Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’DEN KORKUTELİ BAHÇEYAKA MAHALLESİ’NE GES PROJESİ

service

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’DEN KORKUTELİ BAHÇEYAKA MAHALLESİ’NE GES PROJESİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli ilçesinde Bahçeyaka yaylasına kurduğu Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile 2 bin 500 dekar araziyi suya kavuşturdu. Projeyle çiftçiler sulu tarıma geçerken, sulama suyuna da ücret ödemiyor. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerelden kalkınma hamlesiyle üreticiye desteklerini sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerde sulama suyu olmaması nedeniyle kuru tarım yapmak zorunda kalan çiftçilerin sorununu GES projeleriyle çözüyor. Son yıllarda yaşanan kuraklık sonucu yağışların düşmesiyle çiftçiler su kaynakları olmayan arazilerde üretimi bıraktı. Büyükşehir Belediyesi, bu arazilere su kaynakları getirme noktasında önemli yatırımları hayata geçiriyor.

SULAMA SORUNUNA GES’Lİ ÇÖZÜM 

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından güneş enerjisine uygun alanlara tarımsal sulama için GES santralleri kuruluyor. İlk GES santrali geçen aylarda Korkuteli’nin Sülekler Mahallesi’ne kurularak, bin dekar arazi suya kavuşturulmuştu. Büyükşehir Belediyesi son olarak Korkuteli’nin Bahçeyaka Mahallesi’nde yıllık 100 bin kW üretim kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali kurdu. 2 bin 500 dekar araziyi sulu tarımla tanıştıracak proje hizmete girdi. 

3 BİN 500 DEKAR ARAZİ SUYA KAVUŞTU

Sülekler ve Bahçeyaka GES projeleriyle Korkuteli’nde toplam 3 bin 500 dekar arazi suya kavuşturuldu. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü personeli Seyit Kocakaya, Bahçeyaka GES projesiyle çiftçilerin sulama suyu maliyeti olmayacağını söyledi. Kocakaya, şu bilgileri verdi:

“Bahçeyaka’da yaptığımız güneş enerji santrali ile yıllık 100 bin kW elektrik üreterek, Bahçeyaka Sulama Kooperatifi’nin kullanımına vereceğiz. Güneşin doğduğu ilk dakikadan battığı son dakikaya kadar ücretsiz bir şekilde tarımsal sulama yapabilecekler. Ayrıca tesisin şebekeden bağlantısını ayırmadık. Gece tarımsal sulamaya ihtiyaç duyulursa şebekeden de kullanabilecekler.” 

SULAMA SUYU BEDAVA OLACAK

Üreticiler, hem verimin hem de kazançlarının artacağını belirterek, projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bahçeyaka Sulama Kooperatif Başkan Yardımcısı Necdet Çetinkaya, GES Projesi için Başkan Muhittin Böcek’e teşekkür ederek, “Arazilerimizi güneş enerji santrali sayesinde bedavaya sulayabileceğiz. Sulama faktörü aktif hale geldiği zaman buralarda seralar, bahçeler ve birçok tarım ürünü yetiştireceğiz” dedi. 

 

Art’s Magazin  Yurt

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’DEN KORKUTELİ BAHÇEYAKA MAHALLESİ’NE GES PROJESİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!