HATAY BÜYÜKŞEHİR’DEN DOĞAL AFETLERDE HIZLI MÜDAHALE TATBİKATI

service

HATAY BÜYÜKŞEHİR’DEN DOĞAL AFETLERDE HIZLI MÜDAHALE TATBİKATI

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi (AKOM) ekipleri, olası doğal afetlerde Büyükşehir birimlerinin hızlı ve doğru müdahalesini sağlamak ve koordinasyonu artırmak için tatbikat düzenledi.

HBB hizmet binalarında yapılan aşırı yağış, sel baskınları ve deprem tatbikatlarında AKOM’dan birimlere, senaryo gereği ihbar mesajı gönderildi. İhbar mesajını alan birimler bulundukları yerden hızlı bir şekilde hareket ederek olay yerine kısa süre içerisinde ulaştı. Tatbikatta birimler ve tahliye edilecek personel güvenli yerlerde toplandı. Ekiplerin afet bölgesine hızlı, etkin bir şekilde ulaşması ve müdahalesinin canlandırılmasının ardından tatbikat sona erdi.

Habersiz olarak yapılan çağrı ile başlayan tatbikata; HBB İtfaiye Daire Başkanlığı, Zabıta Daire Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ve Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı ekipler ile HATSU Genel Müdürlüğü ve 112 sağlık çalışanları katıldı. 

Tatbikat sonrası açıklama yapan HBB İtfaiye Daire Başkanı ve AKOM Başkan Yardımcısı Özer Gövce, şunları söyledi:

“AKOM’da yerini alan birimlerimiz Büyükşehir Belediyesi afet müdahale planında yer alan çalışma gruplarıdır. Bu gruplar, afetin meydana gelişinin sıfırıncı dakikasından itibaren görev ve sorumlulukların tatbikini gerçekleştirmek maksadıyla ikinci bir emre gerek duyulmaksızın çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu kapsamda afet yönetiminin etkili şekilde yürütülmesi ve paydaş birimlerimiz arasında iletişimin en üst düzeye taşınması maksadıyla tatbikat tertip edilmiştir. Hatay Büyükşehir Belediyesi AKOM birimi olarak afet ve acil durumlara karşı hazırlıklarımızı bu tarz tatbikatlar ile daha da güçlendirmeyi planlıyoruz.”

Art’s Magazin  Yurt

HATAY BÜYÜKŞEHİR’DEN DOĞAL AFETLERDE HIZLI MÜDAHALE TATBİKATI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!