“CASUSLUK” DAVASINDA 4 SANIK DAHA TAHLİYE OLDU. SUÇLANAN SAVCI: “BU BİR KUMPAS DAVASIDIR”

featured
service

“CASUSLUK” DAVASINDA 4 SANIK DAHA TAHLİYE OLDU. SUÇLANAN SAVCI: “BU BİR KUMPAS DAVASIDIR”

GAYE ŞEYMA CAN

İranlı rejim muhaliflerini Türkiye’den kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla tutuklanan ve aralarında açığa alınan savcı Davut Yılmaz, savunma sanayi şirketi sahibi İhsan Sağlam’ın da bulunduğu 16 sanığın yargılandığı davada 4 sanık daha tahliye edildi. Yılmaz savunmasında, “Bu dava kumpas davasıdır. Tamamen ‘Çamur at izi kalsın’ mantığıdır” dedi.

İran rejim muhaliflerini Türkiye’den kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla tutuklanan ve aralarında açığa alınan savcı Davut Yılmaz ve savunma sanayi şirketi sahibi İhsan Sağlam’ın da bulunduğu toplamda 16 kişinin yargılanmasına dün 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.  

Duruşmada 10 tutuklu sanık ve 4 tutuksuz sanık, taraf avukatlarıyla birlikte hazır bulundu. Duruşmaya 2 sanık ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. 

“BU DAVA KUMPAS DAVASIDIR” 

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Davut Yılmaz, “Ben burada boşu boşuna tutukluyum. Beni durup dururken bu suçların içine bulaştırdılar. 2021’de aldığım hatla 2019’da suç işlediğim iddia ediliyor mesela. Olaylarla hiçbir alakam yoktur. Medyada ‘savcı İranlılarla görüşmüş’ falan bir yalan haber gidiyor. Ya ben kimle görüşmüşüm? Bu dava kumpas davasıdır. Tamamen ‘çamur at izi kalsın’ mantığıdır. Bana karşı kumpas yapıldı, bu olaylarla bir alakam yok. Tahliyemi ve beraatımı talep ederim’’ şeklinde konuştu. 

“AĞZIMDA DİŞ KALMADI NE CASUSLUĞU” 

Sanıklardan Erdal Sağlam ise savunmasında, ‘’Ağzımızda diş kalmadı ne casusluğu? Bu zamana kadar durmuşum durmuşum 50 yaşına gelince ‘hadi bir casusluk yapayım’ mı demişim? Ben suçsuzum. Bunu sanıklar da tanıklar da mağdurlar da biliyor. Allah katında da suçsuzum. Kardeşlerimden başka kimseyi tanımıyorum. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum’’ ifadelerini kullandı. 

4 SANIK TAHLİYE EDİLDİ 

Geç saate kadar süren duruşmada, alınan savunmaların ve beyanların ardından mahkeme heyeti, sanıklardan Hüdayiverdi Çıtak, Metin Ergün, Mehmet İyigün ve Mustafa Çiçek’i tutuklulukta geçirdikleri süreyi ve delillerin büyük oranda toplanmasını da dikkate alarak ‘yurt dışına çıkış yasağı’ ve haftada 1 imza atmak şeklinde adli kontrol tedbirleriyle tahliyelerine karar verdi. Heyet, sanıklar Davut Yılmaz, Erdal Sağlam, Hakan Sağlam, İhsan Sağlam, İsmail Sağlam, Muharrem Sağlam ve Morteza Soltan Sanjarı’nın ise tutukluluk hallerinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi. 

İDDİANAMEDEN 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 16 şüpheli hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç örgütüne üye olma”, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından cezalandırma talep edildi. Hazırlanan iddianamede, şüpheli Davut Yılmaz’a 23 yıldan 42 yıla kadar, şüpheli İhsan Sağlam’a ise 24 yıldan 52 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi. Diğer 14 şüpheli için de değişen oranlarda hapis cezaları istendi.

 

Art’s Magazin  Gündem

“CASUSLUK” DAVASINDA 4 SANIK DAHA TAHLİYE OLDU. SUÇLANAN SAVCI: “BU BİR KUMPAS DAVASIDIR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!