LÜTFÜ SAVAŞ, 2022 YILI HİZMETLERİNİ VE 2023 YILI PROJELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

featured
service

LÜTFÜ SAVAŞ, 2022 YILI HİZMETLERİNİ VE 2023 YILI PROJELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında, kent ve ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Savaş, programda, 2022 yılında yaşama geçirdikleri hizmet ve projeleri değerlendirirken 2023 yılında yapılacakları anlattı. 

HBB Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında, Büyükşehir’in 2022 yılı hizmetlerini değerlendirirken 2023 yılında yapılacak yatırımları anlattı. Savaş, 2022 yılında EXPO’21 Hatay ve HADO gibi dev projelere imza attıklarını söyleyerek, 2023 yılında da Serinyol-Madenli yolunu ve Antakya Sebze-Meyve Hali projelerini tamamlayacaklarını duyurdu. 

Savaş, iktidar partisinden gelen bütçe kullanımı eleştirilerine şu sözlerle yanıt verdi:

“Devletimiz denetlesin, şeffaflık olsun. Biz, bundan memnunuz. Aynı şekilde, mevcut iktidarın, müfettişleri kendi tüm belediyelerine de göndermelerini bekleriz. Denetim; eşitliği, adaleti getirir. Daha önce bir şey bulamadığınız dosyalarda, şimdi bir daha baktığınızda ancak tozlu sayfaları bir daha çevirirsiniz, bir şey bulamazsınız. Denetimden kaçmıyoruz. Denetimin şeffaflığından yanayız. Rahatsızlığımız eşitsizlikten.”

Hayvan barınağı konusunda da eleştirilerin adresinin yanlış olduğunu söyleyen Savaş, HBB’nin tüm sorumluluklarını fazlasıyla yerine getirdiğini şu sözlerle aktardı:

“2023’ten itibaren, nüfusu 50 bini geçen her ilçe belediyesinin barınak yapma zorunluluğu var. Ancak bizim dışımızda sadece bir ilçenin barınağı var. İlçelerin de barınak açıp gereğini yapması lazım. Yasalar ne emrediyorsa onu yapıyoruz. Anayasa’ya, tüzüğe, kanuna uygun hareket eden bir belediyeyiz.”

HBB’nin 2023 yılı bütçesinin 6 milyar 320 milyon lira olduğunu belirten Savaş, şöyle konuştu:

“Bütçenin yaklaşık 3 milyar lirasından fazlasını yatırımlara ayıracağız. 100 milyon liradan fazla bir bütçeyi ihtiyaç sahibi insanlara sosyal destek için ayırdık. Bu sene, nüfusu 50 binden fazla olan ilçelerimize en az bir tane kreş yapacağız. Çalışmak isteyen anneleri teşvik etmek, ekonomiye katkı sağlayacak kadın sayısını da artırmak için bunu yapacağız. Büyük ilçelerde bunun sayısını iki ya da üçe çıkarmaya çalışıyoruz.”

KENT MEYDANI İÇİN ANTAKYA BELEDİYESİ BEKLENİYOR

Lütfü Savaş, ‘Antakya Kent Meydanı Projesi’nin başlamamasının sebebinin Antakya Belediyesi olduğunu söyledi. Projenin hayata geçmesi için HBB’nin tüm sorumluluğunu yerine getirdiğini belirten Savaş, “Biz, payımıza düşen bedeli ödeyerek tapumuzu geçen sene 8 Şubat’ta aldık. Ancak Antakya Belediyesi tapusunu alacak parayı ödemediği için biz inşaata başlayamıyoruz” dedi. 

HADO’nun yeni sezonunda yeni rotalara sefer düzenlemesi için çalıştıklarını söyleyen Savaş, şunları dile getirdi:

“HADO, ilk yılında, 5 ayda 26 bine yakın yolcu taşıdı. Kışın da yolcu taşımak için gemilerimizi 2 bin grostonluk yapmaya uğraşıyoruz. Bunu yapabilirsek uluslararası kurallara göre kışın da seyahat yapabileceğiz. Önümüzdeki süreçte Taşucu’ndan da Girne’ye yolcu götüreceğiz. Beyrut’a mutlaka gitmek istiyoruz. Hem Madenli’den direkt hem de Hatay-Kıbrıs-Beyrut şeklinde.”

Savaş, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“EXPO, bizce mükemmel oldu. Çevre illerden, yurt dışından binlerce insan alanlarımıza geldi. Hatay’ın tanıtımı oldu. Esnafımız, vatandaşlarımız kazandı. Belediye olarak, para kazanma peşinde olmadık. Tarım, turizm, eğlence ve diğer sektörler kazansın diye yaptık. Geçen sene 25 milyar lira vergi verdik ama 670 milyon lira pay ayırdılar. Zekat gibi, 40’ta 1 gibi bir şey. Geçen sene 7’nci sırada vergi verdik. Ancak verdiğinin 3-4 katı yatırım bütçesi alan iller var.”

