OSMANİYELİ DEPREMZEDE: “TEHLİKE ARZ EDEN BİNA NEDEN YIKILMIYOR?”

service

OSMANİYELİ DEPREMZEDE: “TEHLİKE ARZ EDEN BİNA NEDEN YIKILMIYOR?”

BURHAN DEMİRCİOĞLU 

Osmaniyeli depremzede Mustafa Karadut, oturduğu binaya yıkım kararı verilmesine rağmen hala yıkılmadığını belirterek “Bu gördüğünüz apartmanda oturuyordum bir an önce boşalttık tabi tehlike arz ettiği için. Yalnız bunun yıkım kararı çıktığından bugün 15 günü geçti halen yıkım ekibi veya yıkım makinesi gelmedi. Artçı depremlerin vurmasıyla yıkılmak üzere. Yani bir can almak için mi bekliyorlar” dedi.

Osmaniye’nin Rızaiye Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, oturdukları binanın yıkım kararı olmasına karşın yıkılmamasına tepki gösterdi. Mahalle sakinlerinden Mustafa Karadut, şunları söyledi:

KİMSE İLGİLENMİYOR”

“Bu gördüğünüz apartmanda oturuyordum bir an önce boşalttık tabii tehlike arz ettiği için. Yalnız bunun yıkım kararı çıktığından bugün 15 günü geçti halen yıkım ekibi veya yıkım makinesi gelmedi. Artçı depremlerin vurmasıyla yıkılmak üzere. Yani bir can almak için mi bekliyorlar? Yok zarar gösterip yani insanlara zarar vermek için mi bekliyorlar? Yani bu binanın bir an önce yıkılması gerekiyor. İlgili kişilerin, yetkililerin bununla derhal ilgilenmesi gerekiyor. Deprem olduğundan dolayı ne yapacak? Kim, ne yapacağını bilmiyor. Nereden, nasıl geçeceğini veya bir yerleşim yerine gideceğini bilmiyor. İnsan buradan geçiyor. Diyelim bina yıkıldı çocuklar, aile, kim olursa olsun yani sonuçta burası bir yerleşim bölgesi. Bu yerleşim bölgesinde bu tehlike arz eden binaların bir an önce yıkılması gerekiyor. Yani zarar verdikten sonra birinin canına mal olduktan sonra bırakın yapmasınlar. Bunun muhtarı var, belediye başkanı var yıkım ekipleri var, yani bunlarla dahi ilgilenmiyor. Şimdi biz bu insanlarla karşılaştığımız zaman insanlar tepkisini bize gösteriyor. Niye gösteriyor, haklıdır göstermekte de. ‘Siz oturuyorsunuz bu ev sahibi nerede, kiracılar nerede, bu adamlar nerede, neden ilgilenmiyorlar’ diye tepki gösteriliyor. Gereken yerlere bildirimler yapılıyor ama kimsenin ilgilenmediğini görüyoruz yani.”

“TEHLİKE YARATIYOR”

Emekli din görevlisi Hüseyin Aslantaş ise, “Burada bir tehlike var, burası olduğu gibi öbür tarafında da tehlike var. Öbür tarafını umuma ait bir yer, hep insanlarımız Müslümanların camisi, Kur’an kursu çünkü yanında bir tarafta bu evler var komşuların öbür tarafta camimizin Kur’an kursu, imam evi, cami bitişikte yani çok tehlike yaratıyor” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ 

Detaylar 

Mustafa Karadut 

Hüseyin Aslantaş 

 

Art’s Magazin  Yurt

OSMANİYELİ DEPREMZEDE: “TEHLİKE ARZ EDEN BİNA NEDEN YIKILMIYOR?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!