ANTALYA BÜYÜKŞEHİR ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULAN BOĞAÇAYI BİLİM KURULU’NDAN YERİNDE İNCELEME

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULAN BOĞAÇAYI BİLİM KURULU’NDAN YERİNDE İNCELEME

Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde akademisyenler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve alanında uzmanlar isimlerden oluşturulan Boğaçayı Bilim Kurulu, Boğaçayı’nın sorunları, çözümü ve geleceği ile ilgili konuları yerinde inceledi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy başkanlığında bir araya gelen Bilim Kurulu, Boğaçayı’nda yapılan çalışmaları yerinde gördü. Bilim Kurulu üyeleri, Boğaçayı’nda incelemeler yaparak son durumu ele aldı. 

Toplantıda, 2018 yılında faaliyete geçirilen ‘Boğaçayı Projesi’nden sonra meydana gelen değişimler, dere yatağında biriken rüsubat, derinlik değişimleri, su kalitesi analizleri, sucul bitkilerin ve fiziksel atıkların temizlik çalışmaları, vektörel mücadele hakkındaki bilgiler, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Bilim Kurulu üyelerine sunuldu. 

Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Boğaçayı’nı doğa ile iç içe sürdürülebilir hale getirmek için çalışmalarını bilim ve tekniğin ışığında sürdürdüklerini kaydederek şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Muhittin Böcek’in Antalya’mızı planlı, kurallı, kimlikli bir kent vaadi ve ortak akılla yöneteceğimiz sözüne istinaden 2019 yılı başında Boğaçayı Bilim Kurulu’nu oluşturduk. Boğaçayı’nda yaz aylarında artış gösteren sucul bitkilerin ve atıkların toplanması, dere yatağında biriken rüsubatın yönetimi, vektörle mücadele, Boğaçayı biyoçeşitliliği, kıyı erozyonu gibi çevresel konular üzerinde Bilim Kurulu’muz ile değerlendirmelerde bulunduk. İklim değişikliğine bağlı olarak yaşanabilecek aşırı yağış ve sel, taşkın riski ile ilgili de gündeme gelen konuları ele aldık. Ortak akılla, bilime ve tekniğe dayalı olarak atılacak adımlarda üzerimize ne düşerse her zaman olduğu gibi yapmaya hazırız.”

Bilim Kurulu üyelerinin Boğaçayı’nın Antalya için önemine vurgu yaptığı toplantıda, Konyaaltı sahili ve denizlerin korunması ile taşkın riskleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Bölgede ilgili kurumlar ve Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yürütülen taşkın önleme projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Akdeniz Üniversitesi ile diğer ilgili üniversiteler tarafından tamamlanan kıyı alanlarının çekilmesi hakkında katılımcılara bilgi verildi.

ALT KOMİSYONLAR KURULACAK  

Bilim Kurulu üyelerince, toplantıda ele alınan sorunlara ilişkin yürütülecek çalışmaların daha kapsamlı ele alınması ve çalışmaların güncel olarak takip edilmesi konusunda uzmanlık alanlarına göre alt komisyonların oluşturulması kararlaştırıldı. Bilim Kurulu üyeleri tarafından proje alanındaki atıkların toplanması ve yönetimi konusunda ‘Temizlik ve Vektörel Mücadele Komisyonu’, sediman/rüsubat problemleri konusunda ‘Rüsubat Yönetimi ve Kıyı Erozyonu Değerlendirme Komisyonu’ ve bölgede yaşanabilecek taşkın risklerinin değerlendirileceği ‘Taşkın Durumu Değerlendirme Komisyon’ ana başlıklarında üç adet komisyon oluşturularak gerekli çalışmaların yapılmasına karar verildi.

Art’s Magazin  Yurt

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULAN BOĞAÇAYI BİLİM KURULU’NDAN YERİNDE İNCELEME

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!