SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKANI ERYILMAZ, YETKİLİLERE SESLENDİ: “DEPREMİN ÜZERİNDEN 1 AY GEÇTİ HALA VATANDAŞIMIZ ‘ÇADIR ÇADIR’ DİYE FERYAT EDİYOR”

service

SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKANI ERYILMAZ, YETKİLİLERE SESLENDİ: “DEPREMİN ÜZERİNDEN 1 AY GEÇTİ HALA VATANDAŞIMIZ ‘ÇADIR ÇADIR’ DİYE FERYAT EDİYOR”

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, deprem bölgesindeki barınma sorununa çözüm bulunması için yetkililere çağrısını yineleyerek, “Depremin üzerinden 1 ay geçti, hala vatandaşımız, ‘Çadır, çadır’ diye feryat ediyor. Çadır bir yana ihtiyaçlarını karşılayacak, duş alabilecekleri mekanlarının olmadığını görüyoruz. Yani bu insanlar hayatta ama herhalde hijyensizlikten ve salgın hastalıklardan ölecek. Biz buradan yetkililere sesleniyoruz, çok zor değil” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden en ağır etkilenen illerden Hatay’ın Samandağ ilçesinde barınma sorunu devam ediyor. Başkan Eryılmaz da depremin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yurttaşların barınma ihtiyacının karşılanmadığını ve halkın büyük çoğunluğunun dışarıda kaldığını Sutaşı Mahallesi’nden paylaştı. Samandağ’ın çadır ihtiyacını yineleyen Eryılmaz, yetkililere şu sözlerle seslendi: 

“Şu anda depremin en fazla etkilediği, yıkımın en fazla olduğu Sutaşı Mahallesi’ndeyiz. Yanımda muhtarım var ve depremde ailelerini, yakınlarını kaybetmiş, çok ilkel koşullarda yaşayan vatandaşlarımız var. Burada ihtiyaçların, sıkıntıların ne olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Depremin üzerinden 1 ay geçti, hala vatandaşımız, ‘Çadır, çadır’ diye feryat ediyor. Çadır bir yana ihtiyaçlarını karşılayacak, duş alabilecekleri mekanlarının olmadığını görüyoruz. Yani bu insanlar hayatta ama herhalde hijyensizlikten ve salgın hastalıklardan ölecek. Biz buradan yetkililere sesleniyoruz, çok zor değil. Lavaboları yok, duşları yok, çadırları yok… Bunların bir önce karşılanmasını istiyorlar. Hepsinin yakınları hayatını kaybetti. Her aileden beş altı tane canımız gitti. Çoğumuzun evleri yıkıldı ya da yıkılma tehlikesi içinde. Hepsi dışarıda kalıyor. Biz buradan bütün yardım kuruluşlarına sesleniyoruz. Özellikle bağış toplayan vatandaşlara. Yardımın buraya gelmesi gerekiyor, çadırların buraya gelmesi gerekiyor, hijyen malzemelerinin buraya gelmesi gerekiyor. Vatandaşlar evini haklı olarak terk etmek istemiyor. Çünkü herkesin evinin önünde bir serası var. Kimisi biber ekiyor, kimisi hayvancılıkla uğraşıyor. Bu insanlara burada sahip çıkacağız ki hem üretime devam etsinler hem çocuklarının geleceğini burada idame ettirsinler. Yetkililerle görüşüyoruz, sesimizi duyuramıyoruz. Ben Belediye Başkanı olarak zaten imkanlarımı halkımız için seferber etmeye çalışıyorum. Binamız yıkılmış, personelimiz dağılmış… Yardım kuruluşlarından devlet yetkililerinden bu konuda yardımcı olmalarını rica ediyorum. Halkımızın da bu konuda talebi var.”

 

Art’s Magazin  Gündem

SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKANI ERYILMAZ, YETKİLİLERE SESLENDİ: “DEPREMİN ÜZERİNDEN 1 AY GEÇTİ HALA VATANDAŞIMIZ ‘ÇADIR ÇADIR’ DİYE FERYAT EDİYOR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!