KADİRLİ’DE YIRTICI HAYVANLAR, AHIRLARA GİRDİ; 27 KOYUN, 17 TAVUK VE 4 KAZ ÖLDÜ: “OĞLUM KREDİ ÇEKTİ. KOYUN ALAYIM, KAZANAYIM DİYE, HEPSİ GİTTİ”

service

KADİRLİ’DE YIRTICI HAYVANLAR, AHIRLARA GİRDİ; 27 KOYUN, 17 TAVUK VE 4 KAZ ÖLDÜ: “OĞLUM KREDİ ÇEKTİ. KOYUN ALAYIM, KAZANAYIM DİYE, HEPSİ GİTTİ”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yırtıcı hayvanlar ahırlara girdi; 27 koyun, 17 tavuk ve 4 kaz öldü. Geçimlerini küçükbaş hayvan besiciliğiyle sağlayan Elif Aslan, “Biz bu koyunları kâr amaçlı almıştık. Bütün koyunların 15 tanesini yemiş, ne yediğini bilmiyoruz, köpek mi, kurt mu… Oğlum asgari ücretli, bir de kredi çekti koyun alayım kazanayım diye, hepsi gitti. Yem pahalı, samanı yok hep hepsini para ile alıyor. Çocuğun bitti her şeyi” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Anberinarkı köyünde; yırtıcı bir hayvan küçükbaş hayvanların ahırlarına girerek koyunlara saldırdı. 27 koyun, 17 tavuk ve 4 kaz öldü.

“KOYUNLARI ALMAK İÇİN KREDİ ÇEKMİŞTİ”

Geçimini hayvancılıktan sağladıklarını ve kredi ile küçükbaş hayvan aldıklarını anlatan Elif Aslan şunları söyledi:

“Biz bu koyunları kar amaçlı almıştık. Bütün koyunların 15 tanesini yemiş, ne yediğini bilmiyoruz, köpek mi, kurt mu… Oğlum asgari ücretli çalışıyor bir de kredi çekti koyun alayım kazanayım diye, hepsi gitti. Yem pahalı, samanı yok hep hepsini para ile alıyor. Bir türlü işte hepsi çocuğun bitti her şeyi. Koyunlardan olan kar ile işte geçinmeye çalışıyoruz, başka bir şeyimiz yok. Tarlamız yok, takımımız yok hepsi bu. Yem çok pahalı alma gücün yok, yemi alma gücün yok bir kere. Başımıza da bu geldi, yapacak bir şey yok. Bu neyse bunun çaresine baksınlar. Kazını, tavuğunu, komşunun koyununu hepsini parçalamış. Kaç tane kaz parçalamış, arka tarafta 10 tane koyun, 6 tane komşunun koyununu hepsini yemiş parçalamış, öldürmüş. 15 tane bizim, bu ne olacaksa bir çaresine baksınlar bunun.”

“BAŞKA BİR GELİR KAYNAĞIMIZ YOK”

Diğer komşu Nurten Durmuş ise şunları söyledi:

“Koyunlarımıza gece mi girdi, sabah mı girdi bilemiyorum. Geldiğimde sabah bir baktım hayvanlar yerde, kanlar içerisinde yatıyor. Bir baktım hepsi yaralı, eşimi aradım, eşim geldi baktık. Sonra 6 tanesini kaybettik koyunlarımızın, gitti, öldü. Öbürlerinin de hepsinde yara izleri var, onlar da zaten yaralanmış. Veteriner getirttirdik baktırdık. Bizim geçim kaynağımız zaten bu koyunculuk. Yemine falan zaten zor yetişiyoruz. Başka bir gelir kaynağımız da yok. Hayvanlarımız böyle telef oldu. Ne yapmamız gerekiyor bilmiyorum. Başımıza böyle bir daha önce bir şey gelmemişti.”

Koyunları telef olan Hüseyin Dörtgöz ise, “Benim 6 tane koyunumu yedi, yaklaşık 17 tane tavuğumu parçaladı, 4 tane kazımı götürdü. Gündüz gözüyle gelmiş ama burada kimse yoktu” diye konuştu.

Art’s Magazin  Yurt

KADİRLİ’DE YIRTICI HAYVANLAR, AHIRLARA GİRDİ; 27 KOYUN, 17 TAVUK VE 4 KAZ ÖLDÜ: “OĞLUM KREDİ ÇEKTİ. KOYUN ALAYIM, KAZANAYIM DİYE, HEPSİ GİTTİ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!