Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

SEYHAN KIRSALINI KALKINDIRMAYI AMAÇLAYAN İNOVATİF ÇÖZÜMLER MASAYA YATIRILDI

featured
service

SEYHAN KIRSALINI KALKINDIRMAYI AMAÇLAYAN İNOVATİF ÇÖZÜMLER MASAYA YATIRILDI

Üretim odaklı yönetim anlayışı ve kırsal bölgeleri kalkındırma hedefiyle kurulan Seyhan Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Meclisi’nin sekizinci yürütme kurulu toplantısında, kırsal bölgelerdeki tarımsal üretimi artırmaya yönelik kararlar alındı.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, yürütme kurulunu oluşturan akademisyenler, muhtarlar ve tarım paydaşlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda, inovatif uygulamaların tarımsal üretime etkileriyle ilgili sunum yapıldı. Toplantıda uydu, drone, cep telefonu gibi teknolojik cihazlar ve yazılımların kullanıldığı tarımsal üretim örnekleri masaya yatırıldı. Kent kırsalında tarımsal üretim yapan çiftçilerin teknolojik ve inovatif uygulamaların kullanımının yaygınlaştırılmasının önemi konusunda fikir birliğine varıldı. 

Seyhan Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde tarımsal üretimde kullanılmak üzere tasarlanıp deneme uçuşlarına başlanan drone ile ilgili bilgi veren Başkan Akay, Seyhan Belediyesi’nin tarımsal üretimde çağı yakalayan bilimsel çalışmalarının yanı sıra toprak ve su kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalarından kesitler aktardı.

SEYHAN’IN TARIMSAL ENVANTERİ ÇIKARILACAK

Toplantıda, Seyhan kırsalını geliştirmeye yönelik çalışmaların ve kaynakların amacına uygun olarak planlanabilmesi amacıyla geniş kapsamlı, kırsal bölgelerin demografik ve sosyo-ekonomik yapısını, tarımsal üretimin durumunu analiz edip durum tespiti yapmaya yönelik bir envanter çalışması yapılması ve bu çalışma sonucunda izlenecek yol haritasının belirlenmesi de kararlaştırıldı. Kırsal kalkınmayı başarabilmek için doğru verilere sahip olunması gerektiğini belirten Akay, “Verileri iyi toplamalı ve analiz etmeliyiz. Bu veriler hem köyden kente göçü önlemek hem de tarımsal üretimi ve verimi artırma konusunda çok önemli bir işleve sahip olacak” dedi.

ÜNİVERSİTE İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK

Kırsalda yaşayan bireylerin sosyal ihtiyaçlarını yaşadıkları bölgelerde karşılayacak projeler üzerinde çalıştıklarını da dile getiren Akay, üniversitedeki teorik eğitimin alanda uygulamayla bütünleştirilmesinin önemini vurguladı. Toplantıda, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde girişimcilere ve ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak verilecek arıcılık, avokado, sürdürülebilir tarım, budama, tıbbi aromatik bitki üretimi, narenciye yetiştiriciliği gibi eğitimleri içeren tarımsal eğitim projesi konusunda iş birliği yapılması da kararlaştıran diğer bir konu oldu. Toplantıda, gıda kıtlığı tehlikesine karşı durum tespitinin yapılarak acil gıda eylem planı hazırlanması, Adana’da düzenlenecek kooperatifçilik fuarına hazırlık yapılması gibi konular ele alındı.

Akay, “Seyhan’ın bereketli topraklarını planlı, bilimsel ve katma değer yaratan bir anlayışla kent ve ülke ekonomisine yön verecek bir üretim merkezi hale getirme konusunda, sizlerin de desteğiyle kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Art’s Magazin  Yurt

SEYHAN KIRSALINI KALKINDIRMAYI AMAÇLAYAN İNOVATİF ÇÖZÜMLER MASAYA YATIRILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!