YENİDEN REFAH PARTİLİ AYDAL’DAN, F-35 AÇIKLAMASI: “DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, OLUŞMASI MUHTEMEL FIRSATLAR İÇİN ŞİMDİDEN HAZIRLIKLI OLMALI VE YENİ SİYASİ BAKIŞLAR ÜRETMELİDİR”

featured
service

YENİDEN REFAH PARTİLİ AYDAL’DAN, F-35 AÇIKLAMASI: “DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, OLUŞMASI MUHTEMEL FIRSATLAR İÇİN ŞİMDİDEN HAZIRLIKLI OLMALI VE YENİ SİYASİ BAKIŞLAR ÜRETMELİDİR”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Türkiye ve ABD arasında uzun süredir görüşme konusu olan F-35 alımına ilişkin “ABD, kendi çıkarlarını daima ön plana alan bir ülkedir ve özellikle ABD Başkanı değiştikten sonra F-35 alımı için yeni fırsatlar çıkabilir. 2006 yılından 2023 yılına kadar geçen 17 yılda üretilen F-35 sayısı sadece 890’dır. Uçakları üreten Lockeed Martin Firması 2044 yılına kadar sadece ABD için 2 bin 498 uçak üretme mecburiyetindedir. Diğer ülkelere üretilecek olanlarla birlikte bu rakam 5 bin civarında olacaktır. Türk firmaları bu uçaklar için de parça üretimine devam edip F-35 üretimlerini hızlandırabilir. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, oluşması muhtemel fırsatlar için şimdiden hazırlıklı olmalı ve yeni siyasi bakışlar üretmelidir” açıklamasını yaptı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Türkiye ile ABD arasındaki görüşmeleri devam eden F-35 hava savunma sistemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aydal, bugün yaptığı yazılı açıklamada F-35 alımında Türkiye’nin çok önemli bir kozunu kaybettiğini belirterek konuya ilişkin şunları ifade etti:

“YAPIMI TAMAMLANMIŞ VE MÜLKİYETİ ALINARAK TÜRK BAYRAKLI HALE GETİRİLMİŞ ALTI ADET F-35 TESLİM EDİLMEMİŞTİR”

“Bilindiği üzere ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alması üzerine Türkiye’yi F-35 projesinden çıkarma kararı almıştı. Bu kararla, Türkiye 1,4 milyar dolar yatırım yaptığı, orta gövdede motor tahrik sistemine bağlı önemli 139 parçasını imal ettiği programdan uzaklaştırılmıştır. Yapımı tamamlanmış ve mülkiyeti alınarak Türk bayraklı hale getirilmiş altı adet F-35 teslim edilmemiştir. ABD Kongresi, savunma bütçesinde, Türk uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri için satın alınması konusunda Pentagon’a yetki vermişti. Yine anlaşma çerçevesinde, 2022 yılı sonuna kadar vermeye yükümlü olduğu 30 adet F-35A uçakları da maalesef gönderilmemiştir. Türkiye’ye uçak vermeyen ABD, kendi çıkarları doğrultusunda Türk Firmalar tarafından üretilen parçaları 2022 yılı sonuna kadar alacağını ifade etmiş, bu parçaların Batılı şirketler tarafından imal edilebilmesi için zaman kazanmıştır. Türkiye de maalesef, F-35’e ait önemli parçaların üretimi sebebiyle elinde bulunan bir kozu kaybetmiştir. Bu koz, Eylül 2021’den bu yana ABD’den istenen 40 adet F-16 Viper uçağının tedariki ve 79 F-16’nın modernizasyonu konularındaki destek karşılığı olarak kullanılabilirdi.

“EĞER RUSYA FEDERASYONU F-35 İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR BİLGİYİ ÖĞRENMEK İSTERSE, HİNDİSTAN ARACILIĞIYLA DA ÖĞRENEBİLİR”

Eğer S-400 füze sistemleri sadece Türkiye tarafından alınmış olsaydı, ABD’nin bu gerekçesinde haklılık payı bulunabilirdi. Bilindiği gibi bu sistemin bir alt modeli bulunan S-300 sistemleri, yine NATO üyeleri olan Yunanistan’da ve Slovakya’da konuşlu bulunmaktadır. Benzer şekilde, S-400 füze sistemleri, bağlantısızların en önemli üyesi bulunan Hindistan’da da bulunmaktadır. Hindistan 5 milyar dolar vererek beş ünite S-400 satın almıştır. Eğer Rusya Federasyonu F-35 ile ilgili herhangi bir bilgiyi öğrenmek isterse, Hindistan aracılığıyla da öğrenebilir. Bir başka deyişle ABD, bu konuda da Türkiye’ye çifte standart uygulamaktadır.

