Antalya Büyükşehir’in Tedavi Ettiği Akbaba Doğaya Bırakıldı

service
Antalya Büyükşehirin Tedavi Ettiği Akbaba Doğaya Bırakıldı

Antalya Büyükşehir’in Tedavi Ettiği Akbaba Doğaya Bırakıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda tedavisi tamamlanan, nesli tehdit altındaki kara akbaba doğaya bırakıldı. 

Burdur Gölü’ne düşen kara akbaba Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda tedavi altına alındı. Yunanistan’da halkalandığı belirlenen ve zehirlenme şüphesiyle 30 Aralık’tan bu yana tedavisi süren akbabanın doğaya salınmasına karar verildi. Doğal Yaşam Parkı ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilerinin gözetimi altında Düzlerçamı’ndaki Güver Kanyonu’ndan doğaya bırakılan akbaba özgürlüğe kanat çırptı. 

Antalya Doğal Yaşam Parkı Şube Müdürü Dr. Aygül Arsun, kanat açıklığı yaklaşık 2 metreyi bulan kara akbabanın nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bir tür olduğunu belirterek, korunma altında tutulmasının büyük önem arz ettiğini aktardı. Arsun, şunları söyledi:

“30 Aralık’ta merkezimize getirilen akbabanın tedavi ve rehabilitasyon süreci başladı. Öncelikle röntgen çekilerek ortopedik bir rahatsızlığı olup olmadığına bakıldı. Öyle bir sıkıntı olmadığı görülünce sağlık taramasına aldık. Ağırlığı her hafta tartılarak bakıldı. İç ve dış parazit yönünden hayvanın tedavisine başlandı. Bu süreçte 1 kilo aldı. Daha sonra uçması yönünde bir sıkıntı olmadığı anlaşılınca, Doğa Koruma Milli Parklar ekiplerimizle ortak bir çalışmayla Güver Uçurumu’nda sevgili kara akbabamızı doğaya serbest bıraktık. Güzel bir kalkış ve uçuşla uçtuğunu gözlemledik artık bu vadide Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü tarafından takip altına alınacak.” 

112’DEN İHBARDA BULUNULMALI 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Tamer Yılmaz, yurttaşların göç sırasında yorgun ve yaralanmış halde buldukları yaban hayvanlarını yetkililere bildirilmesinin büyük önem arz ettiğini paylaşarak, “Doğayı ve  yaban hayatını korumak hepimizin görevi. Vatandaşlarımız bu tarz bir vaka durumunda 112’den ihbarda bulunabilirler” dedi. 

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

Antalya Büyükşehir’in Tedavi Ettiği Akbaba Doğaya Bırakıldı
Antalya Büyükşehir’in Tedavi Ettiği Akbaba Doğaya Bırakıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!