ADANA’NIN KURTULUŞUNUN YIL DÖNÜMÜ KENTTE TÖRENLERLE KUTLANDI

featured
service

ADANA’NIN KURTULUŞUNUN YIL DÖNÜMÜ KENTTE TÖRENLERLE KUTLANDI

                    <p><span style="font-weight: 400;">Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü, kentin birçok noktasında düzenlenen törenlerle kutlandı. Sabah saatlerinde Büyüksaat’te bayrak çekme töreni ile başlayan kutlamalar, gün boyunca devam etti.</span></p>

5 Ocak 1922 tarihli Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla, kentte kutlama törenleri düzenlendi. Büyüksaat’te bayrak çekme töreni ile başkayan kutlamalar, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla devam etti. Çelenk töreninin ardından sivil ve askeri erkan yürüyerek, Uğur Mumcu Meydanı’na geçti. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Vali Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yurttaşların 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutladı.

Törende konuşan Başkan Zeydan Karalar, “Bugünleri bize bahşeden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, yiğit, kahraman Adanalı atalarımıza minnettarlıklarımızı iletiyorum, onları saygı ve rahmetle anıyorum. Ayrıca Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. 2023 bizim için başka bir gurur yılı. Cumhuriyetimizin 100. yılını inşallah ayrı bir heyecanla kutlayacağız” dedi.

Birinci Dünya Savaşı sonunda, Alman Liman Von Sanders’in görevi devrederken, “Bizim için her şey bitti, yenildik” demesine karşılık Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bizim için her şey yeni başlıyor. Ulusumuz bir kurtuluş mücadelesi başlatacak” sözlerini anımsatan Başkan Karalar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ADANA KURTULUŞ VE KURULUŞ KENTİDİR”

“Bilindiği gibi Mustafa Kemal Atatürk 11 gün Adana’da kalır ve çeşitli toplantılar yapar. Böylece onda, daha sonra dile getireceği gibi Kurtuluş Savaşı’nın verilebileceğine dair his uyanır. Bunu da zaten daha sonra Adana’yı ziyaretinde, ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur’ diyerek duyurmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, kuvvetleri toparlamak için bölgeye komutan gönderir ve işgale karşı milli mücadele başlar. Kozan’da, Pozantı’da ve kentin dört bir yanında önemli direniş olur, mücadele verilir. Ermeniler ve Fransızlar mağlup edilir. Barış isteklerinde bulunurlar. Böylece Adana, Mustafa Kemal Atatürk’te milli mücadele hissinin oluşmasını sağlayan şehir olma özelliğine, direniş ve zaferlerle, TBMM’nin tanınmasına öncülük eden şehir olma özelliğini de ekler. O nedenle Adana kurtuluş ve kuruluş kentidir. Bizi bugüne getiren, bu yüce vatanı bize bahşeden, öncelikle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, yiğit kahraman atalarımıza, bütün şehit ve gazilerimize minnet borcumuz var. Onları rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

Art’s Magazin  Yurt

ADANA’NIN KURTULUŞUNUN YIL DÖNÜMÜ KENTTE TÖRENLERLE KUTLANDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!