“S-400 FÜZELERİ UKRAYNA’YA VERİLİRSE BU ÇOK YANLIŞ BİR SİYASİ KARAR OLUR”

Böyle bir uygulama yapıldığı takdirde Türkiye, Rusya ile karşı karşıya kalacak, ABD bir taş ile çift kuş vurmuş olacaktır. Bu arada, daha önce Reuters haber ajansı tarafından dile getirilen ve balkaninsight.com sitesinde yayınlanan rapora göre, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun’un Wallstreet Journal gazetesine verdiği demeçte, S-400 füzelerinin Ukrayna’ya verilme şartlarından söz edilmiştir. Buna göre, sayın Fahrettin Altun’un, F-35 uçaklarımız ve Patriot füzelerinin Türkiye’ye verilmesi halinde S-400 füzelerinin Ukrayna’ya verileceğini ifade ettiği belirtilmektedir. Bu haberler doğruysa ve böyle bir karar alınırsa, çok yanlış bir siyasi karar olur. Bölgede Rusya ile olan birçok ortak ekonomik çıkarımız bulunmaktadır. Bu kez de Türkiye, doğalgaz, tahıl ithalatı, Nükleer Santral yapımı, sebze, meyve ihracatı başta olmak üzere farklı birçok sebeple ekonomik kaos içine sürüklenir. Muhtemelen ABD’nin arka odalarında kurulan tuzak da budur. ABD gerçekten Ukrayna’ya yardım için Türkiye’deki S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesini istemiş olsaydı, Rusya-Ukrayna savaşının en başında Yunanistan veya Slovakya’daki S-300’leri Ukrayna’ya göndertmiş olurdu. İşin gerçeğine bakıldığında, ABD, Rusya-Ukrayna savaşının uzamasını ve AB’nin zarar görerek ezilmesini, ABD’ye daima muhtaç hissetmesini istemektedir.

“TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, OLUŞMASI MUHTEMEL FIRSATLAR İÇİN ŞİMDİDEN HAZIRLIKLI OLMALI VE YENİ SİYASİ BAKIŞLAR ÜRETMELİDİR”

Basındaki haberlere bakıldığında ABD tarafından, F-35 konusu, dolaylı cümleler ile canlandırılmak istenmektedir. ABD, Türkiye için üretilen 6 uçağın hangarda bekletildiğini ve bu sebeple Türkiye’nin Kira ödemesi gerektiğini ifade etmektedir. ABD Kongresinin ambargo başladığındaki ilk tavrı ise, önceki paragraflarda ifade edildiği gibi, Türkiye için üretilen uçakların PENTAGON tarafından ABD Hava Kuvvetleri için alınması yönünde olmuştur. Ancak, anlaşıldığı kadarıyla, bu uçaklar Türkiye için hala muhafaza edilmektedir ve yasal olarak da Türkiye Mülkiyetindedir. Özellikle yabancı Gazeteler, ‘Türkiye F-35 projesinden tekmeyle kovalandı’ gibi başlıklar atmış olsa da ABD ve NATO, daima ‘askıya alındı’ terminolojisini tercih etmiştir.  Belki kapalı kapılar arkasında, kira istenmesi konularının ortaya atılması ve S-400’lerin Ukrayna’ya gönderilmesi için yapılan pazarlıkların sebebi de budur. Türkiye S-400’leri vermeden, yukarıda zikredilen Yunanistan, Slovakya, Hindistan örneklerini esas alıp yeni politikalar oluşturabilir. Rusya ile olan ticari ilişkilerimizin, tahılların naklinde olduğu gibi, doğalgaz problemlerinin çözülmesinde olacağı gibi, ABD ve Batı Dünyası yararına olduğunun da altı çizilebilir. ABD, kendi çıkarlarını daima ön plana alan bir ülkedir ve özellikle ABD Başkanı değiştikten sonra F-35 alımı için yeni fırsatlar çıkabilir. 2006 yılından 2023 yılına kadar geçen 17 yılda üretilen F-35 sayısı sadece 890’dır. Uçakları üreten Lockeed Martin Firması 2044 yılına kadar sadece ABD için 2 bin 498 uçak üretme mecburiyetindedir. Diğer ülkelere üretilecek olanlarla birlikte bu rakam 5 bin civarında olacaktır. Türk firmaları bu uçaklar için de parça üretimine devam edip F-35 üretimlerini hızlandırabilir. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, oluşması muhtemel fırsatlar için şimdiden hazırlıklı olmalı ve yeni siyasi bakışlar üretmelidir.” 

 

Art’s Magazin  Gündem

YENİDEN REFAH PARTİLİ AYDAL’DAN, F-35 AÇIKLAMASI: “DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, OLUŞMASI MUHTEMEL FIRSATLAR İÇİN ŞİMDİDEN HAZIRLIKLI OLMALI VE YENİ SİYASİ BAKIŞLAR ÜRETMELİDİR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!