KUMLUCA’NIN EN SÜSLÜ DEVESİ SEÇİLDİ

featured
service

KUMLUCA’NIN EN SÜSLÜ DEVESİ SEÇİLDİ

Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen Kumluca Folklorik Deve Gösterisi kapsamında düzenlenen En Süslü Deve Yarışması’nda 1’inci Bayram Özer’in devesi Osman Ağa; 2’nci Sude Ulutaş’ın devesi Gayraklı; 3’üncü ise Alaaddin Bacaksız’ın devesi Dorukhan oldu.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan, 9 devenin katıldığı yarışmada deve sahipleri develerini, jüri üyelerine beğendirmek için çeşitli süsler takarak hazırladılar. Kumluca, Muğla/Bodrum, Aydın/Umurlu’dan gelen deve sahipleri, jürinin karşısındaki halıda develerini sergilediler.  

Dereceye giren develere plaketlerini Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu takdim etti. En Süslü Deve Yarışması’nda 1’inci Bayram Özer’in devesi Osman Ağa’ya da ödül olarak halı hediye edildi.

Yarışmanın ardından 22 Ocak Pazar günü Karatepe Stadı’nda yapılacak Kumluca Folklorik Deve Gösterisi öncesi Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve eşi Nurgül Köleoğlu, Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Arif Kocacık, başkan yardımcıları, muhtarlar ve devecilerin katılımıyla kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Başkan Köleoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“Yörükler hayvanseverdir. Evdeki çocuğuna nasıl gözü gibi bakıyorsa hayvanlara da öyle koruyan insanlardır. Biz geleneklerimize sahip çıkıyoruz. Atatürk’ün bir sözü var; ‘Ey ağalar beyler, Toroslara çıkın bir bakın. Nerede kara bir Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiçbir güç bizi asla yenemez.’ Ben buradan bütün Toroslardaki Yörüklere bin selam söylüyorum.

Bugün Kumluca’mızda en süslü deve yarışması yaptık. Amacımız gelenekleri yaşatmak. Kültürünün parçası olarak sevgiyle süsleyerek yapılan o deve gösterilerini bugün gerçekleştirdik. Pazar günü yapılacak Folklorik Deve gösterisi öncesi en süslü devemizi seçtik ve kortejimizi gerçekleştirdik. 22 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Akdeniz’deki en büyük folklorik deve gösterisine tüm Türkiye’yi davet ediyorum.”

Art’s Magazin  Yurt

KUMLUCA’NIN EN SÜSLÜ DEVESİ SEÇİLDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!