Turan Aydoğan, Bakan Bozdağ’a “İmamoğlu Davasında Hakime Baskı’ İddiasını Sordu: “HSK’nın Başkanısınız, Bu İddia Neden Soruşturulmuyor?”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan Aydoğan, Bakan Bozdağa imamoğlu Davasında Hakime Baskı İddiasını Sordu: HSKnın Başkanısınız, Bu İddia Neden Soruşturulmuyor?

Turan Aydoğan, Bakan Bozdağ’a “İmamoğlu Davasında Hakime Baskı’ İddiasını Sordu: “HSK’nın Başkanısınız, Bu İddia Neden Soruşturulmuyor?”

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davayla ilgili “İmamoğlu davasında önceki davaya bakan hâkimin eşine dostuna ‘Ben baskı altında Sayın İmamoğlu’nun siyasal geleceğini ıskata uğratacak bir karara zorlandım’ dediği iddiası var. Sayın Bakanım siz HSK’nın başkanısınız, bu iddia neden soruşturulmuyor? Biz neden hala zehirli suyun içinde hukuk arar haldeyiz?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alarak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine yönelik sözleri nedeniyle yargılandığı davayı gündeme getirdi. Turan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a hitaben şunları dile getirdi:

“BİZ NEDEN HALA ZEHİRLİ SUYUN İÇİNDE HUKUK ARAR HALDEYİZ?”

“İmamoğlu davasında önceki davaya bakan hâkimin eşine, dostuna ‘Ben baskı altında Sayın İmamoğlu’nun siyasal geleceğini ıskata uğratacak bir karara zorlandım’ dediği iddiası var. Sayın Bakanım siz HSK’nın başkanısınız. Bu iddia neden soruşturulmuyor?

Biz neden hala zehirli suyun içinde hukuk arar haldeyiz? Siz hepimizden daha iyi bilmelisiniz ki o mahkemeye artık hangi hakim gelirse gelsin, hangi kararı verecek olursa olsun, hangi iyi niyetle davranıyor olursa olsun bu saatten sonra siz bu ilişkiyi sorgulatmadığınız, soruşturmadığınız, bunun gerçeğini ortaya çıkarmadığınız süre içerisinde Türkiye’de bağımsız ve tarafsız bir yargı vardır diyecek bir yerde oturmuyorsunuz.”

Ayrıca Aydoğan, Bakan Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Aydoğan, Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“HAKİMLER VE SAVCILAR KURULU BU İDDİALARI BUGÜNE KADAR NEDEN İNCELEMEYE ALMAMIŞTIR?”

“Hakimler ve Savcılar Kurulu bu iddiaları bugüne kadar neden incelemeye almamıştır? Bu iddia üzerine, HSK Başkanı olarak bu soruşturmanın yapılabilmesi için sürecin başlatılması bağlamında konuyu HSK gündemine taşıdınız mı? Söz konusu hakim hakkında ortaya atılan iddialar gerçek midir? Hakimler ve Savcılar Kurulu müfettiş görevlendirerek bu iddiaları incelemeye alacak mıdır? Söz konusu iddianın yargı üzerinde şüphe yaratmış olması nedeniyle bu tasarrufun hayata geçirilmesi için şimdiye kadar ne gibi adımlar atılmıştır?  Bu bağlamda ‘Yeni hakime de baskı yapılıyor mu?’ sorusu da gündeme gelmiştir. Bu konuda oluşan soru işaretlerinin giderilmesi için bir tasarrufunuz olmuş mudur?”

Art’s Magazin | Son Dakika

Turan Aydoğan, Bakan Bozdağ’a "İmamoğlu Davasında Hakime Baskı' İddiasını Sordu: “HSK'nın Başkanısınız, Bu İddia Neden Soruşturulmuyor?"
Turan Aydoğan, Bakan Bozdağ’a “İmamoğlu Davasında Hakime Baskı’ İddiasını Sordu: “HSK’nın Başkanısınız, Bu İddia Neden Soruşturulmuyor?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!