BURHANETTİN BULUT: 2022 YILINDA İŞKUR’A İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İÇİN BAŞVURAN İNSAN SAYISI 1 MİLYON 709 BİN

service

BURHANETTİN BULUT: 2022 YILINDA İŞKUR’A İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İÇİN BAŞVURAN İNSAN SAYISI 1 MİLYON 709 BİN

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Türkiye’de şu anda Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranı yaşanıyor. Resmi rakamlara göre işsiz sayısı 3 milyon 500 bini geçmiş durumda. Sadece 2022 yılında İŞKUR’a işsizlik ödeneği için başvuran insan sayısı 1 milyon 709 bin. Peki tüm başvuranlar işsizlik ödeneği alabiliyor mu? Mümkün değil, yarısı bile işsizlik ödeneği alamıyor” dedi.

Burhanettin Bulut, bugün yaptığı açıklamada, işsizlik sorununa dikkat çekti. 2022 yılında İŞKUR’a işsizlik ödeneği için 1 milyon 709 bin kişinin başvurduğunu belirten Bulut, bunların büyük çoğunluğunun işsizlik ödeneği alamadığını söyledi. Bulut, şöyle konuştu:

“TÜRKİYE’DE ŞU ANDA CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK İŞSİZLİK ORANI YAŞANIYOR”

“Ne zaman bir ekonomik kriz yaşansa işverenler ilk tedbir olarak işçileri işten çıkartıyor. Sanki ekonomik krizin sebebi işçilermiş gibi en büyük cezalandırma işçilere… Türkiye’de şu anda Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranı yaşanıyor. Resmi rakamlara göre işsiz sayısı 3 milyon 500 bini geçmiş durumda. Peki gerçek işsiz sayısı ne? 8 milyona yaklaşmış durumda.

Sadece 2022 yılında İŞKUR’a işsizlik ödeneği için başvuran insan sayısı 1 milyon 709 bin. Peki tüm başvuranlar işsizlik ödeneği alabiliyor mu? Mümkün değil, yarısı bile işsizlik ödeneği alamıyor. Çünkü işsizlik ödeneği alabilmek için en az 4 ay çalışmış olması lazım ve 3 yıl içerisinde de 600 gün prim yatırılmış olması lazım. Türkiye’de bu kadar işsizlik yaşanırken işsizlik ödeneklerinin daha kolaylaştırılması ve her işsiz kalana bu ödeneğin ödenmesi gerekiyor.”

Art’s Magazin  Gündem

BURHANETTİN BULUT: 2022 YILINDA İŞKUR’A İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İÇİN BAŞVURAN İNSAN SAYISI 1 MİLYON 709 BİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!