Erdoğan: “Dünyanın Neresine Gidersek Gidelim, ‘Gelin Birlikte Kazanalım’ Diyoruz”

service

Erdoğan: Dünyanın Neresine Gidersek Gidelim, Gelin Birlikte Kazanalım Diyoruz

Erdoğan: “Dünyanın Neresine Gidersek Gidelim, ‘Gelin Birlikte Kazanalım’ Diyoruz”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz dünyanın neresine gidersek gidelim muhataplarımıza hep gelin birlikte kazanalım diyoruz. Üreterek, istihdam ederek, ihracat yaparak ülkemize katkıda bulunmak isteyen herkese aynı çağrıyı yapıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağrı’da düzenlenen; Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu’nun açılış törenine Ankara’dan canlı bağlantı ile katıldı. Erdoğan, şunları söyledi:

“BATIDA NE VARSA DOĞUDA DA O OLACAK”

“Hep söylediğimiz gibi ulaşım yatırımlarını, kalkınmanın temel alt yapısı olarak görüyoruz. Karasıyla, havasıyla, demiryoluyla, ulaşım hatlarının tesis edilmediği bir yerde yatırım da olmaz, üretim de olmaz, istihdam da olmaz. Biz, ülkemizin bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin kilometreden 29 bin kilometre sınırına, havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkartarak; demir yollarımızı baştan sona yenileyerek işte bunu sağladık.

Eğitimden sağlığa, enerjiden şehirciliğe her alanda benzer yatırımlar hayata geçirerek ülkemizin her köşesinde fırsat eşitliğini tesis etmek için çalıştık. Batıda ne varsa doğuda da o olacak, dedik. Hamdolsun artık sanayi ve ticaret ülkemizin sadece belirli bölgelerinde toplanmıyor. 81 ilimizin tamamına yayılıyor. Ülkemizin ihracat yapmayan ilinin kalmamış olması bu gerçeği işaret ediyor.

Terör tehdidinin sınırlarımızın dışına atmamızla birlikte Doğu Anadolu bölgemizde de gözle görülür bir yatırım hareketliliği olduğunu görüyoruz. Yıllarca milletimizin sadece canını yakmakla kalmayıp, kalkınmasını engelleyerek, refahının da önüne geçenlerin devreden çıkmasıyla Ağrı gerçek kimliğini bulmaya başlamıştır.

İnşallah halen süren projeleri süratle tamamlayarak ihtiyaca göre yeni projeleri hayata geçirerek, tarihi İpekyolu’nu günümüz şartlarıyla yeniden ihya etmekte kararlıyız. Geçtiğimiz 20 yılda şehrimize kazandırdığımız üniversitemizden yurtlarımıza, spor tesislerimizden hastanelerimize, toplu konutlarımızdan yollarımıza, baraj ve sulama tesislerimizden sanayi kuruluşlarımıza kadar nice eserlerle Ağrı’yı ‘Türkiye Yüzyılı’ için hazırladık. Belediye başkanımız Savcı Sayan kardeşimin gayretlerini de yakından takip ediyor her safhada destekliyoruz.

Ağrı’nın da 2023’te tercihini doğrudan yana kullanarak Türkiye Yüzyılı’nda hak ettiği yeri alacak yeni bir atılımı başlatacağına yürekten inanıyorum. Bölgenin tarım, hayvancılık, ticaret, sanayi, turizm potansiyelini daha etkin şekilde kullanabilmesine önemli katkıda bulunacağına inandığım Ağrı-Patnos yolunun şehrimize kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Malazgirt’ten bu yana Anadolu’daki varlığımızın her günü bize bu vatanı çok görenlerin farklı kılıflar altında icra ettikleri tuzaklarla, oyunlarla, saldırılarla mücadeleyle geçmiştir. Sınırlarımızın hemen ötesindeki Azerbaycanlı kardeşlerimizin uzun yıllar boyunca işgal altında tutulan topraklarının görmezden gelinmesinin gerisinde de aynı anlayış vardır. Bölge ülkeleri bu sinsi ve riyakâr tuzakları ancak birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri halinde bozabilirler.

Hamdolsun bu konuda çok önemli mesafeler katettik. Serhat şehrimiz Ağrı daha düne kadar terörün ve doğudan gelecek tehditlerin gölgesinde yaşarken, bugün istikbalimize umutla bakmamızı sağlayan gelişmelerin adresi haline gelmiştir. Çünkü Ağrı ülkemizden Kafkaslara, Orta Asya’ya, Güney Asya’ya, Çin’e kadar uzanan büyük potansiyelin tam merkezinde yer alıyor. Zengezür güzergahının da hayata geçmesiyle Ağrı’nın uç beyliğini yaptığı bu bölgenin ekonomik ve sosyal hareketliliği zirveye çıkacaktır.

Tabi bunun için öncelikli ülkemizin güven ve istikrar iklimine, kardeşliğine, huzuruna sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerekiyor. Yıllarca vaktimizi ve enerjimizi heba eden, canımızı yakan, dikkatimizi dağıtan terör belasını başımıza musallat edenlerin gayesi elimizdeki imkânı kullanmamıza mâni olmaktı. Hamdolsun artık bu dönem geride kalmıştır. Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla ile büyüterek hedeflerimize yaklaştıkça geçmişte yaşadığımız tablonun karanlığını daha iyi görebiliyoruz. Dün açıklanan 2022 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları doğru istikamette yürüdüğümüzün en son işaretidir.

Küresel siyasi ve ekonomik krizlere, savaşlara, belirsizliklere rağmen 2023 hedeflerine kararlılıkla ilerlemekle kalmıyor ‘Türkiye Yüzyılı’na da hazırlanıyoruz. Yerli ve uluslararası yatırımcıları Ağrı’dan başlayarak 81 vilayetimizin tamamında kendilerine sunduğumuz destekleri, teşvikleri, kolaylıkları değerlendirmeye davet ediyorum. Biz dünyanın neresine gidersek gidelim muhataplarımıza hep gelin birlikte kazanalım diyoruz. Üreterek, istihdam ederek, ihracat yaparak ülkemize katkıda bulunmak isteyen herkese aynı çağrıyı yapıyoruz. Gelin şehrimize yapacağınız yatırımlarla hem siz kazanın hem ülkemiz kazansın.”

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından açılış törenine geçildi. Kurdelenin kesilmesinin ardından, Erdoğan; halkoyunları ekibi için “Kızlarımızı izliyoruz, ekranları başında tüm Türkiye. Buyurun” dedi. Ekip, halk oyununa; davulsuz ve zurnasız olarak başladı. Bu sırada, açılış töreninde yer alan bazı katılımcılar, müziksiz bir şekilde alkışla ritim tuttu. Erdoğan, önce “Ses” diye iki kez uyardı. Müzik başlamayınca, Erdoğan; “Nerede zurnalar, nerede davullar?” dedi. Müzik başladı ancak, bu kez de davul ve zurna ile halk oyunları ekibinin ritmi tutmayınca müzik de oyun da kısa bir süre durdu.

 

Art’s Magazin | Siyaset

Erdoğan: "Dünyanın Neresine Gidersek Gidelim, ‘Gelin Birlikte Kazanalım’ Diyoruz"
Erdoğan: “Dünyanın Neresine Gidersek Gidelim, ‘Gelin Birlikte Kazanalım’ Diyoruz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!