MİTHAT SANCAR, DEPREM BÖLGESİ İSKENDERUN’DA: “DOĞAL AFET DİYE SUNULANLARIN HEPSİ BİRER SİYASAL FELAKETTİR”

service

MİTHAT SANCAR, DEPREM BÖLGESİ İSKENDERUN’DA: “DOĞAL AFET DİYE SUNULANLARIN HEPSİ BİRER SİYASAL FELAKETTİR”

Haber: MAHİR BAĞIŞ – Kamera: FATİH NAZIM EFE

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin 40’ıncı gününde Hatay’ın İskenderun ilçesini ziyaret etti. Sancar, deprem bölgesinde 18 kişinin sel nedeniyle yaşamını yitirmesine ilişkin, “Aslında bütün bu doğal afet diye sunulanların hepsi birer siyasal felakettir. Yazın orman yangınlarında gördük. Aynı zamanda Karadeniz’deki sellerde buna tanıklık ettik. İmar politikaları ranta, sömürüye, rüşvete dayalıdır. Bu iktidar; yandaşa, savaşa ve sermayeye, ranta kaynakları aktarıyor. Toplum yararını gözeten bir anlayışı yok. Yıkımların ve kayıpların temel sebebi budur. İşte biz de o nedenle bu düzeni ve iktidarı mutlaka değiştireceğiz” dedi.  

Mithat Sancar, bugün İskenderun ilçesindeki Hacı Bektaş-ı Veli Alevi Kültür Merkezi Cemevi’ni ziyaret etti. Depremde yaşamını yitirenler için cemevinde okunan dualara eşlik eden ve lokma dağıtan Sancar, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“GİDEN CANLARIMIZI GERİ GETİREMİYORUZ AMA CANLARIMIZIN GİDİŞİNDEN SORUMLU OLANLARDAN HESAP SORMA SÖZÜ VERİYORUZ”

“Depremle gelen felaketin 40’ıncı gününde yası birlikte yaşamak, acıyı paylaşmak için buradayız. Acımız çok büyük ve taze, yaralarımız çok derin, kayıplarımız çok büyük ama bunların hepsini mutlaka telafi edeceğiz dayanışmayla. Giden canlarımızı geri getiremiyoruz ama canlarımızın gidişinden sorumlu olanlardan hesap sorma sözü veriyoruz. Kaybettiğimiz bütün canların devri daim olsun. Hepsinin toprağı bol olsun. Hepsinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Yıkımın yarattığı bu ağır yaraları birlikte sarmak için durmadan çalışma sözümüzü yineliyoruz.”

“DOĞAL AFET DİYE SUNULANLARIN HEPSİ BİRER SİYASAL FELAKETTİR”

Sancar, deprem bölgesinde meydana gelen selde 18 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin, “Aslında bütün bu doğal afet diye sunulanların hepsi birer siyasal felakettir. Yazın orman yangınlarında gördük. Aynı zamanda Karadeniz’deki sellerde buna tanıklık ettik. İmar politikaları ranta, sömürüye, rüşvete dayalıdır. Bu iktidar; yandaşa, savaşa ve sermayeye, ranta kaynakları aktarıyor. Toplum yararını gözeten bir anlayışı yok. Yıkımların ve kayıpların temel sebebi budur. İşte biz de o nedenle bu düzeni ve iktidarı mutlaka değiştireceğiz” dedi.

Art’s Magazin  Gündem

MİTHAT SANCAR, DEPREM BÖLGESİ İSKENDERUN’DA: “DOĞAL AFET DİYE SUNULANLARIN HEPSİ BİRER SİYASAL FELAKETTİR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!