KADİRLİ’DE ÖĞRENCİ VELİLERİ, YIL ORTASINDA NAKİL KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ: “SINAV ARİFESİNDE ÇOCUKLARIN BAŞKA BİR OKULA GÖNDERİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

service

KADİRLİ’DE ÖĞRENCİ VELİLERİ, YIL ORTASINDA NAKİL KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ: “SINAV ARİFESİNDE ÇOCUKLARIN BAŞKA BİR OKULA GÖNDERİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de, Kadirli Borsa İstanbul İlkokulu’nda okuyan çocuklarının ikinci yarıyıl için başka bir okula nakledileceğini öğrenen bazı veliler, tepki gösterdi. Velilerden Mahmut Demirören, “Biz çocuğumuzu 1. sınıftan itibaren bu okula verdik. Bu okulda öğrenimini bitirmesini istiyoruz. Bizden iznimiz ve onayımız olmadan bu sınav arifesinde çocukların başka bir okula gönderilmesini psikolojik yönden etkilenecek oranın atmosferine alışması derken okul bitecek. Biz veliler olarak bunu kabul etmiyoruz ve istemiyoruz” dedi.

Osmaniye’de, Kadirli Borsa İstanbul İlkokulu’nda okuyan bazı dördüncü sınıf öğrencilerinin, “derslik yetersizliği” gerekçesi ile başka bir okula nakledilmesine karar verildi.

“ÇOCUĞUMU BURAYA YAZDIRDIM, BURADA OKUYACAK”

Velilerden Zeliha Bağrıyanık, şunları söyledi:

“Benim çocuğum İMKB (Kadirli Borsa İstanbul İlkokulu) de okuyor. Ben onu buraya yazdırdım ama birinci sınıftan bu yana sorun yaşıyorum. Bir tane sınıfa yazdırıyorum ‘kura çektik’ diyorlar başka sınıfa veriyorlar. Kaymakama kadar gidiyorum sonuç alamıyorum. Şu anda da benim çocuğumu, burada okuyan çocuğumu imam hatip okuluna göndermeye çalışıyorlar. Ben çocuğumun buradan o okula gitmesini istemiyorum, ben çocuğumu buraya yazdırdım. Benim 2 tane çocuğum da burada okuyorlar. Buradan ben başka okula gitmesini istemiyorum. Benim çocuğuma hiçbir gerekçe göstermeden bölge dışında başka bir okula gönderiyorlar. Ben Şehit Kansu Küçükateş’te oturuyorum, Cemalpaşa’da oturmuyorum. Tutuyorlar okula kapasitesinden fazla 4 tane birinci sınıf açıyorlar, 4. sınıflara sınıf kalmadığı için oraya gönderiyorlar. Yapılan her şey yanlış ama kimse bunun arkasında durmuyor. Kime gideceğiz? Kaymakama gidiyoruz sonuç alamıyoruz. Kaymakamla ilçe milli eğitim müdürü böyle bir karar almışlar. Kesinlikle biz bunu istemiyoruz ve ben çocuğumu buraya yazdırdım, benim çocuğum burada okuyacak.”

“YÖNETMELİĞE UYULMUYOR” 

Başka bir öğrenci velisi Nazmi Yılmaz, “4 tane sınıfın başka okula İmam Hatip’e gönderileceğini söylediler bize. Biz bu şekilde olan bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz dedik ve biz çocuklarımızı o okula göndermek istemiyoruz. Servis sıkıntısı da yaşayacağımız ayrıca bir bununda çabası olduğunu gördük. Biz bundan dolayı bu çocuklarımızın bu okula gönderilmesini istemiyoruz. Yönetmeliğe göre de çocukların başka bir okula, başka bir sınıfa gönderilmesi için velilerin izni olmadan imzası olmadan gönderilemeyeceğinden bahsediliyor” ifadelerini kullandı.

Öğrenci velisi Mahmut Demirören ise şunları söyledi:

“Biz çocuğumuzu 1. sınıftan itibaren bu okula verdik. Bu okulda öğrenimini bitirmesini istiyoruz. Bizden iznimiz ve onayımız olmadan bu sınav arifesinde çocukların başka bir okula gönderilmesini psikolojik yönden etkilenecek oranın atmosferine alışması derken okul bitecek. Biz veliler olarak bunu kabul etmiyoruz ve istemiyoruz. Çocuğumuzun bu okulda başlayıp bu okulda son 4. sınıf olarak tamamlamasını istiyoruz. Bizim evlerimiz bu okula yakın beslenmesini herhangi bir ihtiyaçlarını bu okula gelerek görüyoruz. Orası bize uzak, ulaşım olsun çocukla ilgilenmemiz olsun daha zor bir aşamamız olacak.”

“ÇOCUKLARIN BAŞINA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLUSU KİM OLACAK”

Başka bir öğrenci velisi Hanife Küçüközkan, “Eğer bir okulda deprem oluyorsa sadece niye 4. sınıflar etkileniyor? 1. sınıfları yığarken neredeydi bu akılları? Ben bunu kabul etmiyorum. İmam Hatip’e gönderdikleri öğrenciler, bizim buradaki öğrenci dağıldıktan sonra yaklaşık 20 dakika sonra falan geliyor ve o saatte de kimse olmuyor, in cin top oynuyor. Bu çocukların başına bir şey gelirse sorumlusu kim olacak soruyorum sizlere. Milli Eğitim Bakanımıza sesleniyorum, bu yanlıştan dönülmesini istiyorum” diye konuştu.

 

Art’s Magazin  Yurt

KADİRLİ’DE ÖĞRENCİ VELİLERİ, YIL ORTASINDA NAKİL KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ: “SINAV ARİFESİNDE ÇOCUKLARIN BAŞKA BİR OKULA GÖNDERİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!