SİNOPLU EMLAKÇI ATALAY: “8 SENEDİR EMLAKÇIYIM BEN BU ZAMANA KADAR BÖYLE BİR DÖNEM GÖRMEDİM”

service

SİNOPLU EMLAKÇI ATALAY: “8 SENEDİR EMLAKÇIYIM BEN BU ZAMANA KADAR BÖYLE BİR DÖNEM GÖRMEDİM”

MUSTAFA USTA 

Sinoplu emlakçı Ahmet Atalay, “Şu an da piyasada yaprak kıpırdamıyor.  Ne kiralık daire tutan var. Ne eşyalı daire tutan var. Ne boş daire tutan var. Şu anda yaprak kıpırdamıyor. Çok berbat piyasa. 8 senedir emlakçıyım ben daha bu zamana kadar böyle bir dönem görmedim. Bu sene çok berbat dönem. Emlakçılığı da bitirdiler. Her şeyi bitirdiler. İnsanların alım gücü kalmadı. İnsanlar evine ekmeği zor götürüyor” dedi.

Sinoplu emlakçılar artan konut satışları ve kiralar hakkında durumdan şikayetçi olduklarını belirtti. Sinop’ta emlakçılık yapan Turgay Topal, “Kredi oranlarının çok yüksek olması sebebiyle orta direk dediğimiz önceden var olan bugün kalmayan kişilerin bile ev sahibi olması mevcut kredi oranlarıyla çok mümkün görülmüyor. Zaten yüksek meblağlı kredilerinde bankalar tarafından verilmediğini günümüzde görüyoruz. Bu anlamda satış noktasında çok büyük bir daralma var. Vatandaşlarımız için artık ev almak hayal oldu” ifadelerini kullandı.

“PİYASADA YAPRAK KIPIRDAMIYOR”

Sinoplu emlakçı Ahmet Atalay şunları söyledi:

“Geçen sene bir ev sıfır olarak 500 bin liraydı şimdi 1 trilyon (1 milyon) 200 bin-300 bin civarında. 1+1 evler 300, 350, 400 bin civarındaydı. Şimdi 1+1 ev bile 1 trilyon (1 milyon) 200 bin civarında. Kira konusunda da yüzde yüz artış var. Şu anda bir eşyasız evin kira fiyatı 3 bin liradan başlıyor. 3 bin 4 bin diye gidiyor. Eşyalı evler de 3 buçuk, 4, 4 buçuk, 5 bin diye gidiyor.

Dün eşyalı bir evi sorduk adam 10 bin TL istedi. O denli fiyatlar artmış oldu. Aşırı derecede düşüşümüz var. Şu an da piyasada yaprak kıpırdamıyor.  Ne kiralık daire tutan var. Ne eşyalı daire tutan var. Ne boş daire tutan var. Şu anda yaprak kıpırdamıyor. Çok berbat piyasa. 8 senedir emlakçıyım ben daha bu zamana kadar böyle bir dönem görmedim. Bu sene çok berbat dönem. Emlakçılığı da bitirdiler. Her şeyi bitirdiler. İnsanların alım gücü kalmadı. İnsanlar evine ekmeği zor götürüyor. Bugün bir daire almaya kalksan en kötü daire 1 trilyon (1 milyon). Şu anda 300-400 bin TL kredi çektiğin zaman 850 bin lira geri ödemesi var. Bankalar artık ev kredisi de vermiyor. Bugün karı koca çalışan bir ailenin bir maaşından fazlası krediye gidiyor. Bu da mümkün değil. Çalışan bir karı kocanın ev alma olasılığı bile hayal oldu diyebilirim. Her şey daha da kötüye gidiyor. Daha da kötü durumdayız. Her gün bir adım daha kötüye gidiyoruz. En son uçurumdan aşağı düşeceğiz.”

“BÜYÜK SIKINTILARIMIZ MEVCUT”

Sinoplu emlakçı Turgay Topal ise şu ifadelere yer verdi:

“Sinop açısından düşündüğümüzde zaten tüm Türkiye’de diğer sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de maliyetlerle doğru orantılı bir artış söz konusu. Geçen sene metrekare inşaat maliyetleri 1000, 1250 TL civarlarındayken bugün metrekare birim fiyatları 6 bin TL’lere kadar çıktı. Otomatik olarak bunlar gayrimenkullere satış ve kira fiyatlarına da yansıyor. Geçen sene 1+1, 2+1 dairelerimiz 5 yüz bin ila 7 yüz bin civarlarındayken bugün 1+1 dairelerimiz 1 milyon civarında başlıyor. 2+1 dairelerimiz 1 buçuk milyona kadar sıfır dairelerde fiyatlandırılıyor. Bu anlamda büyük sıkıntılarımız mevcut. Kredi oranlarının çok yüksek olması sebebiyle orta direk dediğimiz önceden var olan bugün kalmayan kişilerin bile ev sahibi olması mevcut kredi oranlarıyla çok mümkün görülmüyor. Zaten yüksek meblağlı kredilerinde bankalar tarafından verilmediğini günümüzde görüyoruz. Bu anlamda satış noktasında çok büyük bir daralma var. Vatandaşlarımız için artık ev almak hayal oldu. Önceden bir kişi emekli olduğunda ikramiyeleriyle bir ev alabiliyorlardı. En temel anayasal hakları olan barınma haklarını gerçekleştirebiliyorlardı. Ama bugün emeklilerimizin ya da çalışanlarımızın mevcut gelirleriyle ev sahibi olmaları neredeyse hayal oldu diyebiliriz.”

 

SİNOPLU EMLAKÇI ATALAY: “8 SENEDİR EMLAKÇIYIM BEN BU ZAMANA KADAR BÖYLE BİR DÖNEM GÖRMEDİM”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!