Başkan Savaş, Hatay’daki baraj konusunu bir kez daha gündeme taşıyarak şunları belirtti:

“Arsuz’da barajdan bahsediyorlar ama daha temel atılmamış. ‘Reyhanlı Barajı bitti’ diyorlar, içinde keçiler, koyunlar otluyor. Bir tek Karaçay Barajı yarım yamalak bitti. Hiçbir yerde sulama kanalı ve isale hattı yapılmadı.”

Başkan Savaş, daha önce de gündeme gelen katı atık depolama tesisi için şunları kaydetti: 

“SORUMLULUK ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN”

“Bakanlığa dört ayrı yer gösterdik, ancak hiçbiri kabul görmedi. Konu yargıya taşındı. Danıştay bizi haklı buldu. Ancak 2 yılı aşkındır gereği yapılmadı. Maalesef şu anda çok tehlikeli bir şekilde katı atık depolama işini yapmaya çalışıyoruz. Gaz birikmesi, heyelan pozisyonu olabilir. Olacaklardan biz sorumlu değiliz, çünkü her türlü yazışmayı yaptık. Günlük toplanan çöp, bin 500 tonu geçmiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının sadece muhalefete geçerli olmaması lazım. İktidarın da bu kanunlar çevresinde hareket etmesi lazım. Biz, Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan bu konuda bir adım atmasını bekliyoruz. Maalesef bu konu çözülmedi, yarın burada bir sorun olursa sorumlusu biz değiliz.” 

Savaş, Samandağ’da yapılan yollarda oluşan gecikmenin izinlerden kaynaklı olduğunu, “Gücümüzün üstünde yol yapmaya uğraştık ama Karayolları’nın izin vermeyişinden, yaklaşık 9 aylık bir sarkma oldu. İznimizi aldıktan sonra birçok caddenin asfaltını bitirdik. Mezarlık, en büyük sorunlarından bir tanesiydi, onu çözdük. Vakıflı’ya yakın bir yerde, 44 dönümlük bir arazide yıllarca Samandağ’a yetecek bir mezarlık yapacağız. Yayladağı Mezarlığı’nı da çözmüştük. Harbiye için de çalışıyoruz, izni bekliyoruz” sözleriyle açıkladı. 

Savaş, üstyapı çalışmalarından da bahsetti. Yollardaki sorumluluğun her ilçede farklı olduğuna işaret eden Savaş, “Örneğin genişliği Antakya’da 14, Defne’de 12, Altınözü’nde 10, İskenderun’da 25 metrenin üzerindeki yolların sorumluluğu bize ait. 2014 yılından beri bin 900 km sathi kaplama, bin 550 km beton asfalt olmak üzere toplamda 3 bin 450 km yol çalışması yapmışız. Bin 280 adet menfez, 28 adet köprü, 5 adet battı-çıktı, 1 adet dönel kavşak yaptık” diyerek ihtiyaç dahilinde çalıştıklarının altını çizdi.

“GÜNÜBİRLİK DEĞİL, KALICI ÇÖZÜMLERDEN YANAYIZ”

Savaş, Antakya’nın eski, tarihi sokaklarında yaptıkları sokak sağlıklaştırma projesinden de bahsetti. Sorumluluk alanlarında olmamasına rağmen 15 sokakta iyileştirme çalışması yaptıklarını söyleyen Savaş, “Sokakların sorumluluğu Antakya Belediyesi’ne ait olmasına rağmen restorasyonunu biz yapıyoruz. Çünkü Hatay’ın turizmde gelişmesini istiyoruz. Şehrimizi geleceğe taşırken marka değerini yükseltecek çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Günübirlik değil, kalıcı çözümlerden yanayız” dedi. 

Lütfü Savaş, ‘Turunçlu Arıtma Tesisi’ projesi hakkında ise şunları kaydetti: 

“İktidarın buradaki temsilcileri, projemizi yaptırmamak için her şeyi yaptılar. İller Bankası’na baskı yaptılar. İller Bankası, oranın kredisini durdurdu. Ancak vatandaşlarımız sabretsin. Mayıs ayında iktidara geldiğimizde ilk işimiz o olacak, projemiz hazır.”

Savaş, programdaki konuşmasını şöyle tamamladı:

“TÜRKİYE’NİN ASIL SORUNU HUZUR”

“Türkiye’de adalet, eğitim, dış politika, ekonomi, işsizlik, enflasyon, tarım, turizm gibi birçok sorun var. Ama Türkiye’nin asıl sorunu huzur. İktidarın en büyük sermayesi, kutuplaştırıcı siyaset. Türkiye’nin, kutuplaşmadan kaçıp birlikte olmaya ihtiyacı var. Millet İttifakı olarak geldikten sonra bizim birinci görevimiz, huzuru sağlamak, Türkiye’yi bütünleştirmek. Herkese eşit ve adaletli yaklaşmak.”

Art’s Magazin  Yurt

LÜTFÜ SAVAŞ, 2022 YILI HİZMETLERİNİ VE 2023 YILI PROJELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!