MUHİTTİN BÖCEK, ANTALYA TİCARET BORSASI’NIN KONUĞU OLDU

featured
service

MUHİTTİN BÖCEK, ANTALYA TİCARET BORSASI’NIN KONUĞU OLDU

                    <p><span style="font-weight: 400;">Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) Kent Buluşmaları Toplantısı’na katıldı. </span></p>

Başkan Muhittin Böcek, ATB’nin düzenlediği 2023 yılının ilk Kent Buluşmaları Toplantısı’nın konuğu oldu. ATB Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ve ATB üyelerinin katıldığı toplantıda, hizmet ve projelerini anlatan Başkan Böcek, soruları da yanıtladı. 

Böcek, planlı, kurallı, kimlikli bir kent hedeflediklerini belirterek, geçen haftalarda 80 projenin açılışını yaptıklarını hatırlattı. Böcek, ‘Biz birlikte yaparız’ anlayışıyla meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alarak, Antalya’yı ortak akılla yönetmeye çalıştıklarını dile getirdi. Geçen yıl 13 milyon 400 bin turist ağırlayan kentte turizme altyapısıyla ve tanıtımıyla her türlü desteği verdiklerini de sözlerine ekleyen Böcek, bu yıl başlayan konaklama vergisinden Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de pay alması gerektiğini yineledi. 

YERELDEN KALKINMA PROJELERİNİ ANLATTI 

Antalya’da yerelden kalkınmaya önem verdiklerinin altını çizen Böcek, Manavgat, Kaş, Kumluca, Gündoğmuş, Demre ve Döşemealtı’nda kapalı devre sulama sistemleri yaptıklarını belirtti.  Böcek, 51 tarımsal sulama kooperatifinin enerji giderinin yüzde 80’ini güneş enerji santrallerinden ücretsiz karşıladıklarını anlattı. Bugüne kadar 15 bin 150 çiftçiye destek olduklarını da kaydeden Böcek, şu bilgileri verdi:

“Akıllı tarım uygulamalarına geçtik. Fidan, tohum destekleri, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, ipek böcekçilinin yaygınlaştırılması, biyolojik ve biyoteknik mücadele, kooperatiflere süt tankı desteği, hamur makinesi desteği, üzüm sıkma makinesini desteği, ceviz kabuğu soyma makinesi desteği, nar suyu sıkma makinesi desteği, arı tohumu, kovan desteği ve hayvancılık destekleri sağladık. Çiftçi eğitimleri, veterinerlik hizmetleri, mera ıslağı ve hindi projesi gerçekleştirdik.”

Halk Süt ve Halk Et projelerini de hayata geçirdiklerini aktaran Böcek, çiftçi kayıt sistemiyle ilgili sıkıntılar yaşayan ziraat odalarına tam destek verdiklerini söyledi. ‘Tarladan sofraya’ temasıyla ‘Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali’ni düzenlediklerini belirten Böcek, festivali 800 bin üzerinde kişinin ziyaret ettiği bilgisini verdi. 

ATIK SU BEDELLERİ BAKANLIK’A VERİLECEK

Belek Arıtma Tesisi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliğiyle hayata geçirildiğini kaydeden Böcek, proje inşasına karşılık Büyükşehir Belediyesi’nin 20 yıl boyunca bölgenin atık su bedelini Bakanlık’a vereceğine dikkat çekti. Kemer Arıtma Tesisi’nin de Bakanlık ile iş birliği içinde yapılacağını dile getiren Böcek, 27 yıl boyunca bölgenin atık su gelirinin Bakanlık’a ödeneceğini söyledi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından devlet eliyle yapıldığı söylenen ‘2. Etap Raylı Sistem Projesi’nin 379 milyon liralık yatırım tutarının göreve gelmelerinin hemen ardından kendilerinden talep edildiğini aktaran Böcek, “Bu borcu ödedik. Yetmedi. 3. Etap raylı sistemi de en kısa sürede tamamladık” dedi. 

ALTYAPIYA 4 MİLYAR 136 MİLYONLUK YATIRIM

Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü’nün, Antalya’nın 1970’lı yıllardan kalma asbestli borularını değiştirdiğini belirten Böcek, “İnsan sağlığı bizim için önemli. Her yerde yatırımlarımız devam ediyor. 4 milyar 136 milyon lira yatırım yaptık. Yetmedi ek meclis yaptık. Ekonomik krizin yarattığı artışlar nedeniyle ASAT’a 1 milyar 800 milyon lira ek bütçe yaptık. Hesabımızı kitabımızı iyi yaptık borçları da ödedik ” diye konuştu.  

Suyu elektrikle kuyulardan çekilen Antalya’da enerji fiyatlarındaki artışa rağmen indirim yaptıklarına işaret eden Böcek konuya ilişkin, şunları aktardı:

 “1 milyon 201 bin mesken abonesine 5 ton su 5 lira dedik. Esnafımız için 23 lira olan ton fiyatını 11 liraya düşürdük. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı tek tek belirledik. 398 olan besici abone sayısını 5 bin 911’e çıkardık. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşımıza 50 ton suyu 50 lira yaptık. Belediyeden yardım alan vatandaşlarımıza 10 tona kadar suyu ücretsiz veriyoruz. Engelli bireylerin yüzde 10 olan indirimini yüzde 40’a yükselttik.”

 

Antalya’da artan konut fiyatı ve kira artışlarına da dikkat çeken Böcek, şöyle konuştu:

“YABANCIYA KONUT SATIŞI BU KADAR KOLAY OLMAMALI”

 “Şu anda Konyaaltı’nda 3 mahallede yabancılara konut satışı yasak. Şu anda memurların, çalışanların başka şehirlerde yaşama isteği, Antalya’dan tayin isteme haberleri beni üzüyor. Son zamanlarda yaşanan olaylar sosyal dengeyi de ciddi bir şekilde bozdu. Yabancıya konut satışı bu kadar kolay olmamalı.”

ATB Başkanı Ali Çandır ise şunları belirtti: 

Zeytinpark’ın yeşil dokusunda kalması için verdiği destekten dolayı, Zeytinpark’ta yaptıkları etkinliklerle Antalya’ya nefes oldukları için teşekkür ediyoruz. Muhittin Başkanımızın büyük desteği ile Türkiye’nin en büyük tarım fuarı Hasyurt Tarım Fuarı’nı harekete geçirdik. Başkanımla birlikte birçok toplantılar yaparak tarım konseyi ve yerel yönetimleri ile birçok önemli eğitim ve proje çalışmaları yapıyoruz. Manavgat yangınında Büyükşehir Belediyesi olağanüstü bir efor sergiledi. Yangın döneminde Manavgat’taki ihtiyaç sahibi çiftçilerimize hayvan yemleri ve ayni yardımları Büyükşehir Belediyemiz vasıtasıyla ulaştırdık. Salgın döneminde birçok insanın işinden olduğu dönemde ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımını Büyükşehir Belediyemizle yaptık. Çiftçilerimizin ve üreticilerin desteklenmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi ekiplerini her zaman sahada görüyoruz. Halk Süt ve Halk Et projeleriyle küçük üreticiden ürünleri alarak tüketiciye ulaştırılmasına öncülük ediyorlar.”

Art’s Magazin  Yurt

MUHİTTİN BÖCEK, ANTALYA TİCARET BORSASI’NIN KONUĞU OLDU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!