ADANA’DA YAŞAR KEMAL GÜNLERİ

featured
service

ADANA’DA YAŞAR KEMAL GÜNLERİ

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı’nın birlikte gerçekleştirdiği ‘Yaşar Kemal Günleri’ etkinlikleri, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen ‘Bir Evren: Yaşar Kemal’in Çukurovası’ paneliyle başladı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli’nin açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Muhsine Helimoğlu Yavuz üstlenirken, Yazar Metin Turan, Müzisyen Feryal Öney ve Yazar Mahmut Temizyürek, Yaşar Kemal’i; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle kendi pencerelerinden değerlendirdi.

GENÇLERİMİZ YARATICI OLSUN, KEŞFEDEREK BİLGİYİ ZENGİNLEŞTİRSİN İSTİYORUZ”

Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli, ‘Yaşar Kemal Günleri’ yolculuğuna nasıl çıktıklarını anlattığı konuşmasında şunları söyledi:

“Biz bu yolculuğa Başkan Zeydan Karalar’la birlikte, onun öncülüğünde başladık. Yaşar Kemal edebiyatını gençler keşfetsin ve kendi yaratıcılıklarıyla bizlere anlatsınlar, gelecek kuşaklara taşısınlar istedik. Bu amaçla başladığımız yolculuğumuza devam ediyoruz.

Eğitim Yaşar Kemal için çok önemliydi ve büyük tutkusu eğitim tarihinin mucizesi diye baktığı Köy Enstitüleriydi. Köy Enstitülerinde en önemli unsur yaşayarak ve yaratarak öğrenmekti. Yaşar Kemal için asıl olan bilginin huniyle gençlerin beyinlerine aktarılması değildi. Onların yaratarak, var olan bilgiyi yeniden ve yeniden ileriye götürmeleri çok önemliydi. Bundan esinle Yaşar Kemal edebiyatını bir çıkış noktası olarak alıyoruz. O yüzden bizim yaptığımız etkinlikler hiçbir zaman anma etkinlikleri değil. Gençlerle birlikte keşif yolculuğuna çıkmak istedik. Edebiyatın hayatlarına girmesiyle; kendi dünyalarını, değerlerini, çevrelerini, Çukurova’nın müthiş kültürel zenginliğini tanımaları ve içselleştirmeleri temel amaçlarımız. Yaşar Kemal’in yapıtlarından yola çıkarak, gençlerimizle birlikte yaşamımızı zenginleştiren, güçlendiren, ufkumuzu tüm dünyaya açan zevkli keşif süreçleri yaşıyoruz. Bu yıl kitabımız Binboğalar Efsanesi. ‘Sesleriyle Renkleriyle Çukurova’mız’ başlığını taşıyan atölyelerimizde yürütülecek çalışmalarla, gençlerimizin kendi yörelerinin kaybolmaya yüz tutan renklerine, seslerine farkındalık yaratmak istiyoruz. Yaşar Kemal’in Binboğalar Efsanesi de böyle bir çalışma için uygun bir çıkış noktası” dedi.

“ONURUMUZ, GURURUMUZ, BİN BİR ÇİÇEKLİ BAHÇEMİZ”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da ‘Yaşar Kemal Günleri’nin önemine değinerek, şöyle konuştu:

“Bugün Yaşar Kemal’e dair ne yapsak ne söylesek hep eksik kalacak biliyoruz. Ancak onun adına yakışan tüm çalışmaları elimizden geldiğince destekliyoruz, Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte yıllardır yürüttüğümüz değerli projeler bu bakış açısının ürünü. Bu projelerimizde gençlerimiz hep odak noktamız oldu. Yaşar Kemal’in bu coğrafyadaki izi, gençlerimizin zengin kültürel geçmişimizle buluşmasında hep rehberimiz oldu. Onurumuz, gururumuz, bin bir çiçekli bahçemiz Yaşar Kemal’i bir kez daha saygıyla anıyorum. Onu daha iyi tanımak için araştırıp okudukça hayranlığım katlanarak artıyor. Böyle büyük bir değeri, böyle büyük bir ustayı gelecek nesillerin daha iyi tanıması ve anlaması için çaba göstermeye devam edeceğiz. Adana’yı doğasıyla, insanıyla, bütün dokularıyla Yaşar Kemal gibi anlatan henüz olmadı. Yaşar Kemal’in şu sözleri çok önemlidir: ‘Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın, kimse kimseyi aşağılamasın, kimse kimseyi asimile etmesin, insanlığı asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki; bir kültürü yok edenlerin, kendi kültürleri insanlıkları da ellerinden uçmuş gitmiştir. Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.’

Çocukluğumdan beri okuyan bir insan olarak, bu denli güzel, insanı iyiliğe yönlendiren bir cümleler dizisini sadece Yaşar Kemal’de buldum.”

Müzisyen Feryal Öney, konuşmasının ardından bir barak ezgisinden kısa bir bölüm söyledi.

‘SESLERİYLE RENKLERİYLE ÇUKUROVAMIZ’ ATÖLYELERİ TANITIM TOPLANTISI

‘Sesleriyle, Renkleriyle Çukurova’ projesine katılacak öğretmenler Prof. Dr. Muhsine Helimoğlu Yavuz ile buluşarak ortak bir yol haritası belirleyecek. Atölyelerin çalışma anlayışı öğrencileri rekabete yönelmeden çevrelerine, doğaya yeniden bakarak, bölgelerini daha iyi tanımaya özenerek yaratıcılıklarını ifade etme olanağı sağlamayı amaçlıyor.  Resim, fotoğraf, kısa film ve drama üzerine yapılacak atölyeler öğrencilere bir edebi eserden yola çıkarak gözlemlerini, algı ve yorumlarını farklı bir sanat diliyle aktarmalarına yardımcı olacak.

 

Art’s Magazin  Yurt

ADANA’DA YAŞAR KEMAL GÜNLERİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!