ALMAN GÖNÜLLÜ KURTARMA EKİBİ, KAHRAMANMARAŞ’TA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ

service

ALMAN GÖNÜLLÜ KURTARMA EKİBİ, KAHRAMANMARAŞ’TA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ

Haber: MAHİR BAĞIŞ – Kamera: AZİZ METİN TURAN 

Almanya’dan Türkiye’ye gelen 18 kişilik Alman Gönüllü Kurtarma Ekibi, 2 ton kurtarma ekipmanı ve 2 kurtarma köpeğiyle Kahramanmaraş Elbistan’daki arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Adana’dan yola çıktı.

Türkiye, tarihinin en büyük deprem felaketlerinden biriyle 6 Şubat sabaha doğru karşı karşıya kaldı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde dün sabah saat 04.17’de 7.7 büyüklüğünde meydana gelen depremden Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis de etkilendi. Dün saat 13.24’te ise Kahramanmaraş Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 10 ili etkileyen ilk depremin üzerinden 24 saatten fazla zaman geçti.

Son açıklanan resmi rakamlara göre 3 bin 419 kişi yaşamını yitirirken, 20 bin 534 kişi yaralandı, teyit edilmiş yıkılan bina sayısı 5 bin 775 olarak kaydedildi.

Dünyanın ve Türkiye’nin birçok yerinden gönüllü arama kurtarma ekipleri depremin yaşadığı kentlere doğru yola çıktı. Onlardan birisi de bu sabah Almanya’dan Adana’ya gelen Alman Gönüllü Kurtarma Ekibi. 18 kişi, 2 ton kurtarma ekipmanları ve 2 adet kurtarma köpeğiyle Adana’dan Kahramanmaraş Elbistan’a geçecek ekip AFAD kontrolünde arama kurtarma çalışmalarına destek verecek.

Alman Gönüllü Kurtarma Ekibi’nden Gust, Türkiye’ye geliş sebeplerini “Olayı duyduktan sonra hiç düşünmeden Türkiye’ye geldik” sözleriyle açıkladı.

Almanya’dan gelen kurtarma ekibinin Kahramanmaraş’a götürmekle görevli Kurtarma Federasyonu Harekat Şube Başkanı Umur Zamanoğlu, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş bölgesine hareket ediyoruz, tamamen Türkiye komutasında hareket ediyorlar. Kendilerinin esas toplanma alanı diğer bölgeye geçtiğimizde orada 30’dan fazla ülke göreceksiniz, Almanlar bizim sorumluluğumuzda, her birime ya da her kuruluşa bir ülkeyi emanet ediyorlar biz bu arkadaşlarımızı alıyoruz, onların tüm lojistik ihtiyaçlarını karşılıyoruz, bölgeye götürüyoruz. Bölgeye gittiğimizde de AFAD komutası onlara hangi bölgeye, ilçeye, mahalleye gideceğini söylüyorlar ve orada harekata başlıyorlar. Bu arkadaşlarımız toplam 18 kişi, 2 tonluk kurtarma ekipmanlarıyla ve 2 adet kurtarma köpeğiyle gelmişler.”  

 

 

Art’s Magazin  Gündem

ALMAN GÖNÜLLÜ KURTARMA EKİBİ, KAHRAMANMARAŞ’TA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!