UĞUR MUMCU DOSTLARI, YENİMAHALLE’DE BULUŞTU

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UĞUR MUMCU DOSTLARI, YENİMAHALLE’DE BULUŞTU

24 Ocak 1993’te bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 30’uncu yılında Yenimahalle’de anıldı. Batıkent’te bulanan Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlenen törende konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Mumcu kalemiyle bu ülkenin yanlışlıklarını yüreklice yazan ve gelecek kuşaklara aydınlık bir ülke bırakmak isteyen bir yazarımızdı. Haksızlıklara direniyor, demokrasinin egemen olmasını istiyordu. Emperyalizme, mafyalara karşı mücadele ediyordu. Adaletin doğru tecelli etmesini istiyordu” dedi.

Törene, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör ve yönetimi, Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye meclis üyeleri, muhtarlar katıldı.

YAŞAR: “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YARATAMADIK”

Başkan Yaşar, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye, 24 Ocak 1993 yılında yaşanılan hain suikast sonrasında çok büyük bir değerini kaybetti. Kaybettiğimiz sadece değerli bir gazeteci değil Türkiye demokrasisi ve basın özgürlüğüydü. O günden beri bu hain saldırıyı düzenleyenleri adaletin karşısına çıkaramadığımız için adalete inancımız da yaralı. Basınımızın özgür olduğu, fikirlerini açık bir şekilde dile getirebildiği bir ortamda, demokrasi egemen olur, haksızlıklar ve hukuksuzluklar önlenir. Ne yazık ki ülkemizde basının demokratik bir ortamda çalışma koşullarını, basın özgürlüğünü yaratamadık, başaramadık. Basını susturmak isteyenler her dönemde varlığını korumayı başardı. Ancak aydınlık bir Türkiye’ye inanan bizler, mücadelemize devam edeceğiz ve Uğur Mumcu’nun aydınlığı hiç bitmeyecek.” 

“BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE’Yİ KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Basının karartılmaya çalışıldığı bir dönemde birçok aydının hain saldırılar sonucu kaybedildiğini hatırlatan Yaşar, şöyle devam etti:

“İşte böylesine karanlık bir dönemde merhum Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu ve Gaffar Okkan gibi değerler, hainler tarafından acımadan, hunharca öldürüldü. Onları rahmetle anıyoruz. Onların yazdıkları, çizdikleri, bize gösterdikleri demokratik ve hukukun üstün olduğu, bağımsız bir Türkiye’yi kurmak zorundayız. Emperyalist güçlerin oyuncağı olan, her gün yön değiştiren bir ülkeyi değil, dünyada sesini duyuran ve gücünü gösteren bir Türkiye’yi Uğur Mumcu gibi aydınların çizdiği ışıklı yolu rehber alarak kurmak zorundayız.”

MUMCU’NUN EVİNDE BİNLER TOPLANDI

Başkan Yaşar, Batıkent Uğur Mumcu Parkı’ndaki törenin ardından, Mumcu’nun Karlı Sokak’ta evinin önündeki törene katıldı.

Yaşar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte Faili Meçhuller Anıtı’na karanfil bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

 

Art’s Magazin  Yurt

UĞUR MUMCU DOSTLARI, YENİMAHALLE’DE BULUŞTU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!