Azerbaycan Cumhurbaşkanı Hacıyev: “Azerbaycan tarafından Karabağ’daki Ermeni sakinler için geniş kapsamlı sosyal ve ekonomik entegrasyon planı hazırlandı”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Hacıyev: “Azerbaycan tarafından Karabağ’daki Ermeni sakinler için geniş kapsamlı sosyal ve ekonomik entegrasyon planı hazırlandı”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, “Azerbaycan tarafından Karabağ’daki Ermeni sakinler için geniş kapsamlı sosyal ve ekonomik entegrasyon planı hazırlandı” dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Fariz Rzayev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın özel görevlerdeki temsilcisi Elçin Amirbeyov’un katılımıyla Azerbaycan’da görevli yabancı diplomatlara bölgedeki son gelişmelerle ilgili brifing verildi. Azerbaycan’ın Karabağ’daki Ermeni sakinlerin temsilcilerine gönderdiği davetlerin maalesef ayrılıkçı rejim tarafından defalarca reddedildiği hatırlatan Hacıyev, “Karabağ’daki Ermeni sakinlerin sosyal ve ekonomik entegrasyonu Azerbaycan’ın bir iç meselesidir. Azerbaycan, onlar için geniş kapsamlı sosyal ve ekonomik entegrasyon planı hazırladı” dedi.

“Azerbaycan, ilişkilerin normalleşmesine ve barışın sağlanmasına kararlıdır”

Karabağ’daki Ermeni sakinlerin yeniden entegrasyon için Azerbaycan’ın elinden geleni yapacağını vurgulayan Hacıyev, “Azerbaycan, Ermenistan’la ilişkilerin normalleşmesine ve barışın sağlanmasına kararlıdır. Ancak bağımsız Azerbaycan topraklarında 10 bin kişilik bir askeri gücün bulunması kabul edilemezdi” dedi.

“BM Güvenlik Konseyi’nin toplanmasına gerek yoktu”

BM Güvenlik Konseyi’nin toplanması yönünde tek taraflı bir girişimde bulunulmamasından üzüntü duyduklarını belirten Hacıyev, “BM Güvenlik Konseyi’nin toplanmasına gerek yoktu. Elbette BM Güvenlik Konseyi toplantısı söz konusu olduğunda Azerbaycan, geçen sefer olduğu gibi kendi görüşünü açıklamaya hazırdır. Dolayısıyla böyle bir toplantının yapılması halinde ters etki oluşturacağını ve zararlı olacağını düşünüyoruz. Azerbaycan’ın gündeminin barış ve bölgesel barış olduğunu ve Karabağ sakinlerinin yeniden entegrasyonunu sağlayacak bir ortamda Azerbaycan’ın bunu yapacağını bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

“Ermenistan, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü kabul ediyor ancak eylemleri bunun tersini söylüyor”

Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı birçok kez hibrit savaş yürüttüğünü ifade eden Hacıyev, “Bunlar diplomatik olarak yapılan, diasporaların da dahil olduğu savaşlardı. Lobi aynı zamanda Azerbaycan’a karşı hibrit savaşlara da dahil oldu. Ermenistan hükümet olarak Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü kabul ediyor, ancak diplomatik adımları bunun tersini söylüyor. Ermenistan bölgede barışı engelleyen girişimlerde bulundu. Gelecekte Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesini umuyoruz. Bununla birlikte bölgede istikrarlı, uzun vadeli bir barış sağlanacaktır” dedi.

“Barış anlaşması Azerbaycan’ın bir girişimiydi”

Azerbaycan’ın yaklaşık 30 yıl boyunca Ermenistan’ın askeri işgaline maruz kaldığını belirten Hacıyev, “44 gün süren savaşın ardından imzalanan barış anlaşması Azerbaycan’ın inisiyatifiyle gerçekleşti. Barış anlaşmasında bir takım temel ilkeler vardı. Toprak bütünlüğü, bağımsızlık, askeri güç kullanılmaması ve başkaları. İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulması, bu ilkelerin her iki ülke tarafından kabul edilmesiyle gerçekleştirilebilir. Bütün bunlar Azerbaycan tarafından Ermenistan’a barış anlaşması şeklinde bir metin halinde sunuldu. ABD ve Rusya gibi ortaklarımızın bu müzakerelerde inisiyatif almalarından dolayı minnettarız” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan barış anlaşmasında kararlıdır”

Karabağ’ın Ermeni sakinleriyle ilgili etnik azınlık meselesini Ermenistan’ın da kabul etmesi gerektiğini ve bu meselenin barış anlaşmasına yansıtılmalı olduğunu vurgulayan Hacıyev, “Bunun karşılıklı bir süreç olması gerekiyordu. Ne yazık ki hibrit savaşlar ve olumsuz eğilimler müzakerelerin daha da yoğunlaşmasını engelledi. Bu konu halen Azerbaycan’ın gündemindedir ve Azerbaycan hala barış anlaşmasında kararlıdır” ifadelerini kullandı.

“Ermenistan’daki son olaylar bu ülkenin Suriye’ye benzediğini gösteriyor”

Brifingin ardından gazetecilere de açıklamalarda bulunan Hacıyev, Ermenistan’ın birçok durumda suçlu olduğu sorunların çözümünü bölge dışındaki güçlerin yardımıyla çözmeye çalıştığını belirterek, “Bunun bölgeye faydası yok. Bazı taraflar da jeopolitik sorunlarını bölgemize ihraç etmek istiyor. Güney Kafkasya bölgesinde bu konulara gerek yok. Bölgesel sorunların bölge çerçevesinde çözülmesi barış gündemi açısından büyük önem taşıyor. Azerbaycan bu barış gündemini desteklemektedir. Ancak son zamanlarda Ermenistan’da yaşananlar, Ermenistan’ın Suriye’ye benzediğini gösteriyor” dedi.

“Barış sürecine odaklanmak istiyoruz”

Son derece hassas mevcut durumla alakalı bazı ülkeleri açıklama yapmadan önce iyice düşünmeye çağıran Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın özel görevlerdeki temsilcisi Elçin Amirbeyov, “BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırmak isteyen tarafları, atılacak adımların genel barış gündemini nasıl etkileyeceğini düşünmeye çağırıyoruz. Biz barış sürecine odaklanmak istiyoruz” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Hacıyev: “Azerbaycan tarafından Karabağ’daki Ermeni sakinler için geniş kapsamlı sosyal ve ekonomik entegrasyon planı hazırlandı” Art’s MagazinSon Dakika

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!