ÇAMBÜKÜ’NDE MERA ALANLARI ELLLERİNDEN ALINAN ÜRETİCİ: “ÇARE KALMADI, HAYVANLARIMI KESİME GÖNDERİYORUM”

service

ÇAMBÜKÜ’NDE MERA ALANLARI ELLLERİNDEN ALINAN ÜRETİCİ: “ÇARE KALMADI, HAYVANLARIMI KESİME GÖNDERİYORUM”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü’nde köylülerin mera alanlarına organize sanayi bölgesi (OSB) yapılmasına yönelik tepkileri devam ediyor. Hayvanlarına artık yedirecek bir şeyi kalmadığını belirten üretici Ayşe Celep,”Eli toprağa değen kıymetini bilir. Ne yapacağım ben? Daha çare kalmadı, hayvanlarımı kesime gönderiyorum. 6-7 tane danalarım var onların vebalini vali, kaymakam, belediye başkanı bu dünyada olmazsa öbür dünyada versinler” dedi.

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde köylülerin mera alanlarına OSB yapılmasına karşı mücadelesi sürüyor. Üreticilerden Ayşe Celep, şunları söyledi:

“BİZİ BÜTÜN TÜRKİYE DUYDU AMASYA VALİSİ DUYMADI”

“Sayın valim, sayın Tarım Bakanı koltukta karar vermeyin, gelin yerinde görün her şeyi. Bu hayvanları ne yapacağız biz? Bunların yavruları var, biz bu yavruları ne yapacağız? Amasya’ya gidiyoruz bize destek için koltuktan inen yok. Taşova’ya gidiyoruz, belediye başkanı ‘ben çobanım’ diyor, çoban olan bu hayvanların ne yiyeceğini bilir, hiç kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Bütün Türkiye duydu, bunlar duymadı. Bütün Türkiye ses verdi yardım elini uzattı bize, bunlar koltukta duymuyor nasıl duyuracağız bilmiyorum. Annem vefat edeli üç hafta oldu, ‘ben Çambükü topraklarında büyüttüm çocuklarımı, topraktan geldim toprağa geri gidiyorum, sakın toprağı bırakmayın’ dedi. Canımı, kanımı ne pahasına olursa olsun vereceğim bu mücadeleyi bırakmak yok. Bu hayvanların vebalini kim verecek? Bin askerle bunların yiyeceğini kazıdılar. Hayvanlarımızın yiyeceğini küremeyin diye vardık, bütün kadınlarımız dayak yedi, bunu biz hak etmiyoruz.

“YAŞAM ALANIM GİDİYOR KİMSE DUYMUYOR”

Ekmedik biçmedik bu tavuklarım ne yiyecek? Kaymakam, vali kapısı bilmezdik biz alnımızın terini yediriyorduk o da bitti. Son yemini yiyor tavuklarım ne olacak bizim halimiz? Organize sanayi tam evimin yanında. Ne ağacım kaldı ne bir şeyim kaldı, yaşam alanım gidiyor. Kimse duymuyor, Amasya da duymuyor, Taşova da duymuyor, bize yardım eden yok onlardan. Bütün Türkiye bize yardım elini uzatsın. Belediye başkanı Bayram Öztürk ‘iki gün sonra geleceğim’ diyor, kaç hafta geçti bir ay geçti gelmiyorlar. Tarım Bakanım, hani neredesin, hayvancılık yapın diyordunuz, sütün fiyatı kaça çıktı? Benim iki dam hayvanım var ne yapayım kestireceğim.

“ÇAREM KALMADI HAYVANLARIMI KESİME GÖNDERİYORUM”

Kışlık danaların yiyeceği yoncam vardı tarlada, bin askerle geldiler kürediler her tarafı. Hiçbir şey yok ne yedirelim biz bu hayvanlara? Biz kaymakamlığa gidip yardım verin demiyoruz, biz mutlu bir şekilde Çambükü köyü olarak geçiniyorduk ama köyümüzden gidip belediye başkanına, ‘ne duruyorsunuz, bu iş olacak’ diyorlar OSB için ama bunu diyen adamın eli toprağa değmedi. Eli toprağa değse kıymetini bilir. Ne yapacağım ben? Daha çare kalmadı, hayvanlarımı kesime gönderiyorum. 6-7 tane danalarım var onların vebalini vali, kaymakam, belediye başkanı bu dünyada olmazsa öbür dünyada versinler.”

 

Art’s Magazin  Yurt

ÇAMBÜKÜ’NDE MERA ALANLARI ELLLERİNDEN ALINAN ÜRETİCİ: “ÇARE KALMADI, HAYVANLARIMI KESİME GÖNDERİYORUM”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!