AKSARAYLI OPTİSYEN: “SABAHTAN BERİ 2 MÜŞTERİ GELDİ, NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK. IŞIĞI KAPATIP TASARRUF ETSEM MÜŞTERİ KARANLIK DİYE DÜKKANA GİRMEYECEK”

service

AKSARAYLI OPTİSYEN: “SABAHTAN BERİ 2 MÜŞTERİ GELDİ, NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK. IŞIĞI KAPATIP TASARRUF ETSEM MÜŞTERİ KARANLIK DİYE DÜKKANA GİRMEYECEK”

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray’da optisyenlik yapan esnaf, “Önceden şuraya günde en az 10-15 tane müşteri girerdi bunun üçü beşi alışveriş yaptığı zaman bizi kurtarıyordu. Ben sabahtan beri oturuyorum, dizi izliyorum bilgisayarda dizi izliyorum. 2 tane müşteri geldi sabahtan beri ne yapacağımızı şaşırdık. Işığı kapatsam tasarruf etsem diyeceğim, müşteri karanlık diye dükkana girmeyecek” dedi.

CHP Aksaray İl Başkanı Hacı Ali Keleş, merkez İlçe Başkanı Ayfer Zengin, milletvekili aday adayı Ali Abbas Ertürk ve il yöneticileri esnaf ziyaretlerinde bulundu. Simit satan esnaf, “Simit pahalandı çünkü hammaddeler de pahalandı una, şekere, yağa süt ürünlerine bir ay içerisinde üç kez zam geldi. Mecbur bizim işimiz de un, yağ, suyla bir de bütün elemanlarımız asgari ücretle çalışıyor bizde isteriz ki daha uygun fiyata verelim insanlar buradan memnun ayrılsın. Biz daha çok üzülüyoruz. Zamlar asıl esnafı vurdu zaten sadece kendi açımızdan düşünmüyoruz herkesin açısından düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

80 LİRA OLAN TATLI BU SENE 300 LİRA”

Aksaray’da tatlıcılık bir vatandaş, “Geçen sene 80 lira olan tatlı bu sene 240 lira 300 liraya kadar fiyatlar arttı ama 150 liraya aldığımız şeker bugün bin 200 lira fıstık 150 lirayken bugün 750 lira olmuş. Herkes şikayetçi, şikayetçi olmayan var mı vatandaşlardan. 400 liraya aldığımız un bugün bin 400 lira sadece o değil mazota zam geliyor hangisini diyelim hepsi artıyor. Yüzde 300-500 zaten en büyük kriz bize vurdu” dedi.

BİR TANE CAMI 50 LİRAYA ALAMIYORUZ

Aksaray’da optisyenlik yapan vatandaş şu ifadeleri kullandı:

“Optikçiler olarak bizim kronik problemimiz devletin SGK ödeneği. 50 lira gibi komik bir rakam, çerçeve ve cam üç yılda bir verdiği ücret 50 lira yani sadece üç yılda bir veriyor o da 50 lirayı biz diyoruz 43 lira, 48 lira emeklilik durumuna sigorta durumuna göre değişiyor. Yaklaşık 20 yıldır bu fiyatta cam alamıyoruz. Bir tane camı 50 liraya alamıyoruz böyle komik bir rakam yazık günah. İnsanlara bir de yalancı durumuna düşüyoruz yeri geliyor kapıdan içeriye giriyor, ‘devletin verdiği gözlükten istiyorum ben’ diyor. ‘Böyle bir şey yok 50 lira veriyor’ diyorum, ‘yok’ diyor, yeri geliyor çıktıyı gösteriyoruz. Biz bu parayı da 3 ay sonra alıyoruz BAĞ-KUR borcun varsa ondan kesiyor. Piyasanın durumunu söylemiyorum bile. Önceden şuraya günde en az 10-15 tane müşteri girerdi bunun üçü beşi alışveriş yaptığı zaman bizi kurtarıyordu. Ben sabahtan beri oturuyorum, dizi izliyorum bilgisayarda dizi izliyorum. İki tane müşteri geldi sabahtan beri ne yapacağımızı şaşırdık. Işığı kapatsam tasarruf etsem diyeceğim, müşteri karanlık diye dükkana girmeyecek. Sonuçta şuraya girdiği zaman bir rahatlık bir konfor olacak ki ben onunla camı anlatayım, çerçeveyi anlatayım ürünü tanıtayım, satış yaptığımızdan bir zevk alalım. Mecbur katlanıyoruz bakalım kiralar yüksek. AK Parti il binası karşımda siz CHP’den ikinci kez gelişiniz, AK Parti’den tüm pandemi boyunca biz burada kan ağladık, bütün esnafların kepenk kapattığı dönemde bir defa ne ihtiyacınız var diye gelmediler.”

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

AKSARAYLI OPTİSYEN: “SABAHTAN BERİ 2 MÜŞTERİ GELDİ, NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK. IŞIĞI KAPATIP TASARRUF ETSEM MÜŞTERİ KARANLIK DİYE DÜKKANA GİRMEYECEK”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!