MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI UYSAL, ‘1. YÖRÜK YAŞAM KÜLTÜRÜ BULUŞMASI’NA KATILDI 

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI UYSAL, ‘1. YÖRÜK YAŞAM KÜLTÜRÜ BULUŞMASI’NA KATILDI 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Yörük Türkmen Gençliği Derneği’nin Varsak’ta düzenlendiği ‘1. Yörük Yaşam Kültürü Buluşması’na katıldı. 

Başkan Uysal, ‘Yörük Kültürü Buluşması’nda ağıla girip keçileri sevdi, dernek yönetimi ve ziyaretçilerle sohbet etti. Uysal, keçilerin Torosların en verimli türlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu dağların bereketi bitmez. Bu dağlar milyonlarca keçiye ev sahipliği yapabilir. Yeter ki insanoğlu bunu organize etsin. Yeter ki insanoğlu, sözüm meclisten dışarı, haylazlık yapmasın. Bu sefer orman yangınlarından başımızı kaşıyamadık. Biz dağlarımızın ve keçilerimizin kıymetini bilelim. Yörük kültürümüzün de kıymetini bilelim.” 

Keçilere makileri yediği gerekçesiyle bakılmadığını anlatan Uysal, “Bu sefer orman yangınlarından başımızı kaşıyamadık. Biz dağlarımızın ve keçilerimizin kıymetini bilelim. Yörük kültürümüzün de kıymetini bilelim” dedi.

Yörük kültürünün aynı zamanda toplumun birliği ve beraberliği demek olduğuna işaret ederek konuşmasına devam eden Uysal, sözlerini şöyle tamamladı: 

“SİYASETİN BİZİ AYRIŞTIRMASINA İZİN VERMEMEMİZ LAZIM”

“Biz millet olarak birlik olmazsak, güzelim toprakları kaybedebiliriz. O, bu, şu diye ayrıma tabi olursak, pasaportumuzu belli bir para ödeyene üstüne ev de vererek veriyor olursak bu güzelim kara parçasını, ata yadigarını, her zerresi için büyük bedeller ödenmiş bu toprakları kaybederiz endişesi taşıyoruz. Biz misafirden ekmek yiyoruz. Misafirle hiçbir derdimiz yok. Ama ev sahibi olduğumuz topraklarda sonsuza kadar ev sahibi olmak istiyoruz. Bundan doğal da bir şey yok. Bunu korumak istiyorsak, birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım. Doğruya doğru, yanlışa yanlış dememiz lazım. Siyasetin bizi ayrıştırmasına izin vermememiz lazım.”

 

 

Art’s Magazin  Yurt

MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI UYSAL, ‘1. YÖRÜK YAŞAM KÜLTÜRÜ BULUŞMASI’NA KATILDI 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!