BORNOVA BELEDİYESİ, 2022’DE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALANI 14 METREKAREYE YÜKSELTTİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BORNOVA BELEDİYESİ, 2022’DE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALANI 14 METREKAREYE YÜKSELTTİ

Bornova Belediyesi, 2022 yılında kişi başına düşen yeşil alanı 14,1 metrekareye yükseltti. Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırarak park ve yeşil alanlarımızı daha keyifli bir hale getirmek istiyoruz. Bu kapsamda 2023 yılında da ilçemize yeni parklar kazandıracak, mevcut parklarımızı da çocuklarımızın güvenliği ve sağlığı için yenileyeceğiz” dedi.

Bornova Belediyesi, 2022’de ilçenin farklı noktalarında bulunan yaklaşık 2 milyon metrekare alanı kapsayan 561 parkta hizmet verdi. Parkların düzenli bakım onarım ve yenileme hizmetleri yapılırken ilçeye üç yeni park ve yeşil alan ile 10 ağaçlandırma sahası kazandırıldı. 26 parkın yenileme ve revizyonu yapıldı. Altı parkın çocuk oyun alanı, kauçuk malzeme ile kaplandı. İlçenin 10 farklı noktasında toplam 19 bin metrekarelik alan ise ağaçlandırılarak yeşil alana dönüştürüldü. Parklardaki yeşillendirme çalışmalarında daha az su tüketen bitkilerin ekimi yapıldı.

KENT MOBİLYALARI ATÖLYEDEN

Bornova Belediyesi, ilçe genelinde bulunan parklarda kullanılan kent mobilyalarının da büyük bir bölümünü kendi imkanları ile üretmeye başladı. 2022 yılında Park ve Bahçeler Müdürlüğü atölyelerinde 124 adet kent mobilyası üretildi. 2022 yılında 262 kamu kurumuna destek verilirken okul, cami gibi kamu kurumlara da park mobilyası, çocuk oyun grupları, ağaç budama gibi çeşitli yardımlarda bulunuldu. Bahçe düzenlemelerine katkı sağlandı.

Bornovalıların istekleri doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan İduğ, şunları söyledi:

“ÖZ KAYNAKLARI KULLANIYORUZ”

“Kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırarak park ve yeşil alanlarımızı daha keyifli bir hale getirmek istiyoruz. Bu kapsamda 2023 yılında da ilçemize yeni parklar kazandıracak, mevcut parklarımızı da çocuklarımızın güvenliği ve sağlığı için yenileyeceğiz. Her sorun ya da ihtiyacında Bornovalının yanında olmaya gayret ediyor, istedikleri çözümleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Parklarımızda yaptığımız enerji hatları döşemesinden zemin ya da spor aletleri tadilatına, kent mobilyalarından bitki üretimine kadar bütün çalışmaları belediyemizin öz kaynakları ile gerçekleştiriyoruz. Pınarbaşı’nda bulunan fidanlıkta bitki üretimi yaptık. Çim alanları azaltarak yerine ağaç dikmeye, kendi yetiştirdiğimiz lavanta, ateş dikeni, sarı papatya, Meksika petunyası, şimşir, kartopu, alev çalısı, taflan ve zakkum gibi iklimle uyumlu 29 bin adet bitkiyi ürettik. Ayrıca yine kendi yetiştirdiğimiz akasya, çınar, çınar yapraklı dut ağacı, süs eriği diktik.”

Art’s Magazin  Yurt

BORNOVA BELEDİYESİ, 2022’DE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALANI 14 METREKAREYE YÜKSELTTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!