasörünü ‘plugins’ olarak yeniden adlandırmayı unutmayın. WordPress daha sonra klasörü tanıyacak ve kritik hataya hangisinin neden olduğunu belirlemek için WordPress kontrol panelinden bunları tek tek yeniden etkinleştirebilirsiniz.

PHP Bellek Sınırını Yükseltme

Web sitenizdeki arızanın sorumlusu bir eklenti veya tema olsa bile, “Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” hatasının asıl sorumlusu genellikle PHP bellek sınırıdır.

PHP’nin bellek sınırlaması nedir?

WordPress, tek bir PHP betiğinin web sunucunuzda kaplayabileceği RAM (bellek olarak da bilinir) miktarına katı bir sınır koyar. Bu sınıra ulaşıldığında kritik hata veya beyaz ölüm ekranı görüntülenir.

PHP limitini artırmak için sitenize FTP üzerinden erişin ve wp-config.php dosyasını açın. Son satırdan önce aşağıdaki kod parçacığını ekleyin.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '128M' );

Kodu ekledikten sonra Kaydet düğmesine tıklayın.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Kötü Amaçlı Yazılım Kontrolü

WordPress Teknik Destek: Doktor WordPress SEO

Kötü amaçlı yazılımlar bazen “Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” hatasının kaynağı olabilir, özellikle de eklentilerinize veya temanıza atfedemeyeceğiniz garip PHP komut dosyaları fark ederseniz. Web sitenizin dışında kaldığınızda ve bir tarama gerçekleştiremediğinizde kötü amaçlı yazılımları kaldırmak zordur.

Kötü amaçlı yazılımın eklediği güvenilir ve şüpheli dosyaları ayırt etmek zor olabilir ve rastgele çekirdek dosyaları silmek iyi sonuç vermeyecektir. Kötü amaçlı yazılımlar PHP dosyalarını da değiştirerek içlerine komut dosyaları gizleyebilir; bir geliştirici değilseniz bunu tespit etmeniz mümkün olmayacaktır.

Kritik hatanın temel nedeni kötü amaçlı yazılımsa, yardım için web barındırıcınıza başvurmanız en iyisi olabilir ya da Doktor WordPress SEO teknik destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Çözüm

“Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu.” mesajıyla karşılaşırsanız panik yapmanıza gerek yok. Lütfen talimatlar için site yöneticisi e-posta gelen kutunuzu kontrol edin.” mesajıyla karşılaşırsanız panik yapmanıza gerek yok.

Neyse ki, en belirsiz hata mesajını bile teşhis etmenin yolları var. Sorunu bulmak ve hızla düzeltmek için e-posta adresinizi kontrol etmeniz ve WordPress’ten gelen bir e-posta bulmanız yeterlidir.

Yaygın düzeltmelerden oluşan bir kontrol listesinden geçerek kritik hatayı çözebilir ve sitenizin yeniden düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca düzenli olarak yedekleme yapmanızı öneririz. Böyle bir WordPress hata mesajı alırsanız elinizdeki yedekle sitenizi hızlı bir şekilde geri yükleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerden herhangi biri sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu? Bize @DoktorWordpress ya da @ismail_cemtr twitter adreslerimizden ulaşabilir, soru sorabilir ya da fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu: 6 Hızlı Çözüm

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!