GAZİEMİR BELEDİYESİ’NİN İLERİ YAŞTAKİ YURTTAŞLARA DESTEĞİ SÜRÜYOR

featured
service

GAZİEMİR BELEDİYESİ’NİN İLERİ YAŞTAKİ YURTTAŞLARA DESTEĞİ SÜRÜYOR

Gaziemir Belediyesi, Sarnıç Toplum Merkezi, Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi ile Alzheimer-Demans Danışma ve Dayanışma Merkezi’nde verdiği hizmetlerle ileri yaştaki yurttaşlara psikososyal destek vermeye devam ediyor. 

Sarnıç Toplum Merkezi’nde ile Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde yaş almış yurttaşlara hizmet veren belediye, Alzheimer-Demans Danışma ve Dayanışma Merkezi’nde de alzheimer ve demans hastaları ile ailelerine destek oluyor. 

ATAEVİ’NDE 2022 YILINDA 300 ETKİNLİK 

Belediye 60 yaş üstü bireylere hizmet verdiği Ata Evi’nde, yaş almış yurttaşların yaşamla bağlarını koparmalarının önüne geçerek, evlerinden çıkıp sosyalleşmelerine olanak tanıyor. Spor odası, kütüphane, dinlenme odası ve çeşitli etkinlik alanlarının bulunduğu Ata Evi’nde verilen hizmetlerle yaş almış yurttaşların fiziki, sosyolojik ve psikolojik yönden güçlenmeleri hedefleniyor. Psikologun görev yaptığı merkezde, üyelere düzenli olarak demans ve depresyon testleri uygulanarak bilişsel ve psikolojik durumları takip ediliyor. Merkezde, yurttaşların bilişsel kapasitelerini korumak ve iyi zaman geçirmelerini sağlamak için sudoku, kelime oyunu, masa oyunları, spor, öykü atölyesi ve sohbet gibi etkinlikler düzenleniyor. 357 kişinin üye olduğu Ata Evi’nde, 2022 yılında 300 etkinlik düzenlendi. 

ALZHEMİER DEMANS MERKEZİ’NDE YAŞ SINIRLAMASI YOK 

Gaziemir Belediyesi’nin sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü Sağlık Köyü’nde hizmet veren Alzhemier Demans Danışma ve Dayanışma Merkezi’nde ise birinci ve ikinci evre alzheimer ve demans hastalarına destek olunuyor. Merkezde alzheimer ve demans hastalarının zihinsel ve fiziksel kapasitelerini koruyabilmek amacıyla aktiviteler yapılıyor. Gaziemir’de ikamet eden, günlük aktivitelerini ve ihtiyaçlarını yerine getirebilen, bulaşıcı hastalığı olmayan alzheimer ve demans tanısı konmuş hastalar, merkezden yaş sınırlaması olmaksızın yararlanabiliyor. 

2022 YILINDA 2 BİN 426 KEZ HİZMET VERİLDİ 

Alzhemier Demans Danışma ve Dayanışma Merkezi’ne üye olan yurttaşlar, sabahları özel araçla ve sağlık çalışanı kontrolünde evlerinden alınıyor, merkezdeki aktivitelerin ardından tekrar evlerine bırakılıyor. 14 üyesi bulunan merkezde 2022 yılında 2 bin 426 kez hizmet verildi. Hasta yakınlarına da bu süreçte hastanın bakımı ile ilgili sorunlarında ve kendilerinin yaşayabileceği sosyal ya da psikolojik sorunlarda danışmanlık ve destek hizmeti sunuluyor. Merkezde verilen danışmanlık hizmetiyle, bakım verenin tükenmişliğinin üstesinden gelmesine yardımcı olmakla birlikte hastalarının güven ortamında iken kendilerine zaman ayırmaları sağlanıyor. 

Belediyenin yurttaşlara çok yönlü hizmet sunmak amacıyla yaşama geçirdiği Sarnıç Toplum Merkezi’nde de yaş almış bireyler için hizmet veriliyor. Merkezde yaşlılar hem sosyalleşiyor hem de uzmanlardan destek alıyor. Merkezde görev yapan psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları yaş almış bireyler için özel programlar hazırlıyor. Yaş almış bireylere psikolojik destek de verilen merkezde, sosyalleşmeleri için psikolog eşliğinde grup çalışmaları, atölyeler, eğitimler ve seminerler düzenleniyor, zihinsel becerilerini desteklemek için kutu oyunları oynanıyor.

 

Art’s Magazin  Yurt

GAZİEMİR BELEDİYESİ’NİN İLERİ YAŞTAKİ YURTTAŞLARA DESTEĞİ SÜRÜYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!