SİNOP DEMİRCİ KÖYÜ BALIKÇILARI SAHİPSİZ HAYVANLAR İÇİN YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYOR

service

SİNOP DEMİRCİ KÖYÜ BALIKÇILARI SAHİPSİZ HAYVANLAR İÇİN YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYOR

MUSTAFA USTA

Sinop’un Demirci köyü limanında balıkçılık yapan Recep Çalışkan, bölgedeki sokak köpekleriyle ilgili bakım ve yemek sorunu olduğunu belirterek, “Burada başı boş köpekler o kadar çok ki biz her gün 25-30 TL yeri geliyor 50 TL vererek ekmek getiriyoruz buraya. Balıkçılıkla uğraşıyoruz ama şu an balık da yok. Olmadığı için hayvanları biz besleyemiyoruz. Hangi birini besleyelim” dedi.

Sinop’un Demirci Köyü Limanı’nda bulunan sokak köpekleri günden güne artıyor. Köpekleri ekmek ve balıkla beslemeye çalıştığını belirten balıkçı Recep Çalışkan, şunları söyledi:

“BİZ EMEKLİ ADAMIZ ZATEN EKONOMİK OLARAK KENDİMİZ ZOR GEÇİNİYORUZ”

“Burada başı boş köpeklerin çok olması sıkıntı. Bir de burada bir heyelan olmuştu. Heyelandan sonra da zaten bir çalışma yapılmadı. Burada başı boş köpekler o kadar çok ki biz her gün 25-30 TL yeri geliyor 50 TL vererek ekmek getiriyoruz buraya. Balıkçılıkla uğraşıyoruz ama şu an balık da yok. Olmadığı için hayvanları biz besleyemiyoruz. Hangi birini besleyelim? Bir yandan ürüyorlar. Bunların kısırlaştırılması lazım ama bu nasıl olacak? Millet köpekleri buraya getirip bırakıp gidiyor. Şu anda burada Sinop hayvan barınağındaki hayvanlar kadar aşağı yukarı 35- 40 tane hayvan var. Bir yandan ürüyorlar.  Bunlara nasıl bir çözüm bulacaklar bilmiyorum. Biz emekli adamız. Zaten ekonomik olarak kendimiz zor geçiniyoruz. Bir de bu köpeklere her gün burada ekmek getiriyoruz. Nasıl yapalım? Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Geçen gün çakır dediğimiz tek gözü kör olan bir köpeğimiz yavruladı. 3 tane yavru yaptı. 3’ü de öldü. Soğuktan ya da açlıktan öldü. Bir tane ufak köpeğimiz var. 2 gözü de kör. Görmüyor. Arabalara çarpıyor. Hemen 50 metre ileride bir tane köpeğimiz ölmüş. Belki de açlıktan öldü bilmiyoruz. Biz 2-3 gündür buraya gelmiyorduk. Burada yiyecekleri bir şey yok. Anca biz balığa gidip geldiğimizde balık olursa veriyoruz. Kendi imkanlarımızla da bir şeyler alıp getiriyoruz. Yoksa onun haricinde bir şey yok. Gece olduğu zaman gelip gidenlere havlıyorlar ve saldırıyorlar. Bize bir şey yapmıyorlar. Bizi biliyorlar. Bu işin can güvenliği de var.”

 

Art’s Magazin  Yurt

SİNOP DEMİRCİ KÖYÜ BALIKÇILARI SAHİPSİZ HAYVANLAR İÇİN YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!