BİLİŞİM HUKUKÇUSU AVUKAT GÖKÇE: “YARGITAY’IN KURUMSAL KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ’ PROJESİYLE YAPAY ZEKA, TÜRK YARGI SİSTEMİNE KATILMIŞ OLDU”

service

BİLİŞİM HUKUKÇUSU AVUKAT GÖKÇE: “YARGITAY’IN KURUMSAL KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ’ PROJESİYLE YAPAY ZEKA, TÜRK YARGI SİSTEMİNE KATILMIŞ OLDU”

Bilişim hukuku alanında çalışan avukat Görkem Gökçe, Yargıtay’ın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi’ projesi kapsamında, yapay zekâ tabanlı ‘Yargıtay İçtihat Merkezi’nin bu yıl içerisinde hayata geçirileceğinin duyurulduğunu belirtti. Gökçe, “Yani yapay zeka artık Türk yargı sistemine de katılmış oldu. Yapay zekânın savunma yapacağı ilk dava da şubat ayında ABD’de olacak” dedi.

Yapay zekânın dünyanın farklı ülkelerinde pilot uygulamalarla davalarda karar verici olarak çalıştığına dikkat çeken Gökçe, bu konuda açıklama yaptı. Gökçe’nin bir kısmı yazılı olan açıklamasının içeriği şöyle:   

“YAPAY ZEKÂNIN SAVUNMA YAPACAĞI İLK DAVA ŞUBATA GÖRÜLECEK: Girişimci Joshua Browder’ın geliştirdiği dünyanın ilk robot avukatı DoNotPay, yapay zeka uygulaması ile kullanıcılarına bazı hukuki konularda yardımcı oluyor. Mesela kullanıcılar araç park cezalarına yaptıkları itirazlarda uygulamadan faydalanabiliyor. Yine benzer şekilde. Uçak biletlerinin iptali veya ona bağlı geri ödemelerle ilgili isteyen kullanıcılar uygulama üzerinden itiraz süreçlerini ilerletebiliyorlar. Yapay zeka avukatlık uygulaması ile nispeten basit itilaflarda çevrim içi bir şekilde destek alınabiliyor. Şimdi de bu uygulama trafik suçuyla ilgili Amerika’da duruşmada savunmaya yardım edecek. Bu açıdan yapay zeka tarihte ilk kez bir davanın parçası olmuş oluyor. Hukuk tarihi açısından yeni bir bu anlamda sayfanın açıldığına hep birlikte şahit oluyoruz. Yapay zeka teknolojilerinin önümüzdeki 10 yılda bu alanda daha çok gelişeceğini hem hakimlerin hem savcıların hem de biz avukatların bu uygulamalardan daha fazla yararlanacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bunu öngörebiliyoruz.

DÜNYANIN FARKLI ÜLKELERİNDE PİLOT UYGULAMALAR YAPILIYOR: Yapay zekânın yargı süreçlerinde kullanımına dair dünyanın farklı ülkelerinde pilot uygulamalar yapılıyor. 2019 yılında Çin’in başkenti Pekin’deki çevrimiçi dava hizmeti merkezinde, ‘AI Judge’ isimli yapay zekâ yargıçlarını kullanıma sundu. Yine 2019 yılında Estonya’daki mahkemelerde görev yapmaya başlayan yapay zekâ destekli robot hakimler, 7 bin eurodan daha az tutarlı anlaşmazlıklarda yasal belgelerin incelenmesi ve analiz edilmesi konusunda mahkemelere destek veriyor.  

YAPAY ZEKA ARTIK TÜRK YARGI SİSTEMİNE DE KATILMIŞ OLDU DİYEBİLİRİZ: 10 Mart 2022 tarihinde Yargıtay tarafından çok önemli bir adım atıldı. Avrupa Birliği ile Avrupa Konseyi tarafından finanse edilen ve Yargıtay Başkanlığı ile Avrupa Konseyi tarafından birlikte yürütülen ‘Yargıtay’ın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi’ projesi kapsamında, yapay zekâ tabanlı ‘Yargıtay İçtihat Merkezi’ kurulmasına ilişkin ilk imza atıldı. Proje’nin de 2023 yılında hayata geçeceği bilgisi verildi. Yani yapay zeka artık Türk yargı sistemine de katılmış oldu diyebiliriz. Bu yıl içerisinde hayata geçmesi planlanan yapay zekâ sistemi ile güncel ve emsal kararların yaygınlaştırılmasının kolaylaştırılması ve adli kalitenin yükseltilmesi hedefleniyor.

HEDEFLENEN EMSAL KARARLARA ULAŞMAKTAKİ ZORLUKLARIN AŞILMASI: Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesi gereği 2015’ten bu yana Yargıtay’ın tüm kararları kamunun erişimine açık. Bu süreçte 6 milyondan fazla karar kamuoyuyla paylaşıldı. Ancak bu kadar emsal karar içerisinde kullanıcılar veya bizler gibi uygulayıcılar kendi durumlarına uyan, daha güncel ve yol gösterici kararlara ulaşırken zorluk yaşıyor. Yapay zeka uygulamasıyla temelde bu zorluğun aşılması hedeflendiği söyleniyor.”  

YARGITAY İÇTİHAT MERKEZİ’NİN 2023 YILI İÇİNDE FAALİYETE GEÇMESİ BEKLENİYOR

“Yargıtay İçtihat Merkezi” kurulmasına ilişkin imza törenin ardından konuşan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, yapay zeka ile çalışacak olan sistemin, içtihatların doğru ve etkin şekilde yaygınlaştırılmasını kolaylaştırarak Yargıtay’ın içtihat birliğini sağlama görevini yerine getirmesine katkı sağlayacağını belirtmişti. Avukat, hakim ve Cumhuriyet savcısı gibi hukuk mesleğini icra edenlerin yanı sıra toplumun da erişimine açık olması planlanan Yargıtay İçtihat Merkezi’nin 2023 yılında faaliyete geçmesi öngörüldüğü kamuoyu ile paylaşılmıştı.

 

Art’s Magazin  Gündem

BİLİŞİM HUKUKÇUSU AVUKAT GÖKÇE: “YARGITAY’IN KURUMSAL KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ’ PROJESİYLE YAPAY ZEKA, TÜRK YARGI SİSTEMİNE KATILMIŞ OLDU”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!