ABB’NİN ‘ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ’ DEVAM EDİYOR 

featured
service

ABB’NİN ‘ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ’ DEVAM EDİYOR 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB), başkent turizmini canlandırmak ve kent tarihini tanıtmak amacıyla yaşama geçirdiği ‘Ankara Miras Şantiye Gezileri’ devam ediyor. Restorasyon ve konservasyon çalışmaları süren Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi çalışma alanları, rehberler eşliğinde yurttaşlara gezdirilerek, çalışmalar hakkında bilgi veriliyor. 

ABB, kentin kültürel ve tarihi mirasının korunmasının yanı sıra gelecek nesillere aktarılması amacıyla yaptığı çalışmaları yurttaşlara tanıtmak için düzenlediği ‘Ankara Miras Şantiye Gezileri’ne devam ediyor. Kent tarihini tanıtmak ve turizmi canlandırmak amacıyla Arkeopark, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi çalışma alanlarını yerinde gezerek bilgi alan yurttaşlar, uygulamaya yoğun ilgi gösteriyor.

GEZİLERİN 9’UNCUSU DÜZENLENDİ 

9’uncusu düzenlenen ‘Ankara Miras Şantiye Gezileri’ne katılarak yurttaşlara eşlik eden ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Arkeopark Roma Tiyatrosu çalışması, Ankara Kalesi restorasyon çalışması ve Ulus Tarihi Kent Merkezi yenileme çalışmalarının hepsi Ankaramızı Cumhuriyetin 100’üncü yılına hazırlamak için gerçekleştirdiğimiz çalışmalar. Bunların büyük bir kısmını da hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bu çalışmaları, başta Ankaralılar olmak üzere hem Türk halkı tarafından hem de yurt dışından gelen misafirler tarafından da görünür kılınmasını amaçlıyoruz. Elbette ki Ankara’da yaşayan hemşehrilerimizin yaşadıkları kente ait olan bu değerleri bilmesini, tanımasını dolayısıyla da sahip çıkılmasını sağlamak istiyoruz. Bir kente aidiyet duygusu ancak bunlarla gelişir. Sevindirici olan şu; çok ciddi talep var. Demek ki Ankara’da halkımız bu konuda bir beklenti içerisinde. Biz de bu heyecana ortak oluyoruz. Gelen misafirlerimizle de yaptığımız sohbetler de onların da Ankara’da var olan bu değerleri şaşkınlıkla izlediklerini, hatta içlerinde uzun yıllardır Ankara’da yaşamasına rağmen bunların varlığından haberdar olmayan dostlara da rastlıyoruz. Bu tür etkinliklerle önemli bir eksikliğin giderileceğini düşünüyoruz.”

BAŞKENTLİLERDEN ABB’YE TEŞEKKÜR

ABB’nin düzenlediği geziye katılarak, Ankara tarihi ve bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi alan yurttaşlar düşüncelerini, şu sözlerle dile getirdi:

-Ergun Bal: “Ankara çok önemli kültür varlıklarının üzerinde barındıran kadim bir kent ama biz Ankaralılar olarak bunu doğru düzgün bilmiyoruz. O nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bu çalışma çok özgün, çok yararlı. Bu tür kültür miraslarını hayata kazandırmak için öncelikle vizyon koymak lazım. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş ve Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş vizyonu olan insanlar bence. Çok güzel işler yapılıyor. Ankara’nın kale ve kalenin çevresi tekrar yaşama kazandırılıyor. Hem Ankaralılar için hem de Ankara’ya dışarıdan gelecek olanlar için güzel bir yer olacak. O nedenle kutluyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

-Şengül Naz Topal: “Mimarlık bölümünde okuyorum. Restorasyon konusu benim çok ilgimi çekiyor. O yüzden ilgilenmek de istiyorum. Bu gezilerin düzenlendiğini okulun sitesinde gördüm ve başvurdum. Gezi benim için çok güzel bir deneyimdi. Bu imkanı sağlayan yetkililere teşekkür ederim.”

-Hilal Sena Atak: “Mimarlık bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Bu gezileri arkadaşımdan öğrendim. Çok memnun kaldım, çok güzel. Tamamlanmış halini çok merak ediyorum açıkçası. Tekrar gelmek isterim.”

-Tülin Acar: “Hem merakımı gidermek, hem de dönemin tarihi ile ilgili bilgi sahibi olmak için geziye katıldım. Ankara’nın göbeğinde böyle bir çalışmanın sürdürülüyor olması beni hem sevindirdi hem de umutlandırdı. Gelecek kuşaklara bırakacağımız mirasın hazırlıkları bugünden yapılıyor. Burada çalışanlara ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim.”

 

 

Art’s Magazin  Yurt

ABB’NİN ‘ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ’ DEVAM EDİYOR 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!