HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ: “EMEK MAHALLESİ’NDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İSTEYEN BENİM, BEN NEDEN KARŞI ÇIKAYIM”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ: “EMEK MAHALLESİ’NDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İSTEYEN BENİM, BEN NEDEN KARŞI ÇIKAYIM”

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Emek Mahallesi’nde kentsel dönüşüm karşıtı miting yaptığı iddialarına ilişkin, “Biz Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandıktan sonra kentsel dönüşüm işini Antakya Belediyesi’ne verdiler. Onayı isteyen benim, ben neden karşı çıkayım? Biz insanları sağlıklı hayatta tutmak için buradayız. Biz orada kentsel dönüşümü isterken herhangi bir depremde, yangında insanlar riskli yapılarda ölmesin diye istedik” dedi. 

HBB Başkanı Lütfü Savaş, dün akşam Sözcü TV’de Simge Fıstıkoğlu’nun programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İmar affıyla ilgili konuşan Başkan Savaş, gelecek süreçte imar sisteminin sorgulanması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“YAPI DENETİM FİRMASI İLE MÜTEAHHİT ARASINDAKİ PARA İLİŞKİSİ KESİLMELİ”

“2018 yılında çıkan afla iki yüz beş bin bina affedildi. Buralarda yıkım olmaz mı? Siz üç katlı bina için proje yapıyorsunuz. Nasıl olsa af gelecek diye iki kat daha yapıyorsunuz. Attığınız temelden kullandığınız malzemeye, demir miktarından kolon çapına her şey değişir. Böylece herhangi bir sarsıntıda bina alt katlara çok daha fazla baskı yapıyor. O nedenle depremde duvarları en çok patlayan evler alt katlardır. Çünkü yukarıdaki yük aşağıya baskı yapar. Şimdi iki yüz beş bin yapıyı affettiğiniz zaman onlara ruhsat vermiş oluyorsunuz. Ayrıca yapı kullanım izni veriyorsunuz. Kaçak yapı yapanları, yanlışları ödüllendirmiş oluyorsunuz. Burada sistemin sorgulanması gerekir. İlçe belediyeleri bu yapıları denetleyemez. Bu yapıları denetleyecek eğitimde insan gücüne sahip değiller. Yapı denetim firması ile müteahhit arasındaki para ilişkisi kesilmeli. Burada müteahhit, belediye, yapı denetim firmaları ve hükümet ile denge denetim mekanizmasını kapsayacak ve yanlış yapanı cezalandıracak bir sistem kurmak zorundayız. Bu düzenlemeler yapılmadığında insanlara iki yüz beş bin yapıyı affettim diyeceksiniz. Ama o insanların bir kısmı yerin iki metre altında yatıyor ve dışarıda kalanlar da annesi, babası ve çocukları için ağıt yakıyor.”

“Emek-Aksaray Mahallesi’nde miting yaptınız mı?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Savaş, konuyla ilgili şunları söyledi: 

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İSTEYEN BENİM, BEN NEDEN KARŞI ÇIKAYIM”

“Emek Mahallesi’nde ben her zaman miting yaparım ama kentsel dönüşüm konusunda ben hiç miting yapmadım. 2012 yılında Kentsel Dönüşüm Yasası çıktı. Türkiye’de ilk uygulayanlardan bir tanesi benim. Emek-Aksaray’daki riskli yapıları ben tarif ettim, Bakanlık’tan da izni ben istedim. Bakanlık’tan izin geldi. O zaman Antakya Belediye Başkanı’ydım. O dönemde iktidar partisinden ayrıldım, Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçtim. Biz Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandıktan sonra kentsel dönüşüm işini Antakya Belediyesi’ne verdiler. Onayı isteyen benim, ben neden karşı çıkayım? Biz insanları hayatta sağlıklı tutmak için buradayız. Biz orada kentsel dönüşümü isterken herhangi bir depremde, yangında insanlar riskli yapılarda ölmesin diye istedik. Bunu isteyen benim. Ben neden bununla ilgili miting yapayım? Antakya Belediye Başkanı yapamadı bunu. Orada farklı arayışlar vardı. Orada iki bin insanın hakkı vardı, altı bin konut yapmaya kalktılar. Bunu yaparken de konutlar on üç kat olsun dediler. Alüvyon zeminde, sıvılaşma riski en çok olan, hayatını kaybedenlerin en çok olduğu bölgede on üç kat çıkmaya kalktılar. Yollar çok dardı, yeşil alan yetersizdi, otopark yetersizdi. Bunu yapıyorsanız insani ve sağlıklı şartlarda yapın, bu binaları daha alçak yapın. İki bin kişi hak sahibi, altı bin kişilik bina yapıyorsunuz? Neden? Çünkü rant yapıyorsunuz. Sağlıksız bir yaşam alanı oluşturuyorsunuz. Bunu ben mecliste söyledim, miting yapmadım. Ama dönemin Antakya Belediye Başkanı yapamadı. Ondan sonraki kazma vuramadı, sonunda TOKİ’ye siz yapın bunu dediler. Burada Büyükşehir’in bir yetkisi yok, buradaki yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Projeyi imzalayan, proje olsun ya da olmasın diyecek tek merci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Benim yetkim olmayan bir şey için ne ben miting yaparım, ne de bunu engelleme şansım var. Dokuz yıl içinde bunu beceremeyen ve sadece rant düşünen iktidar partisinin belediye başkanları bunu yapamadı. Yapamayınca da halk ile karşı karşıya geldiler. Orada daha bir kazma vurulmuş değil.”

Hatay’daki kentsel dönüşüm sürecine de değinen Savaş, İskenderun’da yaşananları şöyle anlattı:

“BAKANLIK’TAN ALINAN PROJE PARASI NEREDE”

“Bizden hemen sonra kentsel dönüşüm için İskenderun’da altı tane mahalle belirlendi, riskli alanlar vardı. 2013 yılında orası riskli alan ilan edildi. Dönemin belediye başkanı iktidar partisi belediye başkanıydı, yapamadı. Ondan sonraki de yapamadı. Dokuz yıl sonra Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle burası kentsel dönüşümden çıkartıldı. Şimdi ben soruyorum: Burası riskli alan diye neden ilan edildi? Dokuz yılda binalar yıpranır mı, güçlenir mi? Buraya Bakanlık’tan alınan proje parası nerede? Burada hayatını kaybeden aileler şimdi kimi sorumlu tutacak? Dokuz yıl önce riskli alan ilan ediyorsunuz, dokuz yıl sonra riskli alandan çıkartıyorsunuz. Eğer riskli alan değilse dokuz yıl önce neden riskli alan dediniz? Eğer riskli alan ise neden riskli alandan çıkardınız?”

Lütfü Savaş, CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce görüşmesine ilişkin kendisine yöneltilen soruyu ise şöyle yanıtladı:

“MUHARREM BEY’DEN BUGÜN BÜTÜNLÜK ADINA, BİRLİK ADINA UZATILAN ELİ TUTMASINI BEKLERDİM”

“Her siyasi partinin kendince beklentileri vardır, dünya görüşü vardır. Saygı duymak gerekir. Ama Türkiye her partiden çok daha büyük. Ona göre hareket etmek lazım. Bir Türkiye var. Türkiye’de çok şeyi kaybedersek hepimiz bütünümüzle ülkemizi kaybederiz. Şu anda dayanışma günü, teferruatta boğulma değil. Esasa gitme günü. Esasa gitmek için ben Muharrem Bey’den bugün bütünlük adına, birlik adına tutulan eli, uzatılan eli tutmasını beklerdim.”

 

Art’s Magazin  Yurt

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ: “EMEK MAHALLESİ’NDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İSTEYEN BENİM, BEN NEDEN KARŞI ÇIKAYIM”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!