Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

Adana Büyükşehir ‘Kadına Şiddete Hayır’ Demeye Devam Ediyor

featured
service

Adana Büyükşehir Kadına Şiddete HayırnDemeye Devam Ediyor

Adana Büyükşehir ‘Kadına Şiddete Hayır’ Demeye Devam Ediyor

 

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve önlenmesine katkı sağlamak için 16 gün boyunca düzenlenecek etkinliklere devam ediliyor. 

‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında, Büyükşehir Belediyesi’nce 16 gün boyunca düzenlenecek etkinlikler sürüyor. Etkinlikler kapsamında; Sarıçam İlçesi Hakkıbeyli Mahallesi’ndeki 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Ormanı’nda, Adana’ da öldürülen kadınların anısına fidan dikildi. Büyükşehir Belediyesi’nce kentin çeşitli noktalarında ve tarihi mekanlarında turuncu renkli ışıklandırma yapılarak, kadına yönelik şiddete dikkat çekildi. Belediye otobüslerinde ve işaretli mesaj panolarında ‘Kadına Şiddete Hayır’ mesajı yayınlandı.

Sarıçam İlçesi Hakkıbeyli Mahallesi’ndeki 25 Kasım Kadına Şiddete Mücadele Ormanı’nda düzenlenen fidan dikimi ve anma programına; katledilen kadınların aileleri, kadın milletvekilleri, siyasi partilerin kadın kolları yönetici ve üyeleri, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kadın belediye meclis üyeleri, kadın bürokratlar, kadın dernekleri ve meslek odalarından kadınlar katıldı. 

Programda okunan ortak basın açıklamasında, şu görüşlere yer verildi:

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN YANINDAYIZ”

“Kadına yönelik şiddet, BM Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi tarafından ‘kadına, kadın olduğu için yöneltilen veya orantısız biçimde kadınları etkileyen şiddet’ olarak tanımlanmaktadır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre, 2022 Ocak ayından bugüne kadar ülkemizde 349 kadın, yaşadığımız kentte ise 12 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için; öncelikle yasaların uygulanması ve kadınların kazanımlarının garanti altına alınması gerekir. Bizler kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin yanında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyoruz.

“HER FİDAN ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN YAŞAYACAK”

Adana Büyükşehir Belediye Meclisimizin 29.01.2021 tarihli ve 292 sayılı kararı gereğince ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ormanı’ oluşturdu. Bugün burada 2021-2022 yılında Adana’da öldürülen kadınların anısına fidan dikimini gerçekleştireceğiz. Buradaki her bir fidan öldürülen kadınlar için yaşayacak. Kadına şiddetle mücadeleyi buraya diktiğimiz ağaçlar gibi büyütecek şiddetsiz bir dünya umudumuzu tıpkı bu ağaçlar gibi koruyacağız. Kadına yönelik şiddetin son bulduğu, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir dünyada yaşamayı istiyoruz.”

‘KADIN HAKLARI DURAĞI’ OLUŞTURULDU

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce Seyhan Baraj Yolu Niv Göz Hastanesi’nin yakınındaki durakta kadın hakları ile ilgili farkındalık oluşturmak için  ‘Kadın Hakları Durağı’ oluşturuldu. 19 Mayıs 2022 tarihi itibariyle akıllı kent uygulaması üzerinde de söz konusu durağın ismi, Kadın Hakları Durağı olarak güncellendi. ‘Kadın Hakları İnsan Hakkıdır’, ‘Şiddetsiz ve Eşit Bir Yaşam Temel Haktır’ sözlerinin yer aldığı durakta, kadınların şiddete maruz kaldıklarında arayabilecekleri numaralar yer alıyor. 

Büyükşehir Belediyesi, 10 Aralık 2022 tarihine kadar ‘Kadına Şiddete Hayır’ demeyi, toplumu bilgilendirmeyi ve farkındalık yaratmayı hedefleyen etkinlikler düzenlemeye devam edecek.

 

Art’s Magazin | Yerel

Adana Büyükşehir ‘Kadına Şiddete Hayır’ Demeye Devam Ediyor
Adana Büyükşehir ‘Kadına Şiddete Hayır’ Demeye Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!