Emine Erdoğan New York’ta bugünün ve dünün dünyaya yön veren kadınlarını anlattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emine Erdoğan New York’ta bugünün ve dünün dünyaya yön veren kadınlarını anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurul toplantılarının devam ettiği New York’ta düzenlenen “Dünyaya Yön Veren Kadınlar” etkinliğinde tarihte kadınların ortaya koyduğu “destansı mücadelelerden” örneklerle girişimci kadınlara dikkat çekti.

Manhattan’daki Rockefeller Center’da Türkiye İş Kadınları Derneğinin (TİKAD) düzenlediği “Dünyaya Yön Veren Kadınlar” etkinliğine katılan Emine Erdoğan, iş dünyası temsilcilerine ve kadın girişimcilerden oluşan davetli grubuna hitap etti. Emine Erdoğan, “Bizim medeniyetimizde kadınlar ve erkekler beraberce tarihin öznesi konumunda yer almışlardır. Fakat, ne yazık ki üstlendikleri görevler tarih yazımında ön plana çıkarılmadığından yeterince bilinmez” dedi.

“Bizim topraklarımız, dünyanın bütün kadınlarına umut olacak destansı mücadelelerle doludur” diyen Erdoğan, çevresine yön veren kadınların dünyaya duyurulmasını “çok önemsediğini” ifade etti. Çoğu girişimci kadınlardan oluşan topluluğa hitap eden Emine Erdoğan, “Rehber niteliğindeki kadınlarımızın her platformda şehirlerimizde, okullarımızda anlatılması, gençlerimizin değerli rol modellerle tanışması açısından anlamlıdır” diye konuştu.

Emine Erdoğan ayrıca, Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna büyük katkıları olan Hayme Ana, İstiklal Savaşı’nda düşmana ve 15 Temmuz darbe girişiminde tanklara karşı direnen cesur kadınlara da değindi.

“Kadınlar, daima medeniyetin ve kalkınmanın ana aktörleridir”

Kadınları haklarından mahrum bırakmanın toplumsal gelişiminin önüne “aşılmaz bariyerler örmek ile eşdeğer” olacağını ifade eden Erdoğan, “Kadınlar, daima medeniyetin ve kalkınmanın ana aktörleridir” diye konuştu.

Emine Erdoğan bu minvalde, “Kadının hukukta, eğitimde, üretimde, ticarette, sanatta ve sporda, ailede, kısacası her alanda eşit şartlarda var olabildiği toplumlar, güçlü ve dinamik toplumlardır” ifadelerini kullandı.

Osmanlı’da kadınların vakıf kurabilecek servete sahip olmasının ve yatırımlarının tarihteki kadın girişimciliğinin boyutlarına örnek teşkil ettiğini belirten Erdoğan, “Gurur duyarak söylüyorum; günümüzün kadınları da tarihimizdeki kutlu örnekler kadar yürekli ve çalışkan insanlardır” dedi.

Emine Erdoğan, Türkiye’de son 21 yılda “Haydi Kızlar Okula”, “Ana-Kız Okuldayız”, “7 Çok Geç”, “Okuma Yazma Seferberliği”, “Nerede Kalmıştık” gibi kampanyalarla kız çocuklarının eğitim hakkından mahrum bırakılmalarının engellendiği bilgisini paylaştı.

Kadınlara pozitif ayrıcalık

Erdoğan, Türkiye’de kadınların üretime teşvik edildiğini belirttiği konuşmasında, KOBİ kredilerinde kadın girişimcilere pozitif ayrıcalık yapıldığını vurguladı. Emine Erdoğan, “Sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize doğru yol alırken kadınlarımızın ekonomik gelişimin yardımcısı değil, öznesi olduğunun tüm toplum kesimlerinde anlaşılmasını gönülden diliyoruz” dedi.

Türkiye’deki yasal düzenlemelerin sanatta ve sporda meyvelerini vermeye başladığına değinen Erdoğan, “Ülkemize getirilen ödüller, yayınlanan edebi eserlerimiz, yumuşak gücümüz sinema filmleri ve dizilerimiz, spordaki başarılarımız, hepimizi gururlandırıyor” diye ekledi.

Emine Erdoğan, söz konusu başarıların tüm kadınlara ilham olmasını dilerken, ülkenin kadim bir millet ve devlet geleneğinden aldığı güçle Türkiye Yüzyılı vizyonuna emin ve kararlı adımlarla yürüdüğünü kaydetti. Erdoğan ayrıca, “İlk olma niteliği taşıyan seçme ve seçilme hakkımızdan, kadın başbakanımıza ve bakanlarımıza dek bütün başarı hikayelerimizi hatırlamalı ve hatırlatmalıyız” dedi.

“Kadim Türk kültürü kadına verdiği değer ile bilinmektedir”

New York’taki TİKAD etkinliğinde kürsüye çıkan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da, “Ülkemiz kurulduğu günden bu yana güçlü kadınların ülkesi olmuştur. Kadim Türk kültürü kadına verdiği değer ile bilinmektedir” ifadelerine yer verdi.

“2002’de iktidara geldiğimizde Mecliste kadınların temsil oranı yüzde 14 civarındayken, bugün yüzde 18’in üzerine çıkmış durumda” diyen Göktaş, AK Parti’nin TBMM’de kadın milletvekili sayısının artmasında en büyük paya sahip olduğunu vurguladı. Bakan Göktaş, yargı mekanizmalarında da hakimlerin yüzde 45’inin, avukatların yüzde 46’sının günümüzde kadınlardan oluştuğunu beyan etti. Göktaş sözlerini, “Kadınların iş dünyasında daha fazla yer alması, hiç şüphesiz ekonomik eşitsizlikleri azaltacaktır. Bu etki çarpan etkisi sağlayacak ve kadınların iş hayatında her geçen gün artan varlığı kalkınmamıza büyük bir ivme kazandıracaktır” diyerek tamamladı.

Emine Erdoğan New York’ta bugünün ve dünün dünyaya yön veren kadınlarını anlattı Art’s MagazinSon Dakika

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!