Seyhan Belediyesi ‘Kadına Yönelik Şiddete Hayır’ Sergisine Ev Sahipliği Yaptı 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seyhan Belediyesi Kadına Yönelik Şiddete Hayır Sergisine Ev Sahipliği Yaptı  

Seyhan Belediyesi ‘Kadına Yönelik Şiddete Hayır’ Sergisine Ev Sahipliği Yaptı  

 

Seyhan Belediyesi, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 88. yıl dönümünde, ‘Kadına Yönelik Şiddete Hayır’ başlıklı ‘12. Uluslararası DQ Karikatür Yarışması’nın sergisine ev sahipliği yaptı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, Don Quichotte e-mizah dergisi ile İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği’nin kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlediği ‘12. Uluslararası DQ Karikatür Yarışması’nın sergisi izlenime açıldı. Belediye’ye bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinliğe; kadın hakları aktivistleri, çizerler, mizahseverler, belediye bürokratları ve çalışanları katıldı.

5 Aralık’ın Türkiye Cumhuriyeti, insanlık ve kadınlar için önemli bir gün olduğunu ve karikatüristlerin toplum ve insan psikolojisi ile siyaset bilgisini birleştirerek, eserlerini ortaya çıkaran kişiler olduğunu kaydeden Başkan Akif Kemal Akay, karikatürlerin zaman zaman en kestirme yoldan eleştiri yapmanın tek yolu olduğunu belirtti. Akay, “O nedenle de karikatüristlerimiz tarih boyunca hiç rahat olmamışlar. Her zaman sıkıntı içerisinde olmuşlar. Umarım bundan sonraki yıllarda siyasi sıkıntılarla değil ama daha çok toplumsal sorunların çözülmesi anlamında bize örnek olurlar” diye konuştu. 

KARİKATÜR MÜZESİ AÇILACAK

Başkan Akay, İlhan ve Turhan Selçuk’un lise yıllarında yaşadığı tarihi yapının Seyhan Belediyesi tarafından restore edileceğini de katılımcılarla paylaştı. Akay, “Şu anda projesi yapıldı. Valilikten destek alındı. Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk aracılığıyla orası tamamen karikatür müzesi olacak. Atatürk Evi’nin hemen arkasında” dedi.

5 Aralık’ta sergi açmanın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Don Quichotte e-mizah Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve karikatürist Erdoğan Karayel, ise şunları söyledi:

“Bugün burada gördüğünüz karikatürler 62 ülkeden toplam bin karikatürden seçilmiş 50 karikatürden oluşuyor. 88 yıl önce 1934’te kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği bir günün yıl dönümünde bu sergiyi açmamıza vesile olan başta sayın başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çukurova benim için çok önemli. Çukurova aynı zamanda bir karikatürcü cenneti. Üreten kişilerin olduğu bir kent olması çok önemli. Çok şanslısınız. Bu sergiyi çok önemli dostum, Necati Abacı’ya ithaf etmek istiyorum. Bugün aramızda değil ama çizgileriyle ve gönüllerimizde yaşamaya devam ediyor.”

Açılış törenin ardından Doç. Dr. Murat Göç Bilgin, Belediye’nin erkek personeline, ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Erkekler Ne Yapabilir’ başlığıyla seminer verdi.

 

Seyhan Belediyesi ‘Kadına Yönelik Şiddete Hayır’ Sergisine Ev Sahipliği Yaptı 

Seyhan Belediyesi ‘Kadına Yönelik Şiddete Hayır’ Sergisine Ev Sahipliği Yaptı 

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!