• İmsak 05:27
  • Güneş 06:50
  • Öğle 13:21
  • İkindi 16:53
  • Akşam 19:41
  • Yatsı 20:59
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İzmir

Deprem Bölgesindeki 10 İlde OHAL Kararı Resmi Gazete’de Yayınlandı

featured
service
Deprem Bölgesindeki 10 İlde OHAL Kararı Resmi Gazetede Yayınlandı

Deprem Bölgesindeki 10 İlde OHAL Kararı Resmi Gazete’de Yayınlandı

Kahramanmaraş depreminin ardından, deprem bölgesindeki 10 ilde üç ay sürecek Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, deprem bölgesinde bulunan 10 ilde OHAL ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. OHAL Kararı, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerini kapsıyor.

İlgili Cumhurbaşkanı Kararı şöyle:

“Anayasanın 119 uncu maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde 8/2/2023 Çarşamba günü saat 01.00’dan itibaren üç ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesine karar verilmiştir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün “Bununla birlikte deprem afetinin ve etkilerinin vahameti fevkalade tedbirler almamızı zorunlu hâle getirmekte. Depremin yaşandığı 10 ilimizi ‘genel hayata etkili afet bölgesi’ olarak ilân ediyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülmesini temini için Anayasa’nın 119.maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak olağanüstü hâl (OHAL) ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız.” demişti.

Art’s Magazin  Gündem

Deprem Bölgesindeki 10 İlde OHAL Kararı Resmi Gazete’de Yayınlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!