Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

Muratpaşa Belediyesi İklim Krizine Dikkat Çekmeye Devam Ediyor

featured
service

Muratpaşa Belediyesi İklim Krizine Dikkat Çekmeye Devam Ediyor

Muratpaşa Belediyesi İklim Krizine Dikkat Çekmeye Devam Ediyor

 

Muratpaşa Belediyesi, geçen yıl deniz kirliği ve su politikaları üzerine odaklanan çalıştayın ikincisini, ‘İklim Krizinde Yaşamaya Dair’ temasıyla 2 Aralık Cuma günü Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenleyecek.

Artan hava sıcaklığı, azalan doğal kaynaklar, yükselen deniz seviyesi, düzensiz ve aşırı yağışlar, kuraklık, sel ve kasırga gibi artan doğal felaketlerle kendini gösteren iklim krizine dikkat çekmek için geçen yıl Muratpaşa’da başlatılan ‘Artı 0,5 Akdeniz’in Geleceği’ çalıştayları bu yıl da devam edecek. İklim krizinin sosyoekonomik durum, gıda güvenliği ve halk sağlığına etkilerinin konuşulacağı çalıştayda, uzman ve akademisyenlerin sunumlarının yanı sıra çeşitli atölyeler de yürütülecek. 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, çevre çalışmalarının sosyal faaliyet alanı olmaktan çıktığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“ÇEVRE FAALİYETLERİ, BİR MEŞRU MÜDAFAA MECRASI HALİNE GELMİŞTİR”

“Çevre faaliyetleri, kendi yaşamımızı savunma, bir meşru müdafaa mecrası haline gelmiştir. İklim krizi, sadece ekosistemin zarar görmesinden ibaret değildir. Adaletten uzak sosyoekonomik şartlar, gıda ve su kıtlığı, halk sağlığında bozulmalar, mevcut krizleri tetiklemekte ve üzerine yenilerini eklemektedir. Bu nedenle ikinci çalıştayımızda ‘iklim krizinde yaşamaya dair’ temasını belirledik.”

İki oturum olarak düzenlenecek çalıştayın birinci oturumunda, ‘İklim Krizinde Gıda ve Sağlık’ başlığında sunumlar yapılacak. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz ‘Sağlıklı İklim Reçetesi’, gıda mühendisi ve akademisyen Bülent Şık ‘İklim Krizi, Çocuklar ve Gıda Güvenliği’ ve Dr. İlter Yenidede ‘İklim Dostu Sürdürülebilir Beslenme’ üzerine konuşacak.

‘İklim Krizinde Kırılganlık’ başlığında düzenlenecek ikinci oturumda ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Anlı Ataöv ‘Yerel İklim Eylemi: Birlikte Tasarım ve Pratik Öneriler’; Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. Ceren Uysal Oğuz ve Doç. Dr. Senem Atvur ‘İklimin Kırılgan Grupları, İklim Adaleti, İklim Demokrasisi ve Göçler’, Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Gerontoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Özgür Arun ise ‘İklim Krizinin Yaşlı Hakları Üzerine Etkisi’ni anlatacak.

GENÇLER İKLİM KRİZİNE DİKKAT ÇEKECEK

Çalıştayda elektronik atıkları sanata çeviren ressam Ayşecan Hizmet’in koordinatörlüğünde bir araya gelecek gençler ise ‘yaratıcı yeniden kullanıma’ örnek olacak resim performansıyla iklim krizine dikkat çekecek. Projeye, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü öğrencileri, resim öğretmenleri Ahmet Kaya eşliğinde katılırken Arty Sanat Akademi’sinin öğrencileri de performansta yer alacak.

Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü Moda Tasarım Programı öğrencileri de öğretim görevlisi Mine Aydoğan’ın yürütücülüğünde çevreci atölyeler ve sunumlarla çalıştaya katkı verecek. Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi (ASSİM), çevre alanındaki proje sunumlarıyla, Yaşamdan Yana Derneği de Vegan Atölyesi ile çalıştayda yerini alacak.

 

Art’s Magazin | Yerel

Muratpaşa Belediyesi İklim Krizine Dikkat Çekmeye Devam Ediyor
Muratpaşa Belediyesi İklim Krizine Dikkat Çekmeye Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!