Mustafa Adıgüzel: “Fındık, Yabancı Kartelin Stoklarında ve Tedarikçilerinde Bekletiliyor”

service
Mustafa Adıgüzel: Fındık, Yabancı Kartelin Stoklarında ve Tedarikçilerinde Bekletiliyor

Mustafa Adıgüzel: “Fındık, Yabancı Kartelin Stoklarında ve Tedarikçilerinde Bekletiliyor”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Fındıkta ihracat rakamları açıklandı. Fındık ihracatının geçen yıla göre düştüğü iddia ediliyor. Yine film çeviriyorlar.  Çünkü gerçek böyle değil. Şu anda hiçbir üreticinin elinde fındık kalmadı. Nerede bu fındık? Yabancı kartelin stoklarında ve tedarikçilerinde bekletiliyor. Yani gümrükten geçirilmedi” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındıkta açıklanan ihracat rakamlarıyla ilgili açıklama yaptı. Adıgüzel, şunları söyledi:

“Fındıkta ihracat rakamları açıklandı. Fındık ihracatının geçen yıla göre düştüğü iddia ediliyor. Yine film çeviriyorlar. Çünkü gerçek böyle değil. Şu anda hiçbir üreticinin elinde fındık kalmadı. Nerede bu fındık? Yabancı kartelin stoklarında ve tedarikçilerinde bekletiliyor. Yani gümrükten geçirilmedi.

“İHRACAT RAKAMI FALAN DÜŞMEDİ TÜRKİYE’DE STOKLADILAR”

Geçen yıla göre yüzde 9 miktarda azalma, gelirde ise yüzde 22 azalmadan bahsediliyor. Peki, bunu niçin yapıyorlar? İki cevabı var. Birincisi, geçen yılla aynı miktar ihracat görülseydi o zaman fındık fiyatının geçen yıla göre dolar bazında ne kadar düşürüldüğü ve ülkenin ekonomisine verdikleri zarar net olarak ortaya çıkacaktı.

İkinci mesele de Türkiye’ye bir ayar verme meselesi. Yani bakın üstüme gelirseniz fındık ihracatı düşer ve zarar edersiniz ayarı vermek. O nedenle diyorum ki bir film çeviriyorlar. Açıklamayı yapan yer Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği. Zaten esas cıdık burada. Bu birliğin yönetiminde Ferrero’nun temsilcisi de var. Yani düşman içimizde. İhracatın düştüğünü iddia ederek ve aldığı fındığı gümrükten geçirmeyip, ihracat rakamını düşük göstererek Türkiye’yi tehdit ediyor.

Öte taraftan fındığı geçen yıla göre daha ucuza kapattığı ortaya çıkmasın diye rakamları küçültüyor. Mesela bu yıl ihracat ettiği fındığı geçen yılki fiyatlardan ihraç etmiş olsaydı 300 milyon lira daha fazlaya satmamız lazımdı. Yani bu kartel ihracat miktarından bağımsız olarak Türkiye’yi 300 milyon lira zarara soktu. O nedenle kartelin ne haltlar karıştırdığını biz biliyoruz. İhracat rakamı falan düşmedi Türkiye’de stokladılar. Türkiye’den ihracat azaldı demek için bunu böyle gösteriyorlar.

“ÇİFTÇİ KARDEŞİM SENİN PARANI AKP ONA BUNA DAĞITARAK ÇARÇUR EDERKEN SENİN DESTEKLEMENİ 10 YILDIR ARTTIRMIYOR”

Fındıkta destekleme dönüm başına 10 yıldır 170 TL. AKP hükümetinin en istikrarlı olduğu konu bu 10 yıldır değişmeyen sayı. Dolar değişti, altın değişti, enflasyon değişti ama fındıkta dönüm başına destekleme değişmedi. 10 yıl önceki rakama baktığımızda bugün olması gereken 1800 TL. 1800 olması gerekirken niçin 170 TL? AKP, çiftçinin parasını nereye veriyor? 

Ben cevabını vereyim; AKP, çiftçiye ödemesi gereken parayı yandaş vakıf ve cemaatlere veriyor. Örneğin geçen sene Millî Eğitim Bakanlığı yandaş vakıf ve cemaatlere verdiği parayı 450 bin fındık üreticisine verse şu anda destekleme 170 TL değil 1.500 TL olabiliyordu. AKP fındık üreticisine vermediği desteği faiz lobilerine veriyor, saray efradına veriyor, beşli çeteye veriyor. Çiftçi kardeşim senin paranı AKP ona buna dağıtarak çarçur ederken senin desteklemeni 10 yıldır arttırmıyor.”

 

Art’s Magazin  Gündem

Mustafa Adıgüzel: “Fındık, Yabancı Kartelin Stoklarında ve Tedarikçilerinde Bekletiliyor”
Mustafa Adıgüzel: “Fındık, Yabancı Kartelin Stoklarında ve Tedarikçilerinde Bekletiliyor”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!