TÜRKİYE İMSAD: İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ, EKİMDE 0,64 PUANLIK KAYIPLA 69,78 PUANA İNDİ

featured
service

TÜRKİYE İMSAD: İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ, EKİMDE 0,64 PUANLIK KAYIPLA 69,78 PUANA İNDİ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan inşaat malzemeleri sanayi bileşik endeksi, ekim ayında 0,64 puanlık kayıpla 69,78 puana indi. Endeks, alınan ihracat siparişlerindeki sert düşüşün etkisiyle ekim ayında pandemi sonrasının en düşük seviyesine geriledi.

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan ekim ayı inşaat malzemeleri sanayi bileşik endeksi açıklandı. Buna göre; endeks, alınan ihracat siparişlerindeki sert düşüşün etkisiyle ekim ayında pandemi sonrasının en düşük seviyesine geriledi. İhracat pazarlarındaki küçülme, siparişlerde önemli oranda gerilemeye neden oldu. Son çeyrekte iç ve dış talepte görülen daralmalar önümüzdeki aylarda faaliyetlerde de sert düşüşler olabileceğinin sinyallerini verdi. Açıklamada şu veriler yer aldı:

“İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ 2022 YILININ EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ: İnşaat malzemeleri sanayi bileşik endeksi, ekim ayında 0,64 puanlık kayıpla 69,78 puana indi. Bileşik endeks, pandemi sonrasındaki toparlanmanın önemli kısmını geri vererek 2022 yılının en düşük seviyesine geriledi. Mevsimsellik etkilerinin yanı sıra pazarlardaki koşulların bozulması, bileşik endekste düşüşün nedenleri arasında yer aldı.

FİNANSMAN SIKINTILARI, YÜKSEK MALİYETLER, FAALİYETLER ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURUYOR: Eylül ayında zayıflayan inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri, ekim ayında sınırlı da olsa yeniden artış gösterdi. Yüksek mevsimin sonuna yaklaşılırken iç pazardaki yavaşlama, faaliyetleri sınırlamaya başladı. Bu dönemde dış pazarlardaki yavaşlama, finansman sıkıntıları ile yüksek maliyetler de faaliyetler üzerinde etkili oldu. Faaliyet endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 0,1 puan artış gösterdi. Alt faaliyet gruplarında ise farklı eğilimler ortaya çıktı. İç pazarda hareketlilik sürerken yurtiçi satışlar ekim ayında sınırlı ölçüde arttı. İhracat seviyesi ekim ayında değişmedi. İç pazardaki geri dönüş dikkat çekerken dış talepteki yavaşlama ise daha belirgin hale geldi. İç ve dış pazardaki bu gelişmelerle birlikte finansman sıkıntıları ile yüksek maliyetler, faaliyetler üzerinde baskı oluşturuyor.

GÜVEN SEVİYESİ BU DÖNEMDE BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 0,35 PUAN AZALDI: Güven endeksi ekim ayında da düşüş kaydederken özellikle dış pazarlardaki faaliyetlerde yaşanan düşüş güven kaybına neden oldu. İç pazardaki satışlarda gerçekleşen artış ise güveni destekledi. Ancak yüksek inşaat maliyetleri ve finansmana erişimde yaşanan zorluklar güveni baskılıyor. Yeni başlayan sosyal konut ve işyeri projesinin de güven endeksine etkileri sınırlı kaldı. Güven seviyesi bu dönemde bir önceki aya göre 0,35 puan azaldı. Kırılgan yapısı ile Güven Endeksi yeni yılın ikinci yarısında kademeli zayıflama eğilimini sürdürüyor. Türkiye ekonomisine yönelik güven seviyesi sınırlı ölçüde geriledi. İnşaat sektöründe ve inşaat malzemeleri sanayisinde ise güven sınırlı düşüşler kaydetti. Yurtiçi pazarlarda güven sınırlı ölçüde azalırken ihracat pazarlarına yönelik geriledi. Güven yılın son çeyreğinde kırılgan ve zayıf kalmaya devam etti. Pazarlardaki yavaşlamanın yanı sıra finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar, jeopolitik riskler ile yüksek maliyetler gibi birçok etken güveni sınırladı.

İHRACAT SİPARİŞLERİNDEKİ SERT DÜŞÜŞ, ÜRETİM VE İSTİHDAM BEKLENTİLERİNİ DE DÜŞÜRDÜ: Beklenti endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 1,2 puan geriledi. Böylece beklenti endeksi son 6 ay boyunca düşüş kaydetti. Pazar koşullarındaki zayıflama, özellikle de ihracat siparişlerinde yaşanan sert düşüş gerilemede etkili oldu. İç ve dış pazara ilişkin göstergelerde sert düşüşler kaydedilirken buna bağlı olarak üretim ve istihdam beklentileri de önemli ölçüde zayıfladı. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde sınırlı düşüş kaydedildi. Yüksek maliyetler, enflasyon ve finansmana erişimdeki zorluklar ekonomik beklentileri zayıflatıyor. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişler azalmaya devam ederken ihracat siparişleri sert düşüş kaydetti. İhracat pazarlarındaki daralma bu dönemde daha belirgin hissedilmeye başlandı. 

ÖNÜMÜZDEKİ 3 AYIN ÜRETİM BEKLENTİSİ EKİM AYINDA SERT DÜŞTÜ: Önümüzdeki 3 ayın üretim beklentisi, iç ve dış talepteki düşüşe bağlı olarak ekim ayında sert düşüş gösterdi. İç talepteki yavaşlama ve dış talepteki daralma, beklentileri önemli ölçüde zayıflattı. İhracat pazarlarına ve iç pazara ilişkin beklentiler, faaliyetlerde de daralma olacağına işaret ediyor.”

TÜRKİYE İMSAD: İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ, EKİMDE 0,64 PUANLIK KAYIPLA 69,78 PUANA İNDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!