Adana Büyükşehir, Kent Genelinde Altyapı Projelerine Devam Ediyor 

featured
service
Adana Büyükşehir, Kent Genelinde Altyapı Projelerine Devam Ediyor 

Adana Büyükşehir, Kent Genelinde Altyapı Projelerine Devam Ediyor 

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde sorunsuz bir altyapı sunmak ve yurttaşların ihtiyaç ve taleplerini karşılayabilmek için projelerine devam ediyor. 

ASKİ ekipleri kent genelinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede 2019 yılından bu yana yapılan içme suyu hattının uzunluğu bin 867 kilometre olurken, kente 300 kilometre de kanalizasyon ve yağmur suyu hattı inşa edildi. Şehir merkezi ve ilçelerde yurttaşlara sağlıklı ve kaliteli su temin etmek için yürütülen çalışmalar dahilinde Yüreğir ve Sarıçam’da nüfus artışı ve kentleşmeye bağlı olarak su ihtiyacının artması üzerine 15 bin ton kapasiteli içme suyu deposu inşa edildi.

KOZAN VE CEYHAN İÇME SUYU PROJELERİ TAMAMLANDI 

2022 yılı içerisinde Kozan ve Ceyhan ilçeleri içme suyu projeleri sona erdi ve bu projelerle birlikte kayıp kaçağa yol açan, insan sağlığı açasından da tehdit oluşturan eski asbestli borular değiştirildi. İlçelerde başlatılan hizmet atağı kapsamında ise Pozantı ve Aladağ’da tarımsal sulama projeleri yaşama geçirildi. Bu sayede üretimin artması ve bölge halkının ekonomisine katkı sağlanması amaçlandı.

ÇATALAN ARITMA TESİSİ YENİLENDİ

Adana’ya kesintisiz ve sağlıklı su temin eden Çatalan İçme Suyu Arıtma Tesisi’ndeki ünitelerde gerekli görülen revizyon çalışmaları yapıldı. Arıtma ana üniteleri olan hızlı kum filtreleri ile dezenfeksiyon ünitesi; tesis haberleşme altyapısı, içme suyu depolarının durumunu görüntüleyen scada bilgisayarları yenilendi. Tesisin genel bakım onarım çalışmaları periyodik olarak yapılıyor. Tüm pompa istasyonlarında bulunan pompaların çalışmasını hız invertörü ile sağlamak üzere de çalışmalar sürüyor.

Yeşilyurt Mahallesi ve Ray Sokak’ta gerçekleştirilen kanalizasyon projesinin yanı sıra su baskınlarını ortadan kaldırmak amacıyla Huzurevleri-Kurttepe Mahalleleri, Yeşiloba Mahallesi, Ray Sokak, Kurttepe Caddesi ve daha birçok noktada yağmur suyu projeleri yaşama geçirildi. Ani su baskınlarına son verecek bu çalışmalarla birlikte ihtiyaç duyulan noktalarda birleşik sistem çalışan kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının ayrıştırılması sağlandı.

İçme suyu ve kanalizasyon hatları inşa etmenin yanı sıra su kaynaklarını, çevreyi, halk sağlığını korumak adına ilçelere atık su arıtma tesisleri inşa eden ASKİ, Saimbeyli ve Karataş Atık Su Arıtma Tesislerinin yapımını tamamladı. İmamoğlu ve Aladağ ilçelerindeki tesislerin yapımı ise devam ediyor. 

ASKİ, kiralama bedeli yüksek olan 118 adet iş makinesini satın alarak kendi bünyesine dahil etti ve araç filosunu güçlendirdi. Adanalıların ikamet ettikleri yerlerde abonelik işlemlerini hızlıca gerçekleştirebilmeleri için ‘yerli yerinde hizmet’ anlayışı geliştirildi, farklı noktalarda 11 abone merkezi hizmete açıldı.

 

Art’s Magazin  Yurt

Adana Büyükşehir, Kent Genelinde Altyapı Projelerine Devam Ediyor 
Adana Büyükşehir, Kent Genelinde Altyapı Projelerine Devam Ediyor 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!