WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

WordPress Sitemin İndexlerini Nasıl Hızlandırırım?

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım?

Web sitenizde index problemleri yaşıyorsanız öncelikle kaynağını bulmanız gerekir. Bu yazıda bahsedeceğim eklenti index almasında sorun olmayan ama daha hızlı index almak isteyen WordPress siteler için faydalı olacaktır.

Bu eklenti genel olarak YouTube vb gibi video içerikleri için önerilse de diğer sayfalar için de faydalı olduğu görülmüştür. Riski olacağını unutmadan kullanmanızı öneririm. Bu eklentiyi kullanabilmeniz için Google Cloud hesabınız olmalı ve tüm ayarları doğru şekilde yapmanız gerekli. Bu ayarları bir kere yaptıktan sonra yayınla tuşuna basın ve kahvenizi yudumlayın.

WordPress Anında İndeksleme Eklentisi

Son olarak, yayınla düğmesine bastığınız veya yayınınızı güncellediğiniz anda web sitenizin arama motorlarında görünmesinin bir yolu. Anında Dizine Ekleme API‘si, web sitenizin taranmasını ve dizine eklenmesini hiç olmadığı kadar kolaylaştırır.

Web Sitenizin Sayfalarını ve İçeriğini Hemen Tarayın! 🖖

Hiç yepyeni içeriğinizin arama motorlarında anında görünmesini dilediniz mi? İçeriğiniz hak ettiği ilgiyi görüyor mu? İçeriğinizde yaptığınız herhangi bir değişiklik, yaptığınız anda arama motorlarına yansıyor mu? Daha fazlasını dilemeyin çünkü tüm isteklerinizin cevabı Rank Math SEO‘nun bu Anında İndeksleme eklentisi şeklinde burada.

 • Daha hızlı sıralayın – Kullanıcıların beğeneceğini bildiğiniz harika içeriğe sahip misiniz? Kitlenizin önüne daha hızlı sunun.
 • Rakiplerinizin üzerinde sıralama şansınızı artırın – Yavaş tarama ve dizine ekleme, o içeriği ilk yazan olma amacını ortadan kaldırır. Anında Dizine Ekleme eklentisi ile içeriğiniz her zaman tercih edilir.
 • Arama sonuçlarını güncel tutun – Yeni içerik daha fazla tıklama alır ve sıralamanızı iyileştirir. Artık içeriğinizde yaptığınız herhangi bir değişiklik arama motorlarında neredeyse anında güncellenecektir.
WordPress Sitemin İndexlerini Nasıl Hızlandırırım?

Kodlama Bilgisi Olmadan Güçlü Google İndeksleme API’sini Kullanın

Google Dizine Ekleme API‘si karmaşık ve zaman alıcıdır. Anında Dizine Ekleme eklentisi, teknik jargon hakkında endişelenmeden dizin oluşturma API‘sinden yararlanmayı son derece basit hale getirir.

 • Gönderiyi Yayınla veya Güncelle – İster yeni bir gönderi yayınlıyor, ister eski bir gönderiyi güncelliyor olun – Anında Dizine Ekleme eklentisi daha hızlı dizine eklemenize veya yeniden dizine eklemenize yardımcı olur
 • Google SERP’lerinden Gönderiyi Kaldır – Anında Dizine Ekleme eklentisi, yeni gönderilerin dizine eklenmesinde etkili olduğu kadar silinen içeriği kaldırmak için de yararlıdır
 • Mevcut Gönderi Durumunu Al – Gönderi durumu özelliği ile gönderilerinizin dizine eklenip eklenmediğini hızlıca görün
 • Herhangi Bir WordPress Eklentisi ile Uyumlu – İster Rank Math SEO veya başka bir SEO eklentisi kullanın – Anında İndeksleme eklentisi ayrımcılık yapmaz ve HERHANGİ BİR WordPress eklentisi ile çalışır
WordPress Sitemin İndexlerini Nasıl Hızlandırırım?

Google İndeksleme API’sini Kullanan İlk WordPress Eklentisi

İlk olmanın kendi avantajları vardır. Anında Dizine Ekleme eklentisiyle, içeriğinizi normalde olduğundan daha hızlı bir şekilde almak için Google Dizine Ekleme API‘sinden yararlanabilirsiniz.

 • Tek Seferlik Kurulum – Dizine ekleme konusunda endişelenmeden içeriğinize konsantre olursunuz. Bir kez ayarlayın ve sonra unutun. Anında İndeksleme eklentisi, indekslemeyi kendi başına halledecektir.
 • Otomatik Gönderimler – Yeni dizin oluşturma istekleri için istekleri otomatik olarak gönderin. Bunun bir kerelik kurulum eklentisi olduğunu söylediğimizde şaka yapmıyorduk
 • Manuel Gönderimler – Size ekstra kontrol sağlamak için eklenti, indeksleme istekleriniz üzerinde daha iyi kontrol için manuel indeksleme istekleri gönderme seçeneğine de sahiptir.
 • Özel Gönderi Türlerini Hariç Tutar – Belirli gönderi türlerinin dizine eklenmesini veya taranmasını istemiyor musunuz? Onları kolayca hariç tutabilirsiniz
 • Toplu dizin oluşturma istekleri gönderin – Tek bir gönderimde en fazla 100 URL’yi manuel olarak gönderebilirsiniz.
WordPress Sitemin İndexlerini Nasıl Hızlandırırım?

Not : Google, Dizine Ekleme API‘sini YALNIZCA İş İlanı ve Canlı Akış web siteleri için kullanmanızı önerir. Ancak, her tür web sitesinde çalışır ve kullanıcıların çoğu şimdiden harika sonuçlar elde etmiştir. Lütfen dikkatli ilerleyin.

Nasıl Kurulur?

Web sitenizin sayfalarını ve içeriğini beklemek zorunda kalmadan hemen taramak için Google’ın yeni indeksleme API’sini  nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım

Not: Yukarıdaki videonun kaydedilmesinden bu yana süreç biraz değişti – bu nedenle, bu arada aşağıdaki güncel yazılı öğreticiye başvurmanız faydalı olacaktır.

API kurulumu biraz zor gibi gelse de bu gerçekten ekstra çabaya değer.

 1. Daha hızlı sıralayın ( özellikle zamana duyarlı içerik için önemlidir)
 2. Rakiplerinizin üzerinde sıralama şansınızı artırın
 3. Daha kaliteli kullanıcı trafiği için arama sonuçlarını güncel tutun

Google’ın İndeksleme API‘si, WordPress için Rank Math SEO ve sizin için hazırladığımız bu rehber sayesinde, web sitenizi daha hızlı sıralamanız artık mümkün.

Bu yöntemi kullanarak, sitenizin tarandığından ve sitelerinden önce sıralanma fırsatına sahip olduğundan emin olarak rekabette bir adım önde olabilirsiniz ki bu da zamana duyarlı, rekabetçi içerik söz konusu olduğunda son derece önemlidir.

Bunu ayarlama süreci genellikle çok kolay değildir, ancak bu adım adım kılavuzu izlerseniz, hemen çalışmaya başlarsınız (veya sanırım yukarı ve sıralama diyebilirsiniz)! O halde lafı daha fazla uzatmadan hemen konuya girelim ve bunun nasıl kurulacağına bir göz atalım.

Not : Google, Dizine Ekleme API‘sini YALNIZCA VideoObject web sitelerine yerleştirilmiş JobPosting veya BroadcastEvent için kullanmanızı önerir. Testlerimiz sırasında, her tür web sitesinde harika sonuçlarla çalıştığını gördük ve bu eklentiyi test için Art’s Magazin‘de kullandık.

Bunu kullanmak isteyip istemediğinizden emin değilseniz, lütfen okumayı bırakın ve devam etmeyin. Google’ın önerdiği gibi, bu indeksleme API’sini kriptopara web sitelerinde kullanmamalısınız. Riski kabul ediyorsanız devam edin.

Bunun herkes için olmadığını anlıyoruz 🙂

YENİ Dizin Oluşturma API’sini Kullanarak Web Sitenizi Google Tarafından Hemen Taratın

 1. Google Dizine Ekleme API Eklentisini İndirin
 2. Dizin Oluşturma API Projesi Oluşturma Adımları

Google Cloud Platform’a Gidin

Doğrudan buradan Google Cloud Platform’a giderek başlayın.

Yeni Proje Oluştur

Proje Oluştur seçeneğini tıklatarak yeni bir Dizin Oluşturma API projesi oluşturduğunuzdan emin olun.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 1

Alternatif olarak, Bir proje seçin açılır menüsünü tıklayıp ekranda görünen açılır pencereden Yeni Proje’yi seçebilirsiniz.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 2

Bir sonraki ekranda, daha sonra tanıyabileceğiniz bir proje adı girin. Ve ardından Oluştur’u tıklayın.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 3

API’ye Erişimi Etkinleştir

Projeyi oluşturduktan sonra, projenin API’ye erişmesini sağlamanız gerekir. Bir sonraki adımda, aşağıda gösterildiği gibi bir ekran göreceksiniz. Seçilen projenin Anında Dizine Ekleme API‘si için oluşturduğumuz proje olup olmadığını onaylayın, aksi takdirde projeyi değiştirmek için en üstteki açılır menüyü seçin. Projeyi seçtikten sonra İleri’ye tıklayın.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 4

Sonraki adımda, projenin Anında Dizin Oluşturma API’sine erişmesini sağlamak için Etkinleştir seçeneğine tıklayın.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 5

Etkinleştirdikten sonra bu sekmeyi kapatabilirsiniz.

Hizmet Hesabı Oluşturma Adımları

Ardından, hizmet hesapları sayfasını açarak bir hizmet hesabı oluşturmanız gerekir.

Projeyi Seçin

Önce bu hizmet hesabını oluşturmak istediğiniz API projesini seçmeniz istenecektir (önceki adımda oluşturulan proje).

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 6

Hizmet Hesabı Oluştur

Hizmet hesabı oluşturmak istediğiniz projeyi seçtikten sonra, aşağıda vurgulanan Hizmet Hesabı Oluştur düğmesini tıklamanız gereken aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz:

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 7

Hizmet hesabı oluştur ekranında, yeni oluşturulan hizmet hesabı için bir ad ve açıklama girin.

Daha sonra ihtiyaç duyacağınız için Hizmet Hesabı Kimliğinin tamamını (bir e-posta adresine benzeyen) seçip kopyalayın Ardından, alttaki Bitti düğmesine tıklayın:

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 8

Hizmet Hesabı için Anahtarları Yönetin

Ardından API anahtarınızı içeren dosyayı indirebileceksiniz . Bunu yapmak için, Eylemler sütunundaki üç dikey noktayı tıklamanız ve ardından aşağıda gösterildiği gibi Anahtarları yönet’i seçmeniz yeterlidir:

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 9

Hizmet Hesabı için Yeni JSON Anahtarı Oluşturun

Ardından, Anahtar Ekle’yi tıklatabileceğiniz ve ardından aşağıda gösterildiği gibi Yeni anahtar oluştur seçeneğini seçebileceğiniz aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz:

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 10

Yer paylaşımında istendiğinde varsayılan JSON biçimini seçin ve Oluştur ‘u tıklayın:

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 11

Oluştur’a tıkladığınızda , .json dosyası tarayıcınıza otomatik olarak indirilecektir, yani API anahtarını başarıyla oluşturmuşsunuzdur ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz…

Hizmet Hesabını Google Arama Konsolu Mülkünüzün Sahibi Olarak Ekleyin

Bunu yapmak için, web sitenizi Google Arama Konsolu’na kaydetmeniz ve doğrulamanız gerekir (henüz yapmadıysanız), bu çok kolaydır: Mülkünüzün sahipliğini doğrulamak için önerilen adımları uygulamanız yeterlidir.

Google Arama Konsolu Ayarlarında Kullanıcılar ve İzinler’e gidin

Mülkünüzü doğruladıktan sonra, Google Search Console’u açın , soldan mülkünüzü seçin (istenirse) ve ardından alt kısımdaki Ayarlar’ı tıklayın:

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 12

Not: Bir WordPress Multisite alt etki alanı için yapılandırıyorsanız, Google Search Console‘da etki alanı düzeyinde mülkü seçtiğinizden emin olun, aksi takdirde hizmet hesabını her bir alt etki alanı mülkü için ayrı ayrı eklemeniz gerekir.

Kullanıcılar ve İzinler’e tıklayın:

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 13

Kullanıcıyı Search Console Mülkünüze Ekleyin

Hesabınızın yanındaki üç noktaya tıklayın ve ardından Kullanıcı Ekle’ye tıklayın.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 14

Hizmet Hesabı Kimliğini Sahip Olarak Yetkilendir

Şimdi bir açılır pencere görünecektir. E-posta adresi alanına Hizmet hesabı kimliğini (daha önce kopyaladığınız) girin. Sahip düzeyinde İzin verdiğinizden emin olun ve ardından Ekle’yi tıklayın.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 15

Şimdi birkaç dakika içinde Hizmet hesabının yeni Sahip olarak listelendiğini göreceksiniz.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 16

Birden çok sitede tek bir Proje , Hizmet Hesabı ve JSON API Anahtarı kullanabilirsiniz , yalnızca Hizmet Hesabının Search Console’daki tüm siteler için Sahip olarak eklendiğinden emin olun.

Anında Dizin Oluşturma Eklentisi Yapılandırma

API anahtarını oluşturduğunuza ve hizmet hesabını arama konsolu mülkünüze eklediğinize göre, size yalnızca WordPress sitenizdeki Anında Dizin Oluşturma eklentisini yapılandırmak kalıyor.

Anında İndeksleme Eklentisini Kurun

Eklentiyi (1. adımda indirdiğiniz) WordPress panosu aracılığıyla yükleyerek Anında Dizine Ekleme eklentisini yükleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, Eklentiler > Yeni Ekle seçeneğine giderek WordPress Yönetici panelinden kurulum yapabilirsiniz. 

API Anahtarınızı Eklenti Ayarlarına Ekleyin

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra , WordPress yönetici alanınızda Rank Math > Anında Dizin Oluşturma Ayarları’na gidin ve Google API Ayarları sekmesi altında JSON dosyanızın içeriğini yapıştırın veya dosyayı yükleyin.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 17

Not: WordPress çoklu site kullanıyorsanız, Google API Ayarlarını her bir alt sitede ayrı ayrı yapılandırmanız gerekir.

Artık sitenizdeki herhangi bir yazının veya sayfanın neredeyse anında dizine eklenmesini sağlamak için Google’ın dizin oluşturma API’sini kullanma zamanı.

Sayfanın üst kısmından Konsol sekmesine gidin. Ekran aşağıdakine benzer görünmelidir.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 18

Anında Dizine Ekleme bölümüne bir URL (veya daha fazla) girin ve Eylem olarak Google: URL’yi yayınla/güncelle’yi seçin . Ardından, API’ye Gönder düğmesini tıklayın.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 19

Bir saniye içinde API’den aşağıdakine benzer bir yanıt görmelisiniz.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 20

URL’yi dizinden kaldırmak veya URL’nin mevcut durumunu almak için URL Kaldır veya URL Durumunu Al eylemlerini kullanabilirsiniz .

URL’leri buraya girip dizine eklemek yerine, bunu WordPress Yazıları bölümünden de yapabilirsiniz. Orada, bir gönderiyi güncelleme veya durumunu kontrol etme seçeneğini görmelisiniz.

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım? 21

Birden çok gönderiyi hızlı bir şekilde dizine eklemek veya güncellemek için toplu işlem seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Yani, Google’ın sitenizi anında dizine eklemesi o kadar da karmaşık değildi, değil mi? Herhangi bir sorunuz, yorumunuz veya öneriniz varsa – @arts_magazin‘i etiketlemekten çekinmeyin. Sizden haber almak için sabırsızlanıyoruz 😅

Art’s Magazin‘in kullandığı Rank Math’e hemen ÜCRETSİZ sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

WordPress Sitemin İndexlerini Nasıl Hızlandırırım?

WordPress Site Indexlerini Nasıl Hızlandırırım?
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!