MURATPAŞA BELEDİYESİ’NİN ‘5. YÖRÜK ÇALIŞTAYI’ DEVAM EDİYOR

service

MURATPAŞA BELEDİYESİ’NİN ‘5. YÖRÜK ÇALIŞTAYI’ DEVAM EDİYOR

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği ‘Yörük Çalıştayı’, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde devam ediyor. ‘Yörükler ve Müzik’ temasıyla düzenlenen çalıştay için Türkiye’nin dört bir yanından 269 Yörük derneği, federasyonu, konfederasyonu ve vakfı Antalya’ya bir araya geldi.

Çalıştayın ilk gününde ‘Yörükler ve Müzik’ başlığında iki oturum yürütüldü. Birinci oturum, 2000 yılında hayata veda eden ve Türk halk müziğinin üstatları arasında kabul edilen Özay Gönlüm adına düzenlendi. Çalıştayın ikinci oturumu ise UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında 2008 yılında ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ olarak değerlendirilen üç telli sazın ‘Koca Ustası’ Hayri Dev adına yapıldı.

SİVASLI ÇOBAN TARIK KARA, BOZLAKLARINI SESLENDİRDİ 

Başkanlığını Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu’nun yönettiği oturumda, cura ustası Necati Arslan’ın yanı sıra hayvanlarını otlatırken okuduğu türkülerle sosyal medyada ilgi odağı haline gelen Sivaslı çoban Tarık Kara da yer aldı. Tarık Kara, seslendirdiği bozlaklarla Türkan Şoray Kültür Merkezi’ni dolduranlardan beğeni topladı.

‘Yörük Çalıştayı’nın ilk günü, Burdur türküsü olmasına rağmen sosyal medyada Ankara oyun havası olarak milyonların izlediği ‘Erik Dalı’ türküsünün gerçek sahibi Kadir Türen için düzenlenen ‘Ustaya Saygı’ gecesiyle sona erdi. Türen’in ailesinin de katıldığı gecede TRT sanatçısı Ferhat Erdem, yazar Kamile Yılmaz, Halil Erdem, Yusuf Erkan, Türk halk müziği sanatçısı İlke Türkdoğan’la birlikte Burdur sipsi ve cura ekibi sahne aldı.

‘CURACI KADİR’ BELGESELİ GÖSTERİLDİ 

Gecede, türkünün 2019’da TRT tarafından Burdur-Dirmil adına tescillenmesi için verilen hukuk mücadelesi anlatılırken Muratpaşa Belediyesi’nce hazırlanan ‘Curacı Kadir’ belgeselinin de ilk gösterimi yapıldı. ‘Kezban Yenge’ ve ‘Erik Dalı’ gibi Kadir Türen’e ait türküleri seslendirdiği gecede Belediye Başkanı Ümit Uysal da ‘Gabardıç’ isimli türküyü seslendirdi.

Başkan Uysal gecede yaptığı konuşmada, “Dünyadan geri kalacak değiliz ama bizim temel kültürümüz her geçen gün biraz daha değerleniyor. Her geçen gün biraz daha demleniyor. Onun farkında olmak lazım. Renkli, özel, bize has. Bu dağların kokusunu temsil eden, kültürümüzü bir artezyen gibi dünyayla insanlarla, ovayla, dağla toplumla buluşturmuş kişilerin kıymetini de çok iyi bilmek ve hep hatırlamak gerekiyor” dedi. 

Art’s Magazin  Yurt

MURATPAŞA BELEDİYESİ’NİN ‘5. YÖRÜK ÇALIŞTAYI’ DEVAM EDİYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!