KADİRLİLİ VATANDAŞ: “1 YILDIR PEYNİR ALIP YEMİYORUM, BEN 65’LİK MAAŞI ALIYORUM NASIL ALACAĞIM DA YİYECEĞİM?”

service

KADİRLİLİ VATANDAŞ: “1 YILDIR PEYNİR ALIP YEMİYORUM, BEN 65’LİK MAAŞI ALIYORUM NASIL ALACAĞIM DA YİYECEĞİM?”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde semt pazarında alışveriş yapan Emine Tülek, “1 yıldır ben peynir alıp yemiyorum. Ben 65’lik maaşı alıyorum nasıl alacağım da yiyeceğim? Zannediyorlar ki böyle güllük gülistanlık, oh ne kadar güzel gelişiyoruz, nereye gelişiyoruz, ölmeye doğru gelişiyoruz” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde semt pazarında kahvaltılık ürünler satan Aytekin Topbaş, vatandaşların alım güçlerinin iyice düştüğünü belirtti. Topbaş, “İnsanlar yumurtayı tane ile alıyor önce 20-30 tane alırdı, taneyle alıyor” ifadelerini kullandı.

“PAZAR BOMBOŞ GÖRÜYORSUNUZ”

Yıllardır Kadirli’de esnaflık yaptığını ifade eden Aytekin Topbaş şunları söyledi:

“Ben 20 yıldır pazarcıyım, 15 yaşında bile pazarın içindeyim. Hadi 20 yılı saymıyorum şu son 4 yılın içinde köy yumurtası zirve yaptığı dönem 1 liraydı, zirve yaptığı zaman yani şu an düşün 2,5 lira. İnsanlar yumurtayı tane ile alıyor önce 20-30 tane alırdı, taneyle alıyor. Peyniri 100 lira, adam kilo değil bırak 250-300 gram peynir alıyor. Artık insanların alım gücü düşmüş. Bırak yani meyve sebzeyi hiç sayma, 10 lira, 20 lira. Pazar bomboş görüyorsunuz, Allah yardım etsin herkese. İnsanların bu da temel ihtiyaç, yani zorunlu bir ihtiyaç, bu olmazsa olmaz boğaz bu Allah verdiği boğazı. İnsanlar 250 gram alır vaziyete gelmiş. Parası yok 10 liralık çökelek, 10 liralık peynir, 4 tane yumurta yani yazık bu halimize, Allah yardım etsin. Kaç kişiyle dövüşüyoruz, ‘neye bakıyorsun abi’ diyoruz alamıyor adam. ‘Bakıyorum’ diyor.’’

“1 YILDIR PEYNİR ALAMIYORUM”

Pazar alışverişine çıkan ve 65 yaş aylığı ile geçinmeye çalışan Emine Tülek ise şöyle konuştu:

“1 seneden beri peynir almadım, vallahi almadım. Nasıl alacağım ben? Borca aldım, bak borca aldım şunları şimdi adamdan, ne zaman vereceksem. 1 yıldır ben peynir alıp yemiyorum. Ben 65’lik maaşı alıyorum nasıl alacağım da yiyeceğim? 15 liralık şey çocuğu olana bir günlük. Zannediyorlar ki böyle güllük gülistanlık, oh ne kadar güzel gelişiyoruz, nereye gelişiyoruz, ölmeye doğru gelişiyoruz. Biz gelişiyoruz demesinler. Biz gitmiyoruz bir yere, vallahi bir yere gitmiyoruz, ölüme doğru mezarlığa doğru yaklaştık açlıktan. Çoru çocuğu olan ne yapacak? Bir sürü herkesin çocuğu var, sorun vatandaşa memnunlar mıymış?”

Art’s Magazin  Yurt

KADİRLİLİ VATANDAŞ: “1 YILDIR PEYNİR ALIP YEMİYORUM, BEN 65’LİK MAAŞI ALIYORUM NASIL ALACAĞIM DA YİYECEĞİM?